Jak poradzić sobie z biegunką?

Zapewne każdy z nas miał wielokrotnie problemy z rozwolnieniem. Niekomfortowa sytuacja, nieprawdaż? Problemy są po to, aby je rozwiązywać. Dyskomfort związany z "obfitym" pobytem w toalecie, na szczęście, nie jest trudny do zwalczenia.

  • Papier toaletowy
  • gorzka czekolada
  • bliska apteka
  • leki: węgiel leczniczy, środki uzupełniające elektrolity, środki przeciwbiegunkowe
  • duża ilość płynów
  • w najgorszym wypadku - wizyta u lekarza
1

Najczęstszą przyczyną biegunki jest "brudne" jedzenie. Spożywanie nieumytych warzyw czy owoców na pewno będzie miało efekty uboczne w postaci nieciekawej sytuacji w ubikacji. Najlepiej zapobiegać niż leczyć - w imię tej zasady dbaj o czystość jedzonego pokarmu. Nie pomijaj także higieny. Podstawową zasadą jest mycie rąk przed każdym posiłkiem. Unikaj tanich barów o podejrzanej "czystości", gdyż serwowane tam zestawy raczej będą ciężko przyswajalne.


2

Jeżeli jest już za późno, musisz pokonać rozwolnienie. Domowym sposobem jest spożycie tabliczki gorzkiej czekolady. Możesz także kupić węgiel leczniczy. Wskazane jest zażycie kilkunastu tabletek na dobę (10-13 tabletek- około 4 gramów). Nie jest to niebezpieczne. Aby pozbyć się biegunki, nie zapomnij o uzupełnieniu płynów i elektrolitów. Kup specjalne proszki, które po rozpuszczeniu w wodzie i wypiciu je uzupełniają. Podobnie jak węgiel leczniczy, dostaniesz je w zwykłej aptece. Możesz także kupić leki przeciwbiegunkowe, które pomogą w działaniu poprzednim środkom. Liderami w tej dziedzinie jest Nifuroksazyd oraz Smecta. Będąc w aptece, poproś farmaceutę, aby polecił jakieś leki podobne w działaniu do wyżej wymienionych.


3

Jeżeli żaden ze sposobów wymienionych powyżej nie pomógł i rozwolnienie nie przeszło po 2-3 dniach, musisz udać się do lekarza. Nie wolno lekceważyć tego schorzenia, gdyż mogą to być ważniejsze zakażenia wirusowe czy bakteryjne. Pamiętaj, że w biegunce jest krew, którą wraz z nią wydalamy.
Jeżeli dyskomfort przeszedł, aby uniknąć nawrotów biegunki pedantycznie dbaj o czystość tego, co jesz. Możesz także profilaktycznie brać codziennie po tabletce węgla leczniczego.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.10.2010

Komentarze

W aptece jest dużo dobrych leków :)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 17:31:58

na uzupełnienie płynów i elektrolitów dobry jest orsalit do rozpuszczania w wodzie, należy też pić dużo wody, żeby się nie odwodnić

Ostatnio zmieniony: 2012-12-31 23:24:02