Jak poprawić swoją samoocenę?

Praca nad dobrą samooceną jest bardzo istotna. Osoby, które mają o sobie dobre zdanie lepiej funkcjonują w społeczeństwie, dobrze radzą sobie w pracy, tworzą harmonijne związki. Jednym słowem są dużo szczęśliwsze. Wiele osób cierpi na zaniżona samoocenę. Jednakże należy zawsze pamiętać o tym, że ten stan można zmienić, wystarczy tylko trochę pracy nad sobą.

1

Zacznij od wypisania na kartce wszystkich swoich zalet. Pomyśl o tym, co umiesz robić, co ci się udało osiągnąć, jakie masz pozytywne cechy charakteru. Wbrew pozorom ważne są nawet drobiazgi, chociażby to, że potrafisz robić piękne zdjęcia, jesteś punktualny, potrafisz gotować czy ładnie tańczysz. Trzymaj tę kartkę w widocznym miejscu i zaglądaj do niej często.


2

Należy otaczać się ludźmi, którzy pomagają nam myśleć o sobie dobrze. Sąsiadów i współpracowników, co prawda sobie nie wybieramy, ale przyjaciół już tak, dlatego należy unikać kontaktów, które nam nie służą, szczególnie osób złośliwych, zakompleksionych, które swoją wartość próbują budować poprzez krytykowanie innych i celowe kwestionowanie ich osiągnięć.


3

Pamiętaj o tym, że każdemu od czasu do czasu zdarzają się potknięcia, gafy i błędy. To jest zupełnie naturalne. Nie należy, więc rozpamiętywać minionych porażek, gryźć się nimi. Z każdej takiej sytuacji należy wyciągnąć wnioski na przyszłość, natomiast nie warto zbyt długo koncentrować się na swoich błędach.


4

Jest niezmiernie istotne, aby dbać o swój wygląd, otoczenie i zdrowie. Człowiek, który podoba się sobie czuje się o wiele pewniej. Dlatego staraj się wyrabiać sobie jak najlepsze nawyki dotyczące higieny a także porządku.


5

Wiele osób o zaniżonej samoocenie boi się zabierać głos w towarzystwie, ponieważ uważają, że nie mają nic ciekawego do powiedzenia. Jest na to prosta recepta. Trzeba żyć ciekawie i intensywnie a wtedy na pewno będzie się człowiekiem interesującym dla innych. Warto mieć swoje hobby, bo jeśli coś lubimy robić to stajemy się w tym coraz lepsi i rozwijamy się a o swoich pasjach każdy potrafi opowiadać ciekawie.


6

Staraj się nie porównywać z innymi. Zawsze znajdą się osoby, które będą bogatsze, ładniejsze czy lepiej wykształcone. Nie chodzi o to żeby się ścigać, zwłaszcza, że każdy z nas ma inne potrzeby, priorytety i możliwości. Nigdy nie koncentruj się na tym, w czym nie dorównujesz innych tylko myśl o tym, co masz w sobie dobrego i co możesz rozwijać. Zawsze staraj się być optymistą, nie myśl o tym ile ci brakuje, tylko jak dużo już masz.


7

Warto od czasu do czasu obiektywnie przeanalizować swoje wady i zalety. Jest to dobra podstawa do tego by optymalnie ustalać swoje cele życiowe, które powinny być dostosowane do naszych predyspozycji i możliwości. Na każdym etapie życia należy mieć jakieś cele i konsekwentnie je realizować. Ważne jest, aby te cele były realistyczne. Jeśli często ustawiamy sobie za wysoko poprzeczkę i ponosimy porażki, nasza samoocena się obniża.


8

Staraj się kumulować w swoim życiu wszystko to, co pozytywne. Wyrabiaj sobie nawyki służące postawie optymistycznej. Na koniec każdego dnia pomyśl o tym, co cię dzisiaj miłego spotkało. Często się uśmiechaj i ciesz się drobiazgami. Nagradzaj się za drobne sukcesy i osiągnięcia. Jeśli na przykład dobrze poszedł ci egzamin wybierz się do kina albo kup sobie drobiazg, który sprawi ci przyjemność. Bardzo pomocne są także afirmacje, które pomagają budować wiarę w siebie. Ucząc się optymizmu korzystaj z Internetu. W sieci znajdziesz wiele wartościowych stron z pozytywnymi cytatami, wesołymi piosenkami. Czytaj wartościowe poradniki psychologów mówiące o tym, jak radzić sobie z niską samooceną.


9

Dbaj o podtrzymywanie przyjaźni. Kontakty z życzliwymi ci osobami są bardzo budujące i rozwijające. Nawet krytyka płynąca z ust przyjaciół jest bardzo pomocna. Jeśli ktoś jest twoim prawdziwym przyjacielem możesz mieć pewność, że nie krytykuje cię przez złośliwość, ale dlatego, że pragnie twojego dobra, chce byś był dobrym człowiekiem.


10

Miej czas na zabawę. Pamiętaj, że człowiek zmęczony nie lubi siebie. Dlatego nie przesadzaj z pracą i staraj się zawsze znaleźć czas na relaks, uprawianie ulubionego sportu oraz swoje hobby. Gdy tylko masz okazję korzystaj z podróży, spotykaj się ze znajomymi i bierz udział w imprezach tanecznych.


11

Pomagaj innym, wyświadczaj drobne przysługi. To bardzo dobry sposób na to by przestać się koncentrować na sobie i swojej nieśmiałości. Pomagając innym pomagamy także sobie, czujemy się potrzebni, rozwijamy swoje umiejętności społeczne, czujemy się bardziej dowartościowani.


12

A dlaczego w ogóle warto pracować nad poprawą samooceny?
Osoby, które mają odpowiedni poziom samooceny łatwo komunikują się i mają zdrowe relacje z innymi. Dobrze radzą sobie w pracy, wykazują wyższą zaradność życiową, są dobrymi rodzicami i mają największe szanse na tworzenie dobrych związków z partnerami. Osoby o wysokiej samoocenie są po prostu szczęśliwsze.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.12.2009

Komentarze

Świetna porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 17:47:49

Super porada!!:) dzięki

Ostatnio zmieniony: 2013-01-29 18:04:46

ok.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-29 17:20:08

genialna rada

Ostatnio zmieniony: 2013-01-28 09:39:25

Świetna porada!

Ostatnio zmieniony: 2013-01-07 12:35:34

ale dużo rad-dziekuje

Ostatnio zmieniony: 2011-08-11 16:22:39

Wyczerpująca porada :-D Jak dla mnie 6 z plusem

Ostatnio zmieniony: 2011-03-30 13:28:42

super porada!!!! wielka piątka!

Ostatnio zmieniony: 2011-02-12 10:48:52

bardzo ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2010-12-27 17:12:37

Świetnie! Wyczerpująca porada:)

Ostatnio zmieniony: 2010-12-27 12:46:59

Rewelacyjna porada,dziękuję.

Ostatnio zmieniony: 2010-09-02 13:53:16