Jak poprawić sobie nastrój?

Czasami każdy z nas ma takie dni, że nic nie wychodzi, brakuje chęci do życia i motywacji do działania. Jest wiele sposobów na to by poprawić sobie nastrój. Warto spróbować, chociaż kilku z nich, aby móc sprawdzić na sobie, które metody są najbardziej skuteczne.

1

Jeśli czujesz się smutny i przygnębiony koniecznie przynajmniej raz w ciągu dnia wyjdź z domu, na świeże powietrze. Spacer to doskonały sposób na to by poprawić samopoczucie, spokojnie przemyśleć swoje sprawy oraz nabrać energii.


2

Posłuchaj ulubionej muzyki. Na chwile smutku dobrze jest mieć przygotowany zestaw optymistycznych piosenek. Stwórz sobie specjalny katalog w komputerze a także miej zawsze pod ręką wiązankę ulubionych piosenek i słuchaj ich na przykład używając przenośnego odtwarzacza mp3.


3

Dbaj o to by regularnie się wysypiać. Gdy śpimy za mało jesteśmy przygnębieni, rozdrażnieni i mamy kłopoty z koncentracją. Jeśli masz taką możliwość w czasie gorszego dnia utnij sobie krótką drzemkę. Gdy zdarzy ci się dzień pełen nieprzyjemności i problemów połóż się wcześniej a zobaczysz sam, że rano na wiele spraw spojrzysz z dystansem a niektóre staną się już zupełnie nieważne.


4

Aktywność fizyczna doskonale poprawia nastrój i pomaga rozprawić się z problemami. Jeśli psychicznie nie czujesz się najlepiej wybierz się do siłowni, na rower, pobiegaj albo odwiedź aquapark. Uprawiając sport nie tylko poprawiasz swoje samopoczucie, ale spalasz również kalorie i stajesz się zdrowszy.


5

W chwilach zwątpienia warto podejść do swojej sytuacji z dystansem. Pomyśl o tym, że są ludzie, którzy mają dużo poważniejsze problemy, na przykład nieuleczalne choroby, bezdomność, samotność. Miej na uwadze także to, że w przeszłości radziłeś sobie z dużo trudniejszymi sytuacjami a więc i ta obecna jest do rozwiązania.


6

Pomimo wszystko staraj się uśmiechać. Uśmiech wbrew pozorom daje bardzo dużo, jesteś lepiej postrzegany przez otoczenie a i sam poczujesz się lepiej a z czasem takie uśmiechanie się wchodzi w dobry nawyk. Warto również zainteresować się afirmacjami, czyli pozytywnymi myślami na swój temat. To naprawdę działa! Pamiętaj, że pozytywne myśli są w stanie przyciągać pozytywne wydarzenia.


7

Poczytaj dobrą książkę. Przyjemna lektura to doskonały sposób by oderwać się od trosk i przenieść się w inny świat. Czytając książkę wybierz wygodne miejsce, przygotuj sobie pyszną herbatę, otul się kocem i oddawaj się przyjemności wynikającej z czytania dobrej książki.


8

Aby poprawić sobie nastrój zjedz coś pysznego. W chwilach zwątpienia warto nieco rozluźnić swoje zasady dietetyczne i wyjątkowo zjeść coś nawet niezbyt zdrowego, ale bardzo dobrego (kawałek czekolady, lody czy inny deser). Doskonałym sposobem na poprawienie nastroju może być kubek gorącej czekolady. Przygotowuje się go bardzo prosto: do rondelka wlewamy 2 niepełne szklanki mleka, wrzucamy pół tabliczki czekolady (50 g) i 1 łyżkę cukru. Wszystko należy podgrzewać na małym ogniu, do zagotowania. Po lekkim wystudzeniu miksujemy krótko i czekolada jest w zasadzie gotowa. Warto udekorować ją bitą śmietaną (przepis na 2 porcje).


9

Nie siedź bezczynnie, nie poddawaj się nudzie. Warto poszukać nowych wrażeń, spróbować nieznanych rzeczy. Jeśli masz okazję wyjedź w niepoznane dotąd miejsce, próbuj nowych potraw, sportów, nie broń się przed nowymi znajomościami. Pomyśl nad ciekawym wypełnieniem wolnego czasu, może wieczorem wybierzesz się do kina albo do klubu, żeby potańczyć?


10

Nie siedź samotnie. Smutki zwykle dodatkowo się kumulują, gdy przebywamy sami i rozczulamy się nad sobą. W takich chwilach najlepiej robi rozmowa z przyjacielem czy ukochaną osobą. Nie miej oporów by prosić przyjaciela o wysłuchanie. Jesteście przyjaciółmi, więc zawsze możecie na siebie liczyć, przyjaciel to bliska osoba, przed którą nie należy się kryć ze swoimi słabościami. Jeśli akurat nie masz, z kim porozmawiać spróbuj przelać swoje myśli na papier. Wszyscy, którzy prowadzą pamiętniki wiedzą, że jest to doskonały rodzaj terapii. Tę technikę można zastosować także jednorazowo, wystarczy długopis i kartka papieru, którą później można spalić. Okazuje się, że samo nazwanie problemów po imieniu jest bardzo oczyszczające.


11

Jeśli masz taką możliwość korzystaj z zabiegów dostępnych w salonach odnowy biologicznej. Poprawie nastroju doskonale służą: sauna, masaże czy kilka minut w solarium szczególnie wskazane jesienią, gdy brak światła. Tego typu zabiegi są dostępne nawet w małych miasteczkach, warto, więc rozejrzeć się za grotą solną czy też kąpielami zdrowotnymi, które dostępne bywają w ośrodkach rehabilitacyjnych.


12

W zaciszu własnego domu warto przygotować sobie relaksującą kąpiel w wannie pełnej piany z dodatkiem ulubionych aromatycznych olejków. Dobrze jest w pobliżu rozstawić świece i włączyć relaksująca muzykę.


13

Jeśli jesteś w związku pamiętaj o tym, że masz partnera również po to, aby wspierał cię w trudnych chwilach. W takich momentach możesz zawsze przytulić się do ukochanej osoby i spróbować zapomnieć o problemach.


14

Dla odmiany i poprawy nastroju wyjmij albumy ze starymi zdjęciami i oddaj się wspomnieniom. Przypominając sobie ile szczęśliwych chwil w życiu cię spotkało nie tylko poczujesz się lepiej, ale zdasz sobie również sprawę, że warto żyć i nie trzeba zbytnio przejmować się drobiazgami.


15

Dbaj o siebie i porządek w swoim otoczeniu. Człowiek zadbany lepiej o sobie myśli i od razu czuje się lepiej. Gdy masz gorszy dzień weź prysznic, wklep w swoje ciało ulubione kosmetyki i zrób sobie relaksującą kąpiel dla stóp. Warto również wprowadzić jakieś zmiany w swoim wyglądzie i wybrać się do fryzjera czy kosmetyczki. Ubieraj się w rzeczy, w których czujesz się dobrze a jeśli masz wrażenie, że twoja garderoba pozostawia trochę do życzenia, koniecznie wybierze się na zakupy i kup sobie coś naprawdę ładnego. Zadbaj także o porządek w mieszkaniu, ustaw wazon z ulubionymi kwiatkami, dzięki czemu będziesz mieć lepsze samopoczucie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.11.2009

Komentarze

Fajne - ale trochę za praktyczne te rady - porządki, samotne spacery i areobik - mi specjalnie nie poprawiają humoru. Proponuje trochę się porozpieszczać i rozluźnić się: http://jekyllhyde.kakadoo.pl/?p=72

Ostatnio zmieniony: 2011-08-07 17:04:24

Super! Dodałam do ulubionych.

Ostatnio zmieniony: 2010-10-25 11:19:11