Jak pomóc w ratowaniu zdrowia i życia lub jak wspomóc wolontariat?

Do napisania tej porady zainspirowało mnie dziecko, które w klatce bloku powiesiło wiaderko z napisem „zbiórka nakrętek”. Podejrzewam, że to zbiórka na jakiś szczytny cel organizowana w szkole lub przedszkolu tego dziecka. Dlatego sam z przyjemnością wrzucam tam, co jakiś czas nakrętki. Ale co zrobić, gdy potrzebna jest szybka akcja-zbiórka nakrętek służąca ratowaniu życia lub zdrowia drugiego człowieka. Ten pomysł ma za zadanie uruchomić ludzką wyobraźnię i wyzwolić inicjatywę niesienia pomocy na miarę Jurka Owsiaka. Może też pomóc operatywnym osobom na wcześniejsze zebranie dzięki temu pomysłowi funduszy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, lub na szybką jednorazową akcję wspierającą potrzebujących

  • Butelka pięciolitrowa po zwykłej wodzie np.niegazowanej SAGUARO o podstawie kwadratowej
  • Nożyk lub nożyczki do wycięcia otworu
  • Komputer i drukarka
  • Taśma dwustronna lub dobry klej
  • Estetycznie wykonana informacja
  • Opcjonalnie laminator
1

Po pierwsze zbierajmy butelki 5-cio litrowe z rączką, ale do realizacji tej porady nie kupujmy specjalnie i nie wylewajmy wody z butelki, bo to zwykłe marnotrawstwo. Po drugie pamiętajmy o estetyce wykonania. Efekt będzie najlepszy, gdy inni będą widzieć, że w akcję niesienia pomocy włożyliśmy trochę serca i pracy. Po trzecie zacznijmy od siebie. Ja np. mam taką butelkę zawieszoną pod wiszącą szafką kuchenną i zawsze do niej wrzucam przepłukane nakrętki.


2

Ostrym nożykiem lub nożyczkami na górnej skośnej powierzchni pod korkiem wykonujemy otwór na tyle duży by można było wrzucać większe nakrętki. Należy uważać by nie było zadziorów i ostrych kantów.


3

Na drukarce wykonujemy informację o celu zbiórki, zdjęcie, ew. dane potrzebne do przeznaczenia 1% z podatku przy odliczaniu PIT-ów, podziękowanie za wsparcie akcji.


4

Jeśli mamy zdolności plastyczne takie informacje wykonujemy samodzielnie.


5

Tak wykonane na kartce informacje należy przykleić dobrym klejem, lub przy pomocy taśmy dwustronnej na butelce poniżej wykonanego otworu.


6

Jeśli mamy laminator możemy przed przyklejeniem zalaminować kartkę z informacjami. Zapewni to większą estetykę oraz większą trwałość.


7

Gdzie można umieścić lub powiesić tak przygotowane butelki? Najpierw zacznijmy od siebie, czyli w domu. W klatkach schodowych jak zrobiło to wspomniane wyżej dziecko. Na giełdach samochodowych przy sprzedawcach napojów i produktów z grilla – klienci będą mieli czas, aby przeczytać informacje o pomocy. W lokalach gastronomicznych, pubach, pizzeriach, sklepach osiedlowych, w zakładach pracy.


8

Należy pamiętać, że umieszczając takie „skarbonki serca” na powietrzu w razie opadów deszczu może do nich się dostać woda, a nie zalaminowana kartka ulegnie zniszczeniu i wtedy efekt będzie opłakany. Należy również systematycznie opróżniać butelki, bo nic tak nie zniechęca ludzi do działania jak brak zainteresowania samego organizatora akcji.


9

Pamiętaj, aby samowolnie nie rozmieszczać takich butelek bez zgody właściciela budynku, administratora, kierownictwa zakładu pracy i innych. Nie każdy jest w stanie docenić taką akcję i niestety z tym trzeba się pogodzić. Z drugiej strony tak bardzo ważna jest estetyka wykonania. Nie może też prośba o pomoc być zbyt natarczywa.
Mam cichą nadzieję, że zobaczę na zdjęciach realizację mojego pomysłu i efekty, jakie on przyniósł.
Piszcie na mój adres erson@poczta.onet.pl i pochwalcie się swoją realizacją tego pomysłu


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Staranne wykonanie gwarantuje bardzo dużą skuteczność, a estetyka, własna inwencja i zdolności plastyczne tą skuteczność wzmocnią.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.04.2013

Komentarze

bardzo trafiony pomysł. Popieram

Ostatnio zmieniony: 2013-04-22 19:50:08

Dobry pomysł z tą butelką. Od kilku już lat zbieram nakrętki i zawsze miałam ten sam problem: w czym i gdzie je przechowywać, żeby się nie rozsypywały i nie zajmowały dużo miejsca. Super pomysł.


Ostatnio zmieniony: 2013-04-23 10:30:11

fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-15 15:48:42

Zbieramy zakrętki od kilku lat i oddajemy do szkoły. Uzbierało się już tego parę 5cio litrówek:)

Ostatnio zmieniony: 2013-04-15 13:38:06

Szlachetny pomysł i bardzo dobrze napisana porada.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-15 00:42:32

pomysł niezwykły, ale da mnie nie nowy, tez zbieram zakrętki..ale fajnie sie czytało

Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 19:31:48