Jak opatrzyć ranę?

Skaleczenia zdarzają się wszędzie, w kuchni w pracy, na spacerze. Zazwyczaj trafiają nam się niezbyt groźne skaleczenie lub rany cięte które możemy sami opatrzyć. Nawet jeżeli uraz jest poważniejszy warto samemu opatrzyć ranę zanim zrobi to fachowo lekarz.

1

Pierwszą czynnością jaką należy zrobić to oczywiście przemycie rany. Zazwyczaj wystarczy zimna woda z kranu z mydłem. Jeżeli w ranie znajdują się jakieś ciała obce (ziemia, opiłki )należy je bezwzględnie usunąć.

Kiedy rana jest świeża można to zrobić o wiele łatwiej i dokładniej.


2

Następnym krokiem jest zdezynfekowanie rany. Najczęściej stosujemy wodę utlenioną lub jodynę.


3

Następnym krokiem jest zatamowanie krwawienia. Służą do tego plastry, bandaże,gaza nawet chusteczka ( nie nadaje się do tego wata!!! ). Ale jeżeli nie mamy nic z tych rzeczy a krwawienie jest naprawdę obfite to możemy użyć czegokolwiek byle zatamować krew.


4

Opatrunek zmieniamy nawet klika razy dziennie w zależności od miejsca skaleczenia i rodzaju skaleczenia.


5

Pamiętajmy że nawet drobne skaleczenie może być przyczyną poważnego zakażenia. Jeżeli rana mimo opatrzenia się nie goi, lub czujemy niepokojące objawy np. gorączkę. Niezwłocznie udajmy się do lekarza.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.02.2011

Komentarze

Jeżeli mamy małe drobinki w ranie można je usunąć lecz, gdy pojawią się tam ostre wystające elementy NIE wolno ich usuwać należy je zabezpieczyć i wezwać fachową pomoc!!!

Ostatnio zmieniony: 2013-06-20 22:16:52