Jak określić swój fototyp i dobrać odpowiednie kosmetyki do opalania?

Fototyp - to klasyfikacja typów skóry w zależności od zawartej w niej ilości melaniny.

1

Fototyp I

Posiadają osoby z bardzo jasną karnacją, najczęściej pokrytą licznymi piegami i przebarwieniami. Włosy bardzo jasne lub rude. Ich skóra jest bardzo wrażliwa na promienie słoneczne. Nawet krótka ekspozycja na słońce sprawia, że na skórze występuje rumień. Zaś długotrwałe opalanie może skończyć się poparzeniem słonecznym, a także sprzyja rozwinięciu się chorób skóry. W przypadku klasyfikacji do pierwszego fototypu należy używać bardzo wysokiej ochrony przeciwsłonecznej - filtry SPF 50-100.


2

Fototyp II

Posiadają osoby z jasną karnacją i mniejszą ilością piegów. Włosy najczęściej ciemny lub jasny blond. Podczas zbyt długiego opalania może nastąpić podrażnienie skóry. W przypadku posiadaniu tego fototypu należy używać ochrony przeciwsłonecznej z filtrem SPF 25-100.


3

Fototyp III

Posiadają osoby z cerą brzoskwiniową, pozbawioną piegów. Włosy w odcieniu ciemnego blondu lub jasnego brązu. Przy długotrwałym opalaniu możliwe jest wystąpienie lekkiego podrażnienia, które jednak szybko zanika. Pojawia się zaś wyrazista i trwała opalenizna. Filtr przeciwsłoneczny dla osób z tym fototypem to SPF 15-25.


4

Fototyp IV

Posiadają osoby z oliwkową, śniadą skórą oraz brązowymi i czarnymi włosami. Przy tym fototypie skóry nie występuje rumień, ani oparzenia słoneczne, ale głęboka, trwała i równomierna opalenizna. Zalecane są niskie albo bardzo niskie filtry przeciwsłoneczne SPF 6-15.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Należy pamiętać, by bez względu na posiadany fototyp skóry stosować kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej, które zabezpieczą naszą skórę przed starzeniem oraz mogą uchronić przed groźnymi chorobami skóry.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.06.2013

Komentarze