Jak odróżnić depresje od smutku?

Przemożne uczucie smutku może pojawić się w wielu momentach naszego życia, czasami jest to tylko chwilowe wahanie nastroju, ale nie wolno go lekceważyć. Długotrwałe poczucie smutku, brak apetytu i problemy ze snem mogą być objawem depresji, która dotyka coraz większej ilość Polaków. Kiedy zdecydować się na wizytę u specjalisty, a kiedy możemy liczyć, że problem z czasem sam minie? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

1

Po czym rozpoznać, że odczuwany smutek jest chwilowy?

Po czym rozpoznać, że odczuwany smutek jest chwilowy?

Okresy przejściowej melancholii są normalne w ciągu całego naszego życia, spadek nastroju nie musi być objawem depresji. W przypadku smutku możemy zaobserwować spadek nastroju, ale bez wystąpienia objawów typowych dla depresji. Osoba smutna może mieć gorszy nastrój, ale nie będzie miała problemów ze snem lub nie zanotuje utraty wagi. Jeśli odczuwamy smutek, który został wywołany nagłym wydarzeniem, ale są rzeczy, które mogą poprawić nam nastrój, to raczej nie można mówić jeszcze o depresji. Osoba, która choruje na depresje, widzi cały świat w ciemnych barwach i nie da się jej pocieszyć, w przypadku chwilowego zaburzenia nastroju drobne gesty mogą pomóc osobie odczuwającej smutek. Jednak trzeb być ostrożnym w wydawaniu opinii o stanie zdrowia psychicznego drugiej osoby, depresja często może nie powodować objawów widocznych dla innych osób, tylko doświadczony psycholog jest w stanie ją rozpoznać.


2

Jak rozpoznać depresję?

Depresja to poważna choroba, która znacząco obniża komfort życia, a nawet może doprowadzić do prób samobójczych. Sama diagnoza tego zaburzenia nie jest prosta, często osoby z depresją nie przejawiają jej objawów, przez co osoby postronne nawet nie wiedzą, że zaszły jakieś niepokojące zmiany. Warto więc udać się do psychologa, który jednoznacznie stwierdzi czy występują objawy depresji. Po pomoc specjalisty warto się udać w momencie, kiedy uczucie smutku utrzymuje się przez dłuższy czas. Osoby dotknięte depresją nie widzą pozytywnych rzeczy i nic ich nie cieszy. Mogą pojawić się również objawy somatyczne takie jak:brak snu,
spadek masy ciała,
brak apetytu,
zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego,
spadek energii.
W przypadku występowania powyższych objawów najlepiej udać się do specjalisty. Doświadczony psycholog lub psychiatra w Gdyni przeprowadzi diagnozę i zasugeruje odpowiedni sposób pomocy, który może obejmować psychoterapię, przyjmowanie leków, a w przypadku ciężkich objawów połączonych z myślami samobójczymi: pobyt w szpitalu psychiatrycznym.


3

Kiedy zdecydować się na leczenie?

Jeśli objawy smutku utrzymują się przez dłuższy czas i mimo wprowadzenia zmian w naszym życiu nie ustają, powinniśmy zastanowić się nad terapią. Należy jednak skonsultować się wcześniej ze specjalistą, który doradzi, jaka forma pomocy będzie najbardziej skuteczna. Warto wcześniej wyeliminować wszystkie czynniki, które doprowadzają nas do smutku, a jeśli są rzeczy, które chronicznie pogarszają nasz nastrój, to wyeliminowanie ich może okazać się kluczem do poprawy samopoczucia. Nie w każdy przypadku pomoc psychologa lub psychiatry jest konieczna. Warto otwarcie rozmawiać o swoich problemach z bliskimi i szukać w nich oparcia. Jednak w przypadku zaobserwowania objawów typowych dla depresji nie warto czekać, należy jak najszybciej udać się do specjalisty.


4

Podsumowanie

Okresy gorszego nastroju mogą pojawiać się przez całe życie i nie muszą być objawem depresji. Jednak jeśli wystąpią zmiany somatyczne takie jak zaburzenia snu czy brak apetytu, wizyta u psychologa lub psychiatry może być najlepszym rozwiązaniem. Depresja to poważna choroba, która nieleczona może znacząco obniżyć radość z życia. Odpowiednio dobrana terapia lub leki pomagają w walce z depresją, często doprowadzając do całkowitego wyleczenia.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.04.2023

Komentarze