Jak obliczyć i zinterpretować BMI?

BMI(Body Mass Index) to wskaźnik używany do oceny masy ciała. Warto jest go obliczyć nie tylko, gdy zaczynamy się odchudzać, widzimy u siebie nadmiar kilogramów, ale także, jeżeli cierpimy na chorobę, powodującą gwałtowne chudnięcie. Jak obliczyć swoje BMI?

  • aktualna masa ciała, wzrost, kalkulator
1

BMI oblicza się według wzoru identycznego dla kobiet i mężczyzn. Potrzebne będą Twoja aktualna, dokładna masa ciała i wzrost podany w metrach.


2

Wzrost podany w metrach należy podnieść do kwadratu, a następnie masę ciała(podaną w kilogramach) podzielić przez otrzymany wynik.


3

To wszystko :) Masz już obliczony swój wskaźnik masy ciała, teraz należy go poprawie zinterpretować.


4

Wynik mniejszy od 18,5 oznacza niedożywienie. Może występować u osób przewlekle chorujących, cierpiących na anoreksję lub nadmiernie się odchudzających. W takim przypadku należy zadbać o zwiększenie kaloryczności diety, zjadanie większej ilości posiłków w celu podwyższenia masy ciała.


5

Wynik pomiędzy 18,5 a 24,9 jest najbardziej pożądanym wynikiem, uważanym za normą. Oznacza, że jesteśmy prawidłowo odżywieni i nie powinniśmy zabierać się za odchudzanie.


6

Jeżeli Twój wynik mieści się w przedziale 25-29,9 powinieneś zastanowić się co jesz, jak często, w jakich odstępach czasu i w jakiej ilości. Jesteś w stanie nadwagi, a to oznacza, że powinieneś zrzucić parę kilogramów. Przestaw się na 5 posiłków dziennie jedzonych regularnie, zrezygnuj ze słodyczy i alkoholu i przede wszystkim zacznij się więcej ruszać.


7

Wynik powyżej 30 oznacza otyłość. Pamiętaj, że otyłość to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim choroba! Trzeba ją leczyć! Konieczne będzie wprowadzenie diety niskokalorycznej, ograniczenie słodyczy, owoców, alkoholu. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dietetyka, który ułoży dla Ciebie specjalną, indywidualną dietę.


8

Warto dodać, że wyróżniamy 3 stopnie otyłości.
30-34,9 oznacza otyłość pierwszego stopnia
35-39,9 oznacza otyłość drugiego stopnia
>40 oznacza otyłość trzeciego stopnia


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj, że wraz ze wzrostem wskaźnika masy ciała, zwiększa się ryzyko powstawania chorób, dotyczy to szczególnie osób z BMI>30. Chorują one częściej na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zaburzenia lipidowe, nowotwory.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.07.2010

Komentarze

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:37:52

Bardzo potrzebna porada dla ludzi pragnących zmianę w swoim wyglądzie!

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 15:42:07

Problem otyłości jest bardzo szeroki. Warto wiedzieć, jak sprawdzić przedział, czy wszystko jest w normie.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-05 20:26:27