Jak obliczać kaloryczność posiłków?

Kiedy chcemy zacząć się odchudzać, lub po prostu kontrolować masę ciała zaczynamy przede wszystkim od bilansu energetycznego. To znaczy- jak wygląda stosunek energii, którą przyjmujemy do tej, którą wydatkujemy? Najlepiej sprawdzić sobie jaka jest idealna podaż kalorii dla nas (liczy się wiek, styl życia i płeć) i tego się trzymać, lub ewentualnie obniżyć lekko kaloryczność spożywanych potraw. Tylko jak to zrobić gdy gotujemy w domu, dla kilku osób na raz i w dodatku z wielu składników?

  • kalkulator
  • kartka papieru
  • cierpliwość
1

Jeśli nie należysz do osób, które satysfakcjonuje jedzenie opakowania jogurtu (bo łatwo określić kaloryczność) nie musisz rezygnować z ulubionych potraw. Zbierz wszystkie potrzebne do danej potrawy składniki i zważ je.


2

Sprawdź wartość kcal dla 100 g każdego z nich i oblicz ile kcal ma twoja ilość potrzebnego produktu.


3

Dodaj wszystkie wartości. Jeśli smażysz musisz uwzględnić każdą ilość użytego tłuszczu; niestety jest on jednym z najbardziej kalorycznych składników i nie można go pominąć.


4

Wiesz już ile kcal ma całe danie. Jeżeli jest to obiad i np. chcesz spożyć 700 kcal możesz to łatwo przeliczyć ważąc odpowiednią ilość gotowego dania. Uwaga! Jeśli dodajesz wodę, musisz to uwzględnić wcześniej, przy dodawaniu kalorii z poszczególnych produktów. Woda oczywiście nie ma kalorii, ale wpływa na wagę całości.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Obliczenia bywają kłopotliwe, gdy jest wiele pojedyńczych dań na jeden posiłek. Trzy wystarczą do zachowania zdrowej i urozmaiconej diety.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.03.2011

Komentarze