Jak leczyć oparzenia?

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, nieostrożny ruch ręką i wylewamy na siebie wrzątek. Jeśli trafi to na dorosłego to pół biedy, gorzej gdy poparzy się nasze dziecko. Oczywiście zanosi się płaczem, a Ty wpadasz w panikę. Co masz robić na miłość boską? Nie wiesz, czy biec po wodę, po lód, czy po lekarza. Kiedy dojdzie do poparzenia należy działać szybko, aby zapobiec uszkodzeniom i złagodzić ból. Każde ciężkie poparzenie wymaga natychmiastowej pomocy lekarza, ale jeśli skóra jest lekko zaczerwieniona, oparzenie jest zwykle niewielkie i można je leczyć w domu. Oto, jak to zrobić.

1

Ochłodź wodą.
Na poparzone miejsce przykładaj chłodne okłady z ręczników lub papierowych ręczników przez około 10-15 minut. Chłodna woda powstrzymuje rozprzestrzenianie się oparzenia i łagodzi ból.


2

Nie przykładaj lodu!
Lód i lodowata woda powodują dalsze uszkodzenia skóry. Można zażyć paracetamol dla złagodzenia bólu.


3

Stosuj gazę, nie kremy!
Nigdy nie smaruj oparzonego miejsca tłustym kremem, masłem ani innym tłuszczem, jak miały to w zwyczaju nasze babcie. Tłuszcz zatrzymuje ciepło w poparzonych tkankach i pogarsza ich stan. Poparzone miejsce przykryj czystą, suchą gazą.


4

Pęcherze zostaw w spokoju.
Jeżeli w miejscu poparzenia powstaną pęcherze pod żadnym pozorem go nie przekłuwaj! Taki pęcherz ma za zadanie chronić skórę, a przedziurawienie go może doprowadzić do zakażenia. Jeżeli pęknie sam obserwujmy, czy nie trzeba udać się do lekarza.


5

Obserwuj miejsce poparzenia.
Sprawdzamy, czy nie doszło do zakażenia. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, obrzęk się powiększa, czuć nieprzyjemną woń lub sączy się wydzielina mogło dojść do zakażenia i niezbędna będzie pomoc lekarza i leczenie antybiotykiem.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • KIEDY NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA

  • Gdy oparzenie spowodowało powstanie pęcherzy lub zbielenie skóry

  • Ból się nasila, a zaczerwienienie utrzymuje się i z rany się sączy dłużej niż 24 godziny

  • Gdy poparzyliśmy się prądem elektrycznym

  • Gdy poparzoną mamy jamę ustną, dłoń lub narządy płciowe


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.01.2013

Komentarze

ciekawy temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-13 17:22:51

dobre:-)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 08:22:29

BARDZO DOBRE WSKAZÓWKI

Ostatnio zmieniony: 2013-01-28 09:30:47