Jak i dlaczego samotność może być dla Ciebie dobra?

Mimo społecznej dyskryminacji samotności i osobowości introwertywnej, wielu ludzi odnajduje, że spędzanie czasu w samotności może być przyjemne. I tak jest faktycznie. Ponadto osoby, które potrafią się cieszyć samotnością doznają poznawczych korzyści jak zwiększona kreatywność i koncentracja. Oto kilka korzyści jakie możesz czerpać z przebywania z samym sobą.

1

Pomoże ci zwiększyć twoją kreatywność.
Samotność usuwa zakłócenia i pozwala skupić się na refleksyjnym myśleniu, co pozwala wydobyć kreatywność. Bycie sam na sam ze swoimi myślami to często warunek do myślenia pozaramowego, co jest konieczne np. w wyrazie artystycznym


2
Źródło:freedigitalphotos.net Autor:photouten Źródło:freedigitalphotos.net Autor:photouten

Pomoże ci złagodzić depresję.
Chociaż osamotnienie może prowadzić do stanów depresyjnych, to jednak przebywanie z samym sobą może zapobiegać tym stanom. Pamiętajmy, że osamotnienie a samotność to dwie różne rzeczy. Samotność jest z wyboru i jest siłą człowieka, natomiast osamotnienie nie jest wyborem człowieka i jest przykrym stanem jego psychiki.


3

Pozwala ci zwolnić i naładować akumulatory.
Gdy jesteś z dala od ludzi, technologii, pracy i innych zakłóceń, możesz odetchnąć i po prostu być. Wykorzystaj czas bycia w samotności jako szansę do oczyszczenia zaśmieconego umysłu i dotarcia do samego siebie, swoich uczuć, myśli, pragnień itd.


4

Daje ci szansę na rozmyślanie.
Trudno jest się zatrzymać i pomyśleć, gdy jesteś ciągle otoczonym przyjaciółmi, rodziną, kolegami. Czas tylko dla siebie pozwala ci zastanowić się nad relacjami z innymi ludźmi i własnym życiem.


5

Pozwala ci cieszyć się samym sobą.
Możesz robić to co chcesz, bez podlegania pod zachcianki, oczekiwania, czy też plany kogoś innego. Możesz odkryć, że spędzanie odrobinę czasu (np. jedno popołudnie w tygodniu) z samym sobą robiąc to co lubisz, może być naprawdę relaksujące i wyzwalające.


6

Pomoże ci zwiększyć poczucie własnej wartości.
Gdy nauczysz się, że można cieszyć się czasem spędzanym ze sobą, zbudujesz ze sobą lepsze relacje. Dobrowolna samotność to doskonały sposób na skontaktowanie się z własnymi uczuciami i poznanie tego, co jest w tobie samym wspaniałe.


7

Pomoże ci poprawić pamięć i koncentrację uwagi.
Badania udowadniają, że studenci, którzy uczą się w samotności odnoszą lepsze wyniki, niż ci, którzy uczą się w grupie.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.02.2013

Komentarze

Jednym z moich największych marzeń jest, by kiedyś przeżyć rok w całkowitej dziczy. Tylko kilka podstawowych narzędzi i ja sam na sam z naturą. Co prawda tak długi okres zniszczy prawdopodobnie moją karierę zawodową, ale jestem ciekaw jak to jest polegać tylko na sobie i nie martwić się na zapas. Przy tym mam świadomość, że żaden ekstrawertyk nie wpadłby nawet na taki pomysł, a co za tym idzie niektórym ta idea może wydać się masochistyczna. Porada jest świetna. Zgadzam się w całej rozciągłości.

Ostatnio zmieniony: 2013-05-04 10:01:26