Jak dobrze się wyspać?

Masz problemy z zasypianiem? Wstajesz z rana niewypoczęty? Dzięki zastosowaniu paru prostych technik Twój sen stanie się PRAWDZIWYM wypoczynkiem.

  • lektura
  • szklanka mleka
  • wygodne łóżko
1

Nasz organizm w zależności od wieku potrzebuje różnych ilości snu. Osoby dorosłe potrzebują około 7-8h snu dziennie. Zapotrzebowanie na sen spada wraz z wiekiem. Do wyspania się przez osoby starsze przydatna może być godzinna drzemka w ciągu dnia.


2

Podstawową rzeczą w drodze do wyspania się jest duże i wygodne łóżko. Musisz się na nim zmieścić i mieć miejsce do przewracania się z boku na bok i do przeciągania się. Ponadto materac nie może być zbyt miękki, bo będziesz wstawał z rana obolały.

Poduszka powinna być niewielka i płaska (wyższe poduszki zalecane są dla osób z nadciśnieniem). Z kolei kołdra w lato powinna być przewiewna i lekka, a zimą jej głównym zadaniem jest izolacja ciepła.


3
Pozycja boczna podczas snu. Pozycja boczna podczas snu.

Ważnymi czynnikami są cisza i ciemność. Wyłącz telewizor i wszystkie inne urządzenia powodujące hałas. Jeśli nie potrafisz zasnąć w kompletnej ciszy pomyśl nad puszczaniem podczas zasypiania cichej i spokojne muzyki w tle.


4

Obniż temperaturę w sypialni na noc i przewietrz pokój. W cieplejsze dni możesz zostawić uchylone okno.


5

Nie chodź spać głodnym, ale także nie jedz tuż przed snem Kolację spożyj najpóźniej 2 godziny przed zaśnięciem, w innym wypadku twój układ trawienny zamiast wypoczywać, będzie pracował. Tuz przed snem możesz wypić szklankę ciepłego mleka lub zjeść małą łyżeczkę miodu.


6

Ruszaj się! W ciągu dnia wykonuj przynajmniej krótkie serie ćwiczeń, które pozwolą na prawidłowe zasypianie.


7
Duże i wygodne łóżko Duże i wygodne łóżko

Zrelaksuj się. odpręż się, poczytaj lekturę, nie myśl o sprawach bieżących, ani o nadchodzącym dniu, ponieważ to może spowodować bezsenność lub koszmary senne. Posłuchaj relaksującej muzyki, pomocne może okazać się przysłowiowe "liczenie owiec" oraz ciepła kąpiel.


8

Śpij w regularnych porach. Chodź spać zawsze o tej samej godzinie. Nie śpij za długo, ani za krótko.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • zrelaksuj się

  • chodź spac zawsze o tej samej porze


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.03.2011

Komentarze

Co do punktu trzeciego... Samo łóżko nie wystarczy... Wiem coś o tym... Niedawno moja sypialnia została wyposażona w takie cudo: http://materacedosypialni.net/materace-wysokoelastyczne/17-materac-new-bio-sleep-zimna-pianka.html - komfort snu jest niewyobrażalny w porównaniu do zwykłego materaca sprężynowego... I dodatkowo ten przyjemny zapach lawendy :)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-28 14:18:57

Porada ciekawa. Akurat ja nie mam tych problemów, ale warto wiedzieć :-)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-17 17:28:12

szklanka ciepłego mleka dobrze robi na bezsenność i książka ;) pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-03-14 21:32:10

szklanka ciepłego mleka dobrze robi na bezsenność i książka ;) pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-03-14 21:32:08