Jak czerpać zdrowie z natury – pachnąca kąpiel?

Aromaterapia, to znana od wieków metoda medycyny naturalnej, która wykorzystuje bogactwo leczniczych właściwości roślin. Polega ona na wykorzystywaniu olejków eterycznych do łagodzenia wielu objawów, towarzyszących chorobom. To również naturalny sposób na pozbycie się stresów, relaksację, poprawę komfortu psychicznego. Jeszcze jedną, niewątpliwą zaletą tej metody jest to, że możemy zafundować sobie seans całkiem niewielkim kosztem, w domu. Oto kilka sposobów na poprawę samopoczucia.

  • olejki eteryczne
1

KĄPIEL – woda do kąpieli powinna być możliwie jak najcieplejsza. Wyższa temperatura, ułatwia parowanie olejków eterycznych i maksymalizuje ich działanie. Poza tym ciepła woda rozszerza pory skóry i poprawia krążenie, dzięki czemu ułatwia wchłanianie leczniczych substancji. Dobór olejków zależy od problemów, które nas dręczą. Aby osiągnąć terapeutyczny, kąpiel powinna potrwać przynajmniej pół godziny, przy czym musimy pilnować temperatury wody, aby zanadto nie wystygła.


2

Kąpiel relaksacyjna – najlepsze będą olejki – eukaliptusowy, który uspokaja, łagodzi nerwy, ułatwia zasypianie, olejek mandarynkowy – działa odświeżająco i antydepresyjnie, podobnie olejek pomarańczowy, cedrowy, lawendowy, melisowy, olejek z drzewa sandałowego, który dodatkowo wygładza skórę. W zasadzie większość olejków ma działanie kojące, odprężające i uspokajające. Dobierając więc odpowiednie zapachy, kierujmy się raczej innymi problemami, które chcemy załagodzić, przyjemne uczucie spokoju będzie dodatkowym bonusem takich kąpieli.


3

Kąpiel lecznicza dla skóry – dla każdego, kto ma problemy z cerą, a szczególnie dla młodzieży z tendencją do trądziku, polecana jest kąpiel z dodatkiem olejków – z drzewa sandałowego, anyżowego, bergamotowego, grapefruitowego. Wszystkie te olejki wykazują działanie antyseptyczne, a dodatkowo łagodzą podrażnienia skóry, wygładzają i opóźniają procesy starzenia.


4

Kąpiel na bóle mięśniowe – zbliżająca się powoli jesień, to okres nasilenia się objawów wszelkich chorób reumatycznych. Doskonałym antidotum, na dokuczliwe bóle stawów i mięśni, będzie kąpiel z dodatkiem olejków – cynamonowego, który przyjemnie rozgrzewa, jałowcowego, który łagodzi dolegliwości artretyzmu, jodłowego, rozmarynowego.


5

Kąpiele z dodatkiem olejków, działają na wiele różnych chorób, łagodząc objawy, wspomagając ich leczenie. Warto więc zaopatrzyć się w zestaw olejków i od czasu do czasu zafundować sobie terapię. Zaletą takich terapii jest to, że nie wykazują żadnych skutków ubocznych, mogą być powtarzane często, przynoszą ulgę i znacząco poprawiają samopoczucie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.08.2009

Komentarze

Fajna porada, jednak co do olejku cynamonowego oraz anyżowego i jak najcieplejszej wody, to bym uważał, bo dodanie zbyt dużej ilości tych olejków może diabelnie podrażnić skórę, a wręcz ją poparzyć.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-01 15:43:38