Jak czerpać zdrowie z natury – jak wykorzystać cebulę?
Cebula, jest jedną, ze znanych nam roślin, o niezliczonych właściwościach leczniczych. Towarzyszy nam w kuchni, praktycznie we wszystkich potrawach, nadając im głębokiego smaku i aromatu. Polecana przy przeziębieniach, na wzmocnienie – jest bogatym źródłem witamin, szczególnie witaminy C, dla poprawy cery i kondycji włosów i paznokci, za sprawą dużej zawartości krzemu, cynku i siarki. Duża zawartość olejków eterycznych, sprawia, że jest doskonałym lekiem na bóle gardła i kaszel. Oto kilka zastosowań cebuli – niekoniecznie kulinarnych.
SYROP Z CEBULI – kroimy 2-3 cebule na plastry. Układamy je w szklanym naczyniu, przekładając każdy plaster cukrem, lub jeszcze lepiej miodem. Przykrywamy ściereczką, lub gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 48 godzin. Kiedy cebula puści sok, zlewamy go do buteleczki, najlepiej ciemnej. Żeby zniwelować , niezbyt przyjemny zapach cebuli, możemy dodać odrobinę soku z cytryny – odpowiedzialne za ten zapaszek substancje dezaktywują się w kwaśnym środowisku. Syrop jest doskonały na kaszel i ból gardła. Można zażywać go kilka razy dziennie, wskazany jest również dla dzieci.
NA UKĄSZENIA OWADÓW – cebula jest doskonałym antidotum na szczególnie bolesne użądlenia owadów – pszczół, os, czy szerszeni. Działa podobnie jak altacet - przeciwobrzękowo, dodatkowo odkaża rankę i łagodzi ból. Na miejsce użądlenia przykładamy plaster cebuli, przytrzymując go najlepiej plasterkiem, lub jeśli mamy – robimy okład z soku cebulowego. Ulga natychmiastowa.
DLA URODY - cebula jest jednym z głównych składników w "farmach piękności". Za sprawą dużej zawartości mikro i makroelementów, kosmetyki z jej dodatkiem używane są do maseczek odmładzających skórę, poprawiających zdrowie włosów i paznokci. Codzienna porcja z główki cebuli, przez trzy miesiące, wyraźnie poprawi wygląd włosów, przyspieszy ich wzrost, wzmocni i nada sprężystości. Jak się okazuje – rzęsiste łzy, przy jej krojeniu, również mają działanie terapeutyczne – substancje, które powodują te łzy, doskonale służą oczom, szczególnie tym, którzy często cierpią na zapalenie spojówek.
ZUPA CEBULOWA –
- •cebula
- •łyżka masła
- •kostka rosołowa lub 0,75 l lekkiego bulionu
- •10 dkg sera
- •pieprz
- •chleb, bułka,
Cebulę obieramy i drobno siekamy. Do garnka, o grubym dnie, wkładamy masło, wsypujemy posiekaną cebulę i dusimy na małym ogniu, pod przykryciem przez 5-10 minut, aż cebula będzie zeszklona, ale nie przypieczona. Przygotowujemy bulion mięsny – dowolny, z dodatkiem warzyw i przypraw. Kiedy cebula jest już gotowa, dolewamy bulion do cebuli i gotujemy 10- 15 minut. Pod koniec gotowania dodajemy połowę pokruszonego sera i mieszamy, aż się dokładnie rozpuści. Możemy również dodać plasterki wędzonej kiełbaski, lub wędzonego boczku.Na talerzu, posypujemy zupę pieprzem i kilkoma kawałkami pozostałego sera. Podajemy z chlebem razowym lub z gotowanymi ziemniakami. Aby dodać efektu potrawie – możemy zupę cebulową podać w wydrążonych bułkach razowych, lub w wydrążonym chlebie.
CIEKAWOSTKA – cebuli nie powinno zabraknąć w diecie każdego czterdziestolatka, zaliczana od wieków do afrodyzjaków, poprawi znacząco kondycję panów. Ponieważ zawiera sporo cynku, jest polecana w profilaktyce chorób gruczołu krokowego.
Dodawajmy jej przez cały rok do sałatek i surówek. Skrapiając lekko cytryną, pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu cebuli, zachowując wszystkie dobroczynne właściwości.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Cebula może obciążyć wątrobę, szczególnie smażona.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-03-04 21:04:48
Dodaj komentarz