Jak czerpać zdrowie z natury, czyli leki z leśnej apteki?
Dzieje ziołolecznictwa są tak długie jak historia cywilizacji. Z egipskich papirusów oraz inskrypcji na ścianach grobowców i świątyń dowiadujemy się o ziołach stosowanych przez kapłanów przed pięcioma tysiącami lat. Sumerowie 5000 lat temu znali już właściwości lecznicze czosnku, mięty, rumianku, babki, piołunu. Najdokładniej, wiedzę o ziołolecznictwie, przekazali starożytni Egipcjanie. W tak zwanym papirusie Ebersa z Teb (1550 rok p.n.e.) wymienionych jest kilkaset roślin leczniczych wraz ze sposobami ich stosowania m.in. aloes, miętę, anyż. Na najwyższym poziomie rozwinęli sztukę ziołolecznictwa Chińczycy, którzy do dziś słyną z osiągnięć medycyny naturalnej. Chińczycy wierzyli, że przyroda kryje w sobie lekarstwo na każdą chorobę. Do dzisiaj cały naturalny sposób leczenia związany z filozofią i religią Chin nazywa się medycyną chińską.
Zapewne jeszcze nasze babcie, wiedzą sporo o zbawiennym działaniu wielu ziół i przypraw. Również znane i lubiane owoce i warzywa, oprócz walorów smakowych, posiadają wiele dobroczynnych właściwości leczniczych. Dzisiaj i nasza medycyna konwencjonalna, zaczyna powoli zwracać się z powrotem do zasobów natury. Może warto więc, zamiast do apteki, po kolejne witaminy, antybiotyki, czy inne „wspomagacze”, wybrać się na wycieczkę, połączoną ze zbiorem roślin, które odpowiednio przygotowane, będą nam służyć o wiele lepiej, niż chemiczne wyciągi.
Wiele z ziół stosujemy na co dzień, nawet nie zastanawiając się nad ich leczniczym działaniem. Na przykład, większość z nas nie wyobraża sobie grochówki, czy fasolówki bez majeranku. Nadaje on zupie specyficzny smak, ale czy ktoś wie, dlaczego ma zastosowanie przy ciężkich potrawach ? Otóż jest znakomitym środkiem wiatropędnym ! Reguluje pracę jelit, wspomaga trawienie. Majeranek można stosować również w postaci naparu.
Aby nasze zbiory, były odpowiednio przechowywane, trzeba wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Rośliny przechowujemy i konserwujemy w bardzo różny sposób. Również ich właściwości lecznicze, często zależą od tego, w jakie formie są sporządzone. A oto kilka podstawowych postaci leczniczych mikstur :
Syrop – sporządzany zarówno z ziół, roślin leczniczych, owoców, a nawet warzyw – choćby z cebuli, to mikstura, przyrządzona na bazie cukru. Zamiast cukru białego, możemy zastosować miód, lub brązowy cukier trzcinowy, który jest zdrowszy od buraczanego. Syrop przygotowuje się, zasypując pożądane rośliny cukrem, odstawia się w nasłonecznione miejsce. Pod wpływem działania cukru, z roślin uwalnia się sok, który jest bogaty w związki o działaniu leczniczym.
Nalewka – to mikstura, sporządzona na bazie spirytusu, który jest doskonałym konserwantem, oraz rozpuszczalnikiem dla leczniczych olejków eterycznych, żywic i garbników.
Napar – to zalane gorącą wodą (nie gotowane), potrzebne składniki roślinne. Można przyrządzać napar jedno, lub wieloskładnikowy. Napary stosuje się do użycia wewnętrznego (spożycia) lub zewnętrznego (do kompresów, przemywania powierzchni ciała).
Wywar – mikstura przygotowana w procesie gotowania. Z reguły powolnego, pod przykryciem i na malutkim ogniu. Niektóre rośliny potrzebują dłuższej obróbki, w celu pozbawienia ich związków, które nie są pożądane, lub trujące.
Wyciąg – ekstrakt - to zagęszczony preparat roślinny, otrzymywany poprzez wytrawienie roślinnego surowca rozpuszczalnikiem, na przykład wodą bądź etanolem i ich mieszaninami, a następnie odpowiednie zagęszczenie. Wyciągi dzielą się na suche, gęste i płynne. Stężenie substancji czynnych w wyciągu płynnym jest takie samo jak w surowcu. Wyciągi gęste i suche zawierają mniej wody, a więc ich stężenie jest wyższe,
- •wyciągi płynne - są podobne do nalewek. Zawartość substancji leczniczej jest wyższa, taka sama jak w surowcu (1:1), wyciągi olejowe - jest to rodzaj wyciągów płynnych w których rozpuszczalnikiem jest olej roślinny,
- •wyciągi gęste – mają postać gęstej, plastycznej lub półplastycznej masy o zawartości wody do 30%,
- •wyciągi suche – mają konsystencję sypkiego proszku, dopuszczalna zawartość wody wynosi nie więcej niż 5%,
- •wyciągi rzadkie – przygotowywane ex tempore (bezpośrednio przed użyciem) do sporządzania granulatu lub tabletek w warunkach przemysłowych; zawartość wody 50-60%.
Susz – rośliny można też poddać suszeniu. W takiej postaci z reguły stosujemy wszelkie przyprawy. Susz łatwo przechować, jest też wygodny w użyciu. Może posłużyć do sporządzania naparów, wywarów, nalewek. Suszone owoce są bardzo smaczne bez dalszego przetwarzania.
Decydując się na samodzielny zbiór roślin, pamiętajmy o kilku zasadach. Po pierwsze, zbierajmy rośliny z daleka od szos, fabryk itp. Rośliny szybko i łatwo chłoną wiele substancji, które są trujące – jak choćby metale ciężkie. Po drugie, zbieramy tylko te rośliny, które znamy. W przyrodzie, obok mnóstwa dobroczynnych leków, występują również groźne trucizny.
Naturalne leki mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Są z powodzeniem używane do leczenia wielu chorób, lub wspomagania leczenia, mają ogromne zastosowanie w profilaktyce wielu schorzeń i w kosmetyce. Powinny być nieodłącznym elementem zdrowego życia.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-05-15 10:11:47
Ostatnio zmieniony: 2013-04-17 10:14:28
Ostatnio zmieniony: 2013-02-19 16:02:41
Ostatnio zmieniony: 2013-01-24 09:20:05
Ostatnio zmieniony: 2013-01-06 19:35:22
Ostatnio zmieniony: 2012-11-11 16:30:34
Ostatnio zmieniony: 2012-07-18 10:47:26
Ostatnio zmieniony: 2012-06-07 12:13:59
Ostatnio zmieniony: 2012-06-05 12:00:31
Ostatnio zmieniony: 2012-05-07 08:43:56
Ostatnio zmieniony: 2012-03-09 08:41:15
Dodaj komentarz