Historia pewnej anoreksji - thinspiracje czym są i jak ich uniknąć?

Wielu ludzi mówi, że to choroba na życzenie czy wymysł nastolatek - anoreksja. Czym jest tak naprawdę i jak się zaczyna? Czy można określić jej początek, czy po prostu nagle dostajemy diagnozę? Jak radzić sobie w czasie choroby? Mniej książkowo, bardziej życiowo.

1

Zaczyna się niewinnie

"Muszę schudnąć parę kilo" - to zazwyczaj jest zdanie, od którego wszystko się zaczyna. Z początku mamy do tego bardzo zdrowe podejście - jemy zdrowo, ćwiczymy i z radością podziwiamy efekty naszych starań. Kiedy zaczyna się problem? Tego tak naprawdę nie da się określić. Jemy coraz mniej, ćwiczymy coraz więcej. Prawie nie śpimy, a internet służy nam głównie do wyszukiwania "thinspiracji" (zdjęcia chudych dziewczyn). Już na początku takich objawów warto pójść do lekarza, ewentualnie prosto do terapeuty.Wizyta u psychologa kosztuje około 100 PLN, a im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym łatwiej będzie pozbyć się problemu.


2

Psycholog to podstawa

Anorektyczki są kojarzone z bardzo chudymi dziewczynami. A to błąd. Ta choroba spotyka też mężczyzn, starsze kobiety, dzieci i wcale nie wiąże się z niedowagą. Waga osoby chorej może mieścić się w granicach normy (jak było w moim przypadku).Anoreksja jest chorobą psychiczną. Najważniejszym krokiem w jej leczeniu jest znalezienie odpowiedniego psychologa. Powinniśmy przywiązywać ogromną uwagę do tego, jaki jest nasz terapeuta. Musimy mu ufać, bo w innym przypadku, jak mamy wyjść z choroby? To on będzie mówił nam co powinniśmy robić, żeby czuć się lepiej, będzie wysłuchiwał naszych skarg i często prowokował do tego, żebyśmy okazali uczucia, które ukrywamy w sobie. Będzie przyjacielem.


3

Wsparcie rodziny

Wsparcie rodziny Przedstawiam Państwu mojego Bohatera, bez którego nadal tkwiłabym w anoreksji.

Idealnie byłoby, gdyby rodzina wspierała nas, mówiła jak bardzo silni musimy być i wiecznie się uśmiechała. Ale oni też są ludźmi. Oni też mają złe dni, w których powiedzą nam coś, czego wcale nie mają na myśli. Powiedzą wiele rzeczy, których będą żałować. Ale anoreksja jest chorobą całej rodziny. Cierpią wszyscy. Gdy w czasie leczenia zmieniają się nawyki żywieniowe chorego, jego rodzina często przystosowuje się do nich, żeby chory nie czuł się obcy.Najważniejsza jest miłość i rozmowa. Jeżeli umiemy rozmawiać w rodzinnym gronie to wyjdziemy zwycięsko z każdego nieporozumienia!


4

Zapamiętaj

Zapamiętaj

Zanim zaczniesz się nadmiernie odchudzać przeczytaj:

  • najważniejsze jest to, żebyś Ty czuła się dobrze we własnym ciele;

  • jesteś piękna właśnie taka! Ze wszystkimi boczkami, niedoskonałościami i mankamentami;

  • nie torturuj się dietami, które Cię nie cieszą, i w które nie wierzysz.Uwierz w siebie! Ja nad tym pracuję. Kto wie, może kiedyś folder "thinspiracje" zniknie z mojego komputera.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.11.2013

Komentarze