Gorączka – jak postępować przy podwyższonej temperaturze?

Gorączka to jedna z reakcji obronnych organizmu, która oznacza, że walczy on m.in. z wirusami i bakteriami. Temperatura podnosi się, gdyż dzięki temu zwiększa się skuteczność mechanizmów obronnych. Często gorączką nazywamy również stan podgorączkowy, co jest błędem. Jak postępować przy podwyższonej temperaturze i co warto wiedzieć o gorączce?

1

Gorączka – przy jakiej temperaturze?

Gorączka – przy jakiej temperaturze?

Za prawidłową ciepłotę ciała uważa się 36,6 stopni Celsjusza. Czy oznacza to jednak, że już 36,7 stopni nie jest prawidłową temperaturą? Przyjmuje się, że właściwa ciepłota ciała wynosi do 37 stopni. To, jaki będzie wynik, zależy od wielu kwestii, a w tym pory dnia, w której sprawdzamy temperaturę, a także miejsca pomiaru. Od 37,1 do 38 stopni Celsjusza mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym, który bardzo często towarzyszy przeziębieniu. Natomiast powyżej 38 stopni mówimy już o gorączce, chociaż niektóre źródła podają 38,2 stopnie.Dlaczego pora dnia ma znaczenie, jeśli chodzi o wysokość temperatury? Rano, po przebudzeniu, ciepłota ciała może wynosić 36,6 stopni, ale już po południu będzie nieco wyższa. Wpływ na jej wysokość ma również aktywność – jeśli pracujesz fizycznie, to prawdopodobnie w czasie wykonywania obowiązków będzie ona wyższa. Ciepłota ciała może być również podwyższona ze względu na wypoczywanie na słońcu. Stan podgorączkowy nie wymaga stosowania leków, które mają na celu jego zbicie, ponieważ jest to stan mobilizacji organizmu do walki z infekcją. W przypadku jednak gdy mamy do czynienia z przewlekłym stanem podgorączkowym, to wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą.


2

Czy gorączka wymaga zbijania temperatury? Przyjmuje się, że ciepłota ciała do 38,5 stopnia Celsjusza nie wiąże się z taką koniecznością, ale też wiele zależy od danego organizmu. Pojawienie się gorączki jest sygnałem, że w tym organizmie dzieje się coś poważnego, co wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli zaś temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza, to może być nawet zagrożeniem dla życia i trzeba ją obniżać. Najczęstsze przyczyny gorączki to:

 • infekcja wirusowa,

 • infekcja bakteryjna,

 • choroby autoimmunologiczne,

 • niektóre leki, np. leki immunosupresyjne czy leki neuroleptyczne,

 • nowotwór.Temperaturę możesz zmierzyć:

 • pod pachą – najpopularniejszy sposób pomiaru,

 • w jamie ustnej – powinna wynosić do 36,9 stopni Celsjusza,

 • w uchu,

 • na skroni,

 • w pochwie,

 • w odbytnicy – prawidłowa wartość to 37,1 stopni Celsjusza.


3

Gorączka – jak postępować?

W przypadku noworodków każda gorączka wymaga wizyty u pediatry. Możliwe, że organizm dziecka został zaatakowany przez bakterie, czemu nie muszą towarzyszyć żadne inne objawy. Niepokój powinna również wzbudzić gorączka, której towarzyszą inne dolegliwości, takie jak kaszel, katar, silny ból głowy, dreszcze czy duszności. Jeśli temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia Celsjusza to należy ją zbijać, gdyż utrzymywanie się takiej ciepłoty przez dłuższy czas może być dla organizmu bardzo męczące.Kluczowe jest ustalenie przyczyny gorączki i na tej podstawie podjęcie odpowiedniego leczenia. Można brać leki przeciwgorączkowe, ale celem powinno być nie tyle zbicie temperatury do wartości prawidłowych, co jej obniżenie, aby nie była ona męcząca dla organizmu. W zależności od przyczyny podejmowane jest odpowiednie leczenie. Ciepłotę ciała możesz również zmniejszyć domowymi sposobami, takimi jak zimne okłady, chłodny prysznic lub kąpiel, a pomocne mogą być również napary z czarnego bzu czy liści i owoców maliny. Organizm należy obserwować, pić dużo wody i nie zwlekać z wizytą u specjalisty.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 05.03.2020

Komentarze