Fosfokreatyna. Czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest fosfokreatyna? Chodzi o związek powstający z kreatyny. Jej synteza w organizmie jest bardzo istotna, bo stanowi jedno z głównych źródeł energii dla mięśni. Nic więc dziwnego, że osoby decydujące się na regularne ćwiczenia fizyczne coraz chętniej suplementują się właśnie kreatyną. Służą do tego specjalne preparaty. Co jeszcze warto wiedzieć o fosfokreatynie?

1

Fosfokreatyna, czyli co?

Fosfokreatyna, czyli co?

Czym jest i do czego może się przydać fosfokreatyna? Ciężkie ćwiczenia, intensywny trening i każdy inny wysiłek fizyczny powodują zwiększone zapotrzebowanie na energię. Jednym z jej źródeł może być właśnie fosfokreatyna. Na szczęście nie ma obecnie problemu z odpowiednią suplementacją. Wystarczy tylko wybrać dobrej jakości preparaty zawierające kreatynę. O czym jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o fosfokreatynę?
Czym właściwie jest fosfokreatyna? Chodzi o związek odpowiedzialny za gromadzenie energii w wiązaniach wysokoenergetycznych, który jest zawarty w tkance mięśniowej . Mówiąc prościej: jest to substancja niezbędna do tego, by w mięśniach mogła zostać wytworzona energia. Inaczej nazywa się ją fosforanem kreatyny.Fosfokreatyna składa się z węgla, wodoru, azotu, tlenu i fosforu. Jej wytwarzanie odbywa się w organizmie. Przy tym 95% zawartości jest zmagazynowane w komórkach mięśniowych. W organizmie człowieka może być nawet 120 g tej ważnej substancji.


2

Jak dochodzi do powstania fosfokreatyny?

W jaki sposób dochodzi do powstania fosfokreatyny w organizmie? Okazuje się, że może się to stać na dwa sposoby:
• W wyniku przetworzenia w wątrobie aminokwasów znajdujących się w organizmie.
• Dzięki spożyciu przez organizm produktów o wysokiej zawartości kreatyny. Wówczas fosfokreatyna powstaje w wątrobie, ale też nerkach lub trzustce.


3

Co związek daje organizmowi?

Fosfokreatynę określa się jako jedno z podstawowych źródeł energii potrzebnej dla pracy mięśni. Związek ten powstaje przy tym wtedy, gdy mięśnie pozostają w spoczynku, wysokoenergetyczne wiązania są zaś tworzone dzięki kreatynie i ATP. Ciekawostką jest fakt, że zapasy fosfokreatyny zmagazynowane w mózgu także mają bardzo pozytywne działanie. Chronią one organizm przed chorobami neurologicznymi.Dzięki suplementacji kreatyny nie dochodzi do zwiększenia masy mięśniowej, ale jej zamiana w fosfokreatynę jest bardzo potrzebna. Chodzi o:
• dostarczenie energii do mięśni podczas wysiłków fizycznych;
• poprawienie wytrzymałości mięśni szkieletowych na wysiłek;
• zmniejszenie uszkodzenia mięśni;
• przyspieszenie powysiłkowej regeneracji mięśni.Suplementacja kreatyną w celu zwiększenia poziomu fosfokreatyny jest często bardzo potrzebnym działaniem. Naturalnym źródłem tej substancji będzie czerwone mięso. Jej koncentracja nie jest tu jednak nie dość duża, aby realnie wpłynąć np. na efektywność treningu. Niezbędna jest więc suplementacja specjalnymi preparatami. Często są one wzbogacane o węglowodany mające poprawić wychwytywanie kreatyny przez mięśnie. Warto jednak pamiętać o tym, że suplementacja fosfokreatyną daje najlepsze wyniki dopiero po pewnym czasie.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.08.2022

Komentarze