Efektywne metody radzenia sobie ze stresem

Stan ten dotyka każdego z nas na różnych płaszczyznach naszego życia. Stres jest już nieodłącznym elementem codzienności i bez niego trudno byłoby funkcjonować. Nawet więcej, stres w niektórych sytuacjach może być skutecznym motorem do działania. Wielu menadżerów w pracy wykorzystuje incydenty stresowe, jako narzędzie do efektywnej pracy pracownika. Jednak stan permanentnego stresu działa zupełnie odwrotnie, nie myślimy racjonalnie tylko robimy wszystko chaotycznie, bez namysłu na ślepo działamy w panice. Stres się staje demotywatorem, który prowadzi do nerwicy, chorób i ciężkiej depresji.

1

Adrealina rośnie, gdy stres jest obecny

Adrealina rośnie, gdy stres jest obecny http://www.flickr.com/photos/fixem/4815843665

Stres powoduje, że masz zmienny humor. Czy nie identyfikujesz u siebie takich emocji, jak płacz, gniew, wściekłość, rozdrażnienie lub radość, podniecenie? Oczywiście, że tak. Odpowiednia jego dawka może zmotywować człowieka do jeszcze większego wysiłku, aby osiągnąć zamierzony cel, ale zbyt częste jego nadużywanie, prowadzi w rezultacie do klęski na podłożu emocjonalnym, zawodowym i prywatnym człowieka.


2

Wizualizacja przyjemnego obrazu

Wizualizacja przyjemnego obrazu http://foter.com/photo/wonder-7/

Stres powstaje, gdy uruchamia się splot zdarzeń, które niekoniecznie mogą być dla Ciebie przyjemne. Dlatego pierwszą rzeczą, jak zdenerwujesz się, to spróbuj uspokoić nerwy i weź głęboki oddech. Zamknij oczy i wyobraź sobie zdarzenie, które mile wspominasz. Czujesz dreszcze na ciele? Przyjemnie podróżuj w wyobraźni i staraj się przywoływać te sytuacje, które wywołują u Ciebie uśmiech na twarzy i czujesz się spokojny.


3

Powtórna analiza zdarzenia

Powtórna analiza zdarzenia http://foter.com/f/photo/8205886029/7da812bb56/

Pod wpływem stresu wiele rzeczy możesz przeoczyć. Lepiej na chwilę oderwij się od głównego problemu i spróbuj do niego podejść powtórnie, ale już z innym nastawieniem, może, nawet rozwiązaniem. Spojrzenie na problem jeszcze raz, pozwoli Tobie dojrzeć to, co mogłeś pominąć w czasie towarzyszącego stresu.


4

Przerwa w celu przywrócenia równowagi psychicznej

Przerwa w celu przywrócenia równowagi psychicznej http://foter.com/photo/working-late-4/

Nie rób nic w stresie, bo rezultaty mogą być niezadowalające. Chodzi oto, aby uspokoić nerwy i spokojnie przystąpić do rozwiązywania problemu. Ważne jest, aby odejść od miejsca na moment i dostarczyć tlenu do mózgu. Ty powinieneś mieć kontrolę nad stresem a nie na odwrót.


5

Po prostu nagródź siebie

 Po prostu nagródź siebie http://foter.com/photo/still-life-red-wine/

Po przebytym stresie, zorganizuj sobie dzień tak, by rozpieszczać się do woli. Relaksująca kąpiel a do tego dobre winko, chyba wynagrodzą Tobie trudny dzień, który zaowocował w duży stres. Spotkaj się z przyjaciółmi, oderwij się od tematu, który Cię gnębi. Przestaw swoje myślenie na zupełnie inne tory a poczujesz się dużo lepiej.


6

Muzyka koi nerwy

Muzyka koi nerwy http://foter.com/photo/wonder-7/

Stresu pozbędziesz się, gdy posłuchasz sobie muzyki, która wprawi Cię w dobry nastrój. Muzyka potrafi zdziałać cuda. Zapomnisz o wszystkim, co zaprzątało Twoją głowę. Czasami dobrze jest wsłuchać się w teksty piosenek o treści pozytywnej. Poczujesz się dużo lepiej, powrócą siły witalne i humor. Na przekór, możesz posłuchać też muzyki o treści pesymistycznej i zobaczyć, że ktoś może mieć jeszcze gorzej w życiu niż Ty. Może dojdziesz do wniosku, że nie warto marnować energii na taki, „błahy” problem.


7

Ćwiczenia, joga na stres

Ćwiczenia, joga na stres http://foter.com/photo/sunset-yoga/

Ćwiczenia wyrównują poziom adrenaliny zgromadzonej w organizmie, pomagają przywrócić równowagę psychiczną i w ten sposób możesz właśnie pozbyć się nadmiaru stresu. Ważne też jest wykonywanie głębokich i równomiernych oddechów, które uspakajają Cię i wyciszają cały organizm. Ćwiczenia rób wszędzie tam, gdzie dopadnie Cię stres.


8

Akwarium na stres

Akwarium na stres http://foter.com/photo/somethings-fishy/

Stres zredukujesz, gdy będziesz obserwować akwarium z rybami, działa ono bardzo kojąco. Całą swoją uwagę skupiaj na pływających rybkach. Badania dowodzą, że takie metody wykorzystywane są w leczeniu pacjentów o podłożu nerwowym.


9

Przytul się do psa lub kota

Przytul się do psa lub kota http://foter.com/f/photo/8684217783/51cb83a403/

Stres zostanie zmniejszony, gdy będziesz w pobliżu swojego pupila. Przytul się do niego i wyżal mu się, jak Tobie jest źle. W milczeniu pies lub kot przyjmie ten ciężar na siebie. Zwierzęta neutralizują stres. Ponownie badania wykazują, że ludzie, którzy mają zwierzęta w domu, są mniej zestresowani, zakładają szczęśliwe związki, mniej jest też kłótni między partnerami. Jeżeli czujesz, że dopadnie Cię stres i będziesz smutny, po prostu przytul się do swojego zwierzaka.


10

Wskocz na rower

Wskocz na rower http://foter.com/photo/woman-in-a-bicycle/

Rower pozwoli na spalenie zbędnych kalorii i na pewno pozbędziesz się stresu, który Cię przytłaczał. Zrób rundkę na średnich biegach tak, abyś czuł, że byłeś na wycieczce rowerowej. Zmęcz się dla przyjemności a powróci Tobie utracony humor.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.09.2013

Komentarze