Domowe sposoby, jak skutecznie nawilżyć gardło

Najczęściej, mówiąc o trudnościach związanych z gardłem, mamy na myśli ból. Tymczasem równie duży dyskomfort może powodować suchość gardła. Jej przyczyn może być wiele, podobnie jak i metod łagodzenia. Pomocne są w tym przypadku także domowe sposoby – jak zatem można skutecznie nawilżyć gardło?

1

Poczucie suchości gardła może towarzyszyć nam w wielu sytuacjach. Na pewno narażone są na nie szczególnie osoby pracujące głosem, czyli np. lektorze lub nauczyciele. Tego typu objawom nie służy także wiek, bo wraz z upływem czasu coraz trudniej utrzymać odpowiednie nawilżenie organizmu. Niezależnie jednak od wieku, powodem suchości mogą być alergie i podrażnienia błon śluzowych (np. po kontakcie z dymem papierosowym). Może być to również dłuższy czas oddychania przez usta, co zdarza się chociażby podczas zapalenia zatok czy zmagań z zatkanym nosem. Będąc przy infekcjach, suche gardło może wiązać się oczywiście także z zapaleniem górnych dróg oddechowych i kaszlem. Utrzymywaniu odpowiedniego nawilżenia nie pomaga także palenie, stres, niewystarczające nawodnienie organizmu oraz przebywanie w suchych – ogrzewanych lub klimatyzowanych – pomieszczeniach.W każdym z tych przypadków warto zadbać o poprawę stanu swojego gardła. Przesuszone – jeśli na ten moment nie mierzy się jeszcze z infekcją – jest o wiele bardziej narażone na wirusy i bakterie. Jak zatem można pomóc sobie domowymi sposobami?


2

Ogólne wskazówki

Przede wszystkim należy na co dzień stosować się do kilku podstawowych punktów. Po pierwsze, trzeba wypijać odpowiednią ilość płynów. Jest to baza, gdy mówimy o ogólnym stanie nawilżenia, co siłą rzeczy może odbijać się także na kondycji gardła.Po drugie, należy utrzymywać odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniach, w których przebywamy. Owszem, klimatyzacja latem nieraz jest niezbędna, co jednak obliguje nas do kilku koniecznych działań. To właśnie nawilżanie danych miejsc (chociażby przy użyciu nawilżaczy powietrza), ale także oczyszczanie urządzenia klimatyzującego. Łatwo mogą zalęgnąć się tam patogeny, które, unosząc się w powietrzu, wpływają nie tylko na suchość i pieczenie w gardle, lecz także na pojawienie się alergii.Po trzecie, warto pamiętać, że napoje typu kawa i herbata mają działanie wysuszające. Jeżeli zatem pijemy je w dużych ilościach, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na dwie pierwsze wskazówki - picie wody oraz nawilżanie powietrza.


3

Inhalacje

Inhalacje są jednym ze sposobów, które znakomicie sprawdzają się w czasie walki z przeziębieniem i różnego rodzaju infekcjami gardła. Można je jednak wykonywać także w przypadku innych problemów, takich jak chociażby poczucie nadmiernej suchości gardła, które ma odmienne źródło, aniżeli infekcja. Do tego typu inhalacji świetnie nadają się napary z lipy lub nagietka, które wpłyną nawilżająco na błonę śluzową gardła.


4

Siemię lniane

Rozgniecione nasiona siemienia lnianego wystarczy zalać gorącą wodą, przykryć i odstawić na kilkanaście minut. Wraz z upływem czasu wytworzy się śluz, który odcedzamy od nasionek. To właśnie on pozwoli złagodzić podrażnione gardło oraz skutecznie je nawilżyć. Stworzy na nim także ochronną powłokę. Specyfik wypijamy małymi łyczkami, tak aby jak najdłużej miał kontakt z błoną śluzową gardła. Dodatkowo do napoju możemy dorzucić także łyżkę miodu, który ma działanie nawilżające oraz regenerujące. Należy jednak pamiętać, aby dodać go już po ostygnięciu naparu. Wysoka temperatura zabija właściwości lecznicze miodu.


5

,,Babciny specyfik” - mleko, miód, masło

To jeden z napojów, który tradycyjnie stosujemy w walce z przeziębieniem. Świetnie sprawdza się w łagodzeniu symptomów infekcji gardła, w tym właśnie suchości. Do ciepłego mleka (ponownie - napój nie może być gorący) należy dodać łyżkę miodu i odrobinę masła. Wszystko mieszamy do rozpuszczenia każdego składnika i małymi łyczkami wypijamy. Tłuszcz znajdujący się w mieszance tworzy na błonie śluzowej gardła ochraniającą warstwę, a miód wspiera leczenie także swoimi właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwwirusowymi i przeciwbakteryjnymi.


6

Pastylki na gardło

Niewątpliwie jest to jeden z preparatów, który warto mieć w swojej apteczce. Nigdy nie wiadomo, kiedy pastylki do ssania będą nam potrzebne. Wczesne zastosowanie pozwala skutecznie zniwelować pojawiające się nieprzyjemności i zatrzymać ich rozwój, zanim jeszcze przeistoczą się w poważną infekcję. Warto jednak mieć na uwadze składniki owych preparatów. Dobrze zaopatrzyć się w pastylki zawierające naturalne komponenty, takie jak propolis, witamina C, miód oraz cynk.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 08.06.2019

Komentarze