Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym

Noszenie stałego aparatu to często jedyna szansa na uzyskanie prostych, ładnych zębów oraz poprawienie zgryzu, Jednak leczenie aparatem ortodontycznym to również spore wyzwanie dla osoby, która go nosi. Zęby ze stałym aparatem wymagają szczególnie troskliwej opieki i odpowiednich zabiegów higienicznych.

1

Dlaczego czyszczenie zębów z aparatem może być trudniejsze?

Dlaczego czyszczenie zębów z aparatem może być trudniejsze?

Młodzież oraz osoby dorosłe często muszą nosić stałe aparaty ortodontyczne, aby poprawić swój zgryz oraz pozbyć się innych problemów z zębami i szczęką. Niestety leczenie ortodontyczne wiąże się z trudniejszym utrzymaniem higieny jamy ustnej. Wokół zamków lubią gromadzić się resztki jedzenia, a same łuki spinające cały aparat tworzą jeszcze więcej zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Mimo tych niedogodności nie można zaniedbywać higieny, a nawet należy zwracać na nią jeszcze większą uwagę. Zaniedbania mogą skończyć się zapaleniem dziąseł, pojawieniem się przebarwień na szkliwie, psuciem się zębów, szybkim gromadzeniem się kamienia nazębnego, nieświeżym oddechem czy wydłużeniem całego procesu leczenie.
Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym? Na pewno możemy zapomnieć o myciu zębów zwykłą szczoteczką manualną dwa razy dziennie. To stanowczo za mało, aby utrzymać uzębienie w dobrym stanie. Osoby, które nie mają problemów ze zgryzem, muszą poświęcić swoim zębom więcej uwagi, a co dopiero ci mający na uzębieniu dodatkowy, kłopotliwy aparat. Dokładne czyszczenie zębów i aparatu po każdym posiłku musi nam wejść jak najszybciej w nawyk. Oczywiście nadal możemy pozostać przy takiej rutynie, gdzie główne mycie zębów odbywa się rano i wieczorem. Trzeba jednak dołożyć do tego dodatkowe krótkie czyszczenie po każdej przekąsce. Resztki posiłku nigdy nie powinny zalegać w zakamarkach wokół zamków czy w innych szczelinach, bo stanowią wtedy idealną pożywkę dla szkodliwych bakterii.


2

Aparat ortodontyczny a szczoteczka elektryczna

Aparat ortodontyczny a szczoteczka elektryczna

Wiele osób zastanawia się, czy szczoteczka elektryczna i aparat ortodontyczny to dobre połączenie. Czy takie urządzenie na pewno nie uszkodzi delikatnej konstrukcji zamocowanej na zębach? Nie ma się o co martwić! Używanie tego typu szczoteczki jest bezpieczne, a nawet wskazane dla osób ze stałym aparatem. Takie urządzenia bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej, a niestety u osób z aparatem ten problem bywa mocno nasilony. Dobrze dobrana szczoteczka elektryczna z niewielką główką, miękkimi włóknami oraz wymiennymi końcówkami przystosowanymi specjalnie do czyszczenia aparatów ortodontycznych to doskonały wybór, jeśli chcemy, żeby nasze zęby pozostały zdrowe i mocne podczas całego procesu leczenia. Dlatego warto wybrać odpowiedni produkt, dzięki któremu zadbamy o tak wymagające uzębienie. Dobrym wyborem będzie szczoteczka Oral-B Genius X. To model soniczno-rotacyjny, który jest połączeniem wszystkich najlepszych cech tych dwóch typów szczoteczek. Okrągłe główki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne dokładnie czyszczą każdy ząb, a dzięki soniczności szczoteczka jest w stanie utworzyć ze śliny i pasty chmurę małych bąbelków docierających nawet do najbardziej niedostępnych szczelin i zakamarków.
Co więcej, model Genius X korzysta z technologii sztucznej inteligencji, dzięki czemu uczy się, w jaki sposób myć nasze zęby. Ta szczoteczka potrafi czyścić z większą prędkością obszary, które wymagają szczególnej uwagi oraz zwalniać tam, gdzie szczotkowanie powinno być delikatne. W przypadku tego modelu nie ma najmniejszego ryzyka uszkodzenia aparatu. Ważnym dodatkiem do szczoteczek Oral-B są też końcówki Ortho, których włókno jest inaczej ułożone niż na tradycyjnych główkach do mycia. Te modele mają włókna tylko w środkowej części po to, aby czyszczenie odbywało się jeszcze precyzyjniej. Tą końcówką można usuwać zanieczyszczenia z okolic zamków i łuków bez obawy, że jakiś element aparatu ulegnie uszkodzeniu.


3

Akcesoria do czyszczenia aparatu ortodontycznego

Akcesoria do czyszczenia aparatu ortodontycznego

Dobra szczoteczka elektryczna (najlepiej soniczno-rotacyjna) to podstawa, jeżeli chodzi o dbanie o zęby z aparatem stałym. Jednak osoby w czasie leczenia ortodontycznego będą potrzebowały również innych akcesoriów wspomagających czyszczenie zębów. Bardzo ważna jest nić dentystyczna przeznaczona dla osób z aparatem stałym, którą dobrze jest mieć zawsze przy sobie. Za pomocą tej specjalnej nitki można w bezpieczny sposób usunąć ze szczelin międzyzębowych resztki jedzenia. Taka nić dentystyczna jest grubsza i delikatniejsza od zwykłej, ale ma za to sztywny, cienki początek ułatwiający wprowadzenie nitki między metalowe łuki a zęby.Przydatne będą też specjalne szczoteczki ortodontyczne. Jeden typ takiego akcesorium jest bardzo cienki i ma spiczaste zakończenie, dzięki czemu może wyczyścić nawet najbardziej niedostępne miejsca. Za to drugi pozwala łatwo dostać się pod łuki albo oczyścić powierzchnię zamków. Warto zaopatrzyć się w takie dodatkowe akcesoria i mieć je zawsze przy sobie. Dzięki temu nawet wychodząc zjeść coś na mieście, będziemy mieć możliwość doczyszczenia aparatu.
Wiele osób korzysta również z irygatora, czyli urządzenia, które usuwa zanieczyszczenia cienkim strumieniem wody pod ciśnieniem. Za jego pomocą można szybko oczyścić zęby i aparat z resztek jedzenia. To dobra alternatywa dla osób, u których nie sprawdziły się małe szczoteczki. Nie zapominajmy też o odpowiedniej paście i płynie do płukania ust. Wiele osób skarży się na problem z nadwrażliwością zębów, szczególnie tuż po założeniu aparatu. Dlatego należy używać tylko specjalnych past przeznaczonych dla zębów z aparatami stałymi. Takie produkty łagodzą nadwrażliwość zębów i chronią je przed próchnicą. Jeżeli chodzi o płukanie ust, to należy robić to codziennie. Niestety aparaty stałe sprzyjają mocniejszemu gromadzeniu się płytki nazębnej. Płukanki mogą zmniejszyć ten problem oraz ograniczyć ilość szkodliwych bakterii w jamie ustnej.
Sprytnym pomysłem na ułatwienie sobie jedzenia na mieście jest zabieranie ze sobą małego lusterka, dzięki któremu w każdej sytuacji będziemy mieć możliwość doczyszczenia aparatu oraz zębów. Jeżeli nie mamy czasu lub ochoty na samodzielne kompletowanie dodatkowych akcesoriów, możemy zaopatrzyć się w specjalny zestaw ortodontyczny, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne narzędzia potrzebne do czyszczenia aparatu.


4

Co jeszcze warto wiedzieć o czyszczeniu zębów z aparatem?

Leczenie ortodontyczne jest długotrwałe i sprawia w tym czasie sporo kłopotów, ale jego rezultaty są tego warte. O czym jeszcze trzeba pamiętać nosząc stały aparat? Przede wszystkim warto zwracać uwagę na swoją dietę. Miękkie i kleiste słodycze mogą obklejać zamki i metalowe łuki, a ich późniejsze doczyszczenie będzie naprawdę trudne. Takie produkty często wchodzą też głębiej we wszystkie zakamarki aparatu i potrzeba naprawdę sporo czasu, żeby usunąć te słodkie resztki. Częste jedzenie takich przekąsek może zwiększać ryzyko próchnicy. Uważajmy też na twarde jedzenie, które może uszkodzić zamki aparatu.
Oprócz regularnych wizyt kontrolnych należy pamiętać też o usuwaniu kamienia nazębnego u dentysty. Jeśli ortodonta zauważy, że występuje u nas ten problem, to na pewno skieruje nas na odpowiednie zabiegi higienizacyjne. Podczas leczenia nie należy stosować żadnych preparatów wybielających. Zamki są bardzo mocno przyklejone do zębów, więc żaden środek wybielający nie byłby w stanie się pod nie dostać. Korzystając z wybielania podczas noszenia stałego aparatu, możemy spodziewać się, że po zdjęciu drutów kolor zębów, tam gdzie były przymocowane zamki, będzie różnił się od pozostałych powierzchni szkliwa.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.06.2021

Komentarze