Co warto wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry?

W XXI wieku coraz większa liczba osób boryka się z problemami natury psychicznej. Przytłaczająca rzeczywistość, rosnące wymagania ze strony pracodawcy i najbliższego otoczenia, coraz mniej czasu na rozwijanie własnych pasji i zainteresowań sprawia, że powszechnym staje się wizyta u psychiatry w celu otrzymania zwolnienia lekarskiego. Co warto wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry?

1

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - coraz powszechniejsze zjawisko

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - coraz powszechniejsze zjawisko

Świat idzie do przodu, a wraz z nim wymagania wobec nas, pracowników, rodziców, małżonków, obywateli. Często nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wieloma obowiązkami, co w długim okresie prowadzi do schorzeń natury psychicznej. Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza związana z koronawirusem jeszcze wzmaga poczucie braku sensu i wątpliwości. Martwimy się o to, czy będziemy mieli za co utrzymać rodzinę. Wiele słyszy się o tym, jak pracodawcy z dnia na dzień żegnają się z pracownikiem ze względu na problemy finansowe firmy. Rozwiązanie umowy o pracę - najczęściej zadawane pytania na które nie każdy pracownik zna odpowiedź. Problemy zawodowe to jednak nie wszystko. Boimy się o zdrowie i życie swoje i bliskich. Na dłuższą metę ciągły strach, obawa i stres wyniszcza nasz organizm i osłabia nasze zdrowie psychiczne do takiego stopnia, w którym nie jesteśmy w stanie racjonalnie funkcjonować.Dlatego też nie możemy się dziwić, że lekarzy psychiatrzy mają pełne ręce roboty. Coraz więcej osób decyduje się na sięgnięcie po pomoc specjalistów. Psychiatrzy natomiast, oprócz leczenia farmakologicznego zalecają dłuższy okres odpoczynku i regeneracji psychicznej. W tym może pomóc zwolnienie lekarskie od psychiatry.


2

Ile może trwać zwolnienie lekarskie od psychiatry?

Zgodnie z obowiązującym prawem, zwolnienie otrzymane od lekarza psychiatry może trwać nawet 182 dni. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to okres obejmujący zarówno weekendy, jak i święta. By otrzymać zwolnienie, psychiatra musi stwierdzić występowanie u pacjenta problemów natury psychicznej, które uniemożliwiają mu wykonywanie swoich obowiązków służbowych.W przypadku zwolnienia lekarskiego od psychiatry obowiązują podobne zasady jak w przypadku każdego innego zwolnienia lekarskiego. Pierwsze 33 dni choroby jest opłacanych przez pracodawcę w ramach wynagrodzenia chorobowego. Powyżej 33 dni pracownik chorujący ma prawo do zasiłku chorobowego. Gdy po 182 dniach pacjent wciąż wykazuje oznaki choroby, kierowany jest on na kontrolę i w przypadku stwierdzenia schorzenia, może otrzymać świadczenie chorobowe.


3

Zwolnienie od psychiatry a kontrola ZUS

Zgodnie z obowiązującym prawem, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo skontrolowania pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Takie kontrole praktykuje się w szczególności w stosunku do pracowników, którzy zostali skierowani na długoterminowe L4.Pomimo tego, że pracownik może wychodzić z domu podczas zwolnienia od psychiatry, ZUS może skontrolować, czy osoba to nie wykonuje innej pracy w trakcie L4 lub nie robi innych, niezgodnych z zasadami rzeczy jak na przykład uczęszczanie na kursy lub wyjazd na wakacje.


4

Specjalne uprawnienia w przypadku zwolnienia od psychiatry

Choć zwolnienie od psychiatry nie różni się zbytnio od zwolnienia od innych lekarzy specjalistów, to jednak psychiatra ma uprawnienie do wystawienia zwolnienia lekarskiego na wiele dni wstecz.Standardowo lekarz ma możliwość wystawienia L4 3 dni wstecz, jeśli potwierdzone jest, że pacjent nie był w tym czasie zdolny do świadczenia pracy. W przypadku psychiatrów reguła 3 dni nie obowiązuje - mogą oni wystawić takie zwolnienie wstecz na ilość dni, w której pracownik w istocie nie mógł pracować ze względu na zaburzenia psychiczne. Więcej o zwolnieniu od psychiatry możemy przeczytać na https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/1674/zwolnienie-od-psychiatry.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.04.2021

Komentarze