Co może stać za bólem głowy i huśtawką nastroju

Bóle głowy, spadek koncentracji, huśtawka nastroju… To bardzo częste objawy. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że te nieprzyjemne dolegliwości mogą być spowodowane chorobą prowadzącą do niedoborów pokarmowych i wyniszczającą organizm. Jaką? Chodzi o celiakię.

1

Celiakia - gdy organizm atakuje własne tkanki

Celiakia nie jest alergią na gluten, a niebezpieczną chorobą autoimmunologiczną. Gluten działa toksycznie na organizm chorego, powodując degradację kosmków jelitowych (małych wypustek odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych). W konsekwencji w jelitach ma miejsce stały stan zapalny, a ponadto pojawiają się niedobory i niedożywienie.


2

Objawy celiakii mogą Cię zaskoczyć

Chociaż celiakia kojarzy się z objawami ze strony układu pokarmowego, tak naprawdę u większości chorych symptomy choroby są nieoczywiste. Wynikają właśnie przede wszystkim z obecnych przy celiakii niedoborów.



Trwała nietolerancja glutenu może więc objawiać się właśnie **bólami głowy, spadkiem koncentracji, drażliwością, huśtawkami nastroju, zmęczeniem, wahaniami wagi, łamliwością paznokci… **Inne objawy to m.in. poronienia, spadek libido, niepłodność, osteoporoza, anemia, afty w jamie ustnej, problemy skórne czy depresja.


3

Aż 95% chorych nie wie o swojej celiakii

Jeśli dokuczają Ci bóle głowy, zmęczenie, spadek koncentracji czy inne tego typu objawy – być może należysz do tej grupy… Tymczasem wystarczy postawić prawidłową diagnozę i wyeliminować gluten, by pozbyć się tych dolegliwości i zadbać o zdrowie. Niestety średni czas diagnostyki w przypadku celiakii to aż… 10-12 lat!



Warto również pamiętać, że nieleczona celiakia nie tylko wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, ale też podwyższa ryzyko wystąpienia raka.


4

Czy to celiakia? Sprawdzisz to w prosty sposób

Chociaż nie ma jednego badania, które pozwala jednoznacznie potwierdzić celiakię, w prosty sposób możesz ją u siebie wykluczyć. Jak? Sprawdzając testem DNA, czy występują u Ciebie geny odpowiedzialne za chorobę. Jeśli ich nie masz, celiakia nie może wystąpić.



A co, jeśli rzeczywiście masz predyspozycje genetyczne do zachorowania? Wtedy wykonuje się dalsze badania (krwi), sprawdzające aktywność choroby. Być może nie będzie aktywna w danym momencie – wtedy warto kontrolować parametry krwi co jakiś czas, żeby w razie czego zareagować odpowiednio szybko.


Przeczytaj teraz:

Galeria

Zdjęcie: Ⓒ Ion Chiosea/ 123rf.com Zdjęcie: Ⓒ Ion Chiosea/ 123rf.com
Zdjęcie: Ⓒ Ion Chiosea/ 123rf.com Zdjęcie: Ⓒ Ion Chiosea/ 123rf.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.02.2018

Komentarze