Co może stać za bólem głowy i huśtawką nastroju

Bóle głowy, spadek koncentracji, huśtawka nastroju… To bardzo częste objawy. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że te nieprzyjemne dolegliwości mogą być spowodowane chorobą prowadzącą do niedoborów pokarmowych i wyniszczającą organizm. Jaką? Chodzi o celiakię.

1

Celiakia - gdy organizm atakuje własne tkanki

Celiakia nie jest alergią na gluten, a niebezpieczną chorobą autoimmunologiczną. Gluten działa toksycznie na organizm chorego, powodując degradację kosmków jelitowych (małych wypustek odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych). W konsekwencji w jelitach ma miejsce stały stan zapalny, a ponadto pojawiają się niedobory i niedożywienie.


2

Objawy celiakii mogą Cię zaskoczyć

Chociaż celiakia kojarzy się z objawami ze strony układu pokarmowego, tak naprawdę u większości chorych symptomy choroby są nieoczywiste. Wynikają właśnie przede wszystkim z obecnych przy celiakii niedoborów.Trwała nietolerancja glutenu może więc objawiać się właśnie **bólami głowy, spadkiem koncentracji, drażliwością, huśtawkami nastroju, zmęczeniem, wahaniami wagi, łamliwością paznokci… **Inne objawy to m.in. poronienia, spadek libido, niepłodność, osteoporoza, anemia, afty w jamie ustnej, problemy skórne czy depresja.


3

Aż 95% chorych nie wie o swojej celiakii

Jeśli dokuczają Ci bóle głowy, zmęczenie, spadek koncentracji czy inne tego typu objawy – być może należysz do tej grupy… Tymczasem wystarczy postawić prawidłową diagnozę i wyeliminować gluten, by pozbyć się tych dolegliwości i zadbać o zdrowie. Niestety średni czas diagnostyki w przypadku celiakii to aż… 10-12 lat!Warto również pamiętać, że nieleczona celiakia nie tylko wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, ale też podwyższa ryzyko wystąpienia raka.


4

Czy to celiakia? Sprawdzisz to w prosty sposób

Chociaż nie ma jednego badania, które pozwala jednoznacznie potwierdzić celiakię, w prosty sposób możesz ją u siebie wykluczyć. Jak? Sprawdzając testem DNA, czy występują u Ciebie geny odpowiedzialne za chorobę. Jeśli ich nie masz, celiakia nie może wystąpić.A co, jeśli rzeczywiście masz predyspozycje genetyczne do zachorowania? Wtedy wykonuje się dalsze badania (krwi), sprawdzające aktywność choroby. Być może nie będzie aktywna w danym momencie – wtedy warto kontrolować parametry krwi co jakiś czas, żeby w razie czego zareagować odpowiednio szybko.


Przeczytaj teraz:

Galeria

Zdjęcie: Ⓒ Ion Chiosea/ 123rf.com Zdjęcie: Ⓒ Ion Chiosea/ 123rf.com
Zdjęcie: Ⓒ Ion Chiosea/ 123rf.com Zdjęcie: Ⓒ Ion Chiosea/ 123rf.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.02.2018

Komentarze