Cierpisz na bóle brzucha? Sprawdź, czy nie chorujesz na celiakię!

Miewasz problemy z układem pokarmowym i cierpisz na bóle brzucha? Jeśli problem powtarza się regularnie, warto się upewnić, czy aby na pewno nie chorujesz na celiakię (trwałą nietolerancję glutenu). Podpowiadamy, jak uwolnić się od dokuczliwych objawów i zachować zdrowie!

1

Ból brzucha – przyczyny kłopotów gastrycznych

Ból brzucha to objaw, z którym często zgłaszamy się u lekarza. Problemy związane z układem pokarmowym mogą się objawiać lekkim bólem nadbrzusza, naprzemiennym bólem różnych części brzucha lub silną kolką jelitową. U przyczyn bólu brzucha najczęściej upatruje się zespół drażliwego jelita. Ból może wynikać także ze stanów zapalnych żołądka oraz wrzodów w wyniku zakażenia bakteryjnego. Do powstania dolegliwości żołądkowych dochodzi także wskutek prowadzenia niezdrowego stylu życia i stosowania nieodpowiedniej diety.


2

Ból brzucha a celiakia – dlaczego ta choroba jest groźna?

Ból brzucha może być także jednym z objawów trwałej nietolerancji glutenu, czyli celiakii. Ból jest szczególnie dotkliwy wtedy, gdy chory spożyje posiłek zawierający gluten. Gluten powoduje wtedy powstawanie przeciwciał niszczących kosmki jelitowe. Obok bólu brzucha może pojawić się biegunka, wzdęcia i zaparcia. Uszkodzenia kosmków utrudniają wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. W konsekwencji nieleczona choroba może doprowadzić do niedożywienia organizmu, osteoporozy, uszkodzić układ nerwowy i immunologiczny, a nawet zwiększyć ryzyko wystąpienia raka! Celiakia jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet będących w ciąży, ponieważ może spowalniać wzrost płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.Trwała nietolerancja glutenu to choroba, której symptomy można łatwo przeoczyć lub uznać za niegroźne. Jak ją zdiagnozować i leczyć?


3

Diagnostyka i leczenie celiakii

Celiakię diagnozuje się w oparciu o 3 badania – genetyczne, serologiczne i biopsję jelita. Warto zacząć od tych pierwszych, gdyż celiakia jest chorobą genetyczną i niewykrycie jej genów - DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03:02 - pozwala wykluczyć chorobę. Jeżeli geny są obecne, diagnostykę rozszerza się o badania przeciwciał, a czasami również biopsję jelita.Po zdiagnozowaniu celiakii wprowadza się leczenie polegające na ścisłej diecie bezglutenowej. Odpowiednia dieta pozwala zregenerować się kosmkom jelita, dzięki czemu ból brzucha i inne objawy ustępują i nie dochodzi do groźnych powikłań.Warto wiedzieć, że celiakia nie jest chorobą wieku dziecięcego. Nie można z niej „wyrosnąć” i jest diagnozowana u wielu dorosłych.Autor: Alicja Hudzik, www.testDNA.pl


Przeczytaj teraz:

Galeria

Zdjęcie: ©Dean Drobot /123rf.com Zdjęcie: ©Dean Drobot /123rf.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.03.2019

Komentarze