Ciąża po poronieniu – kiedy można się znowu starać o dziecko?

Lekarze zalecają, by starania o kolejne dziecko zacząć najwcześniej po 3 miesiącach od straty. Jest to czas na regenerację organizmu oraz lepsze przygotowanie do ciąży. Aby odkryć przyczynę poronienia i lepiej się przygotować na kolejne dziecko, warto wykonać badania po poronieniu. Z taką wiedzą szanse na ciążę po pierwszym poronieniu wyniosą prawie 90%.

1

Badania po poronieniu – jak poznać przyczynę poronienia?

Najważniejsze badania po poronieniu, od których warto zacząć diagnozę, to badanie chorób genetycznych płodu. Większość poronień samoistnych (ponad 60% przypadków) wynika z losowych wad genetycznych, które wystąpiły u dziecka. Dzięki testom DNA można ustalić, czy poronienie mogło nastąpić wskutek wad takich jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa, czy zespół Patau, które najczęściej nie powtarzają się w kolejnej ciąży.

Inne ważne badania genetyczne, dzięki którym można poznać przyczynę poronienia:
• badania genetyczne rodziców, np. analiza kariotypu, badanie w kierunku celiakii,
• badania genetyczne matki – np. badanie w kierunku trombofilii wrodzonej
Z kolei badaniem, które pomaga w przygotowaniu się do kolejnej ciąży, jest badanie genu MTHFR. Jego wynik jest wskazówką do odpowiedniej suplementacji kwasem foliowym – u kobiet z polimorfizmami MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym niż zwykłym.


2

Inne badania po poronieniu

Poza badaniami genetycznymi, by odkryć przyczynę poronienia, wykonywane są także:
• badanie histopatologiczne płodu – badanie to nie pozwala stwierdzić, jaki czynnik doprowadził do poronienia,
• badania immunologiczne – należy je wykonać do 6 tygodni po poronieniu,
• badania hormonalne – można je wykonać dopiero kilka miesięcy po poronieniu (niektóre z nich wykonuje się w określonym dniu cyklu),
• badania anatomiczne – najczęściej wykonuje się USG,
• badanie nasienia.


3

Ciąża po poronieniu – kiedy można się znowu zacząć starać o dziecko?

Organizm kobiecy jest gotowy do następnej ciąży już od 2 do 8 tygodni po poronieniu. Lekarze sugerują jednak, by odczekać od 3 do 6 miesięcy i dopiero wtedy zacząć starania o kolejne dziecko. Na trzy miesiące przed planowaną ciążą zalecana jest suplementacja kwasu foliowego.


4

Ciąża po poronieniu – jak się do niej przygotować?

Ciąża po poronieniu jest możliwa, ale należy się do niej odpowiednio przygotować. Organizm kobiety powinien się odpowiednio zregenerować, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Warto skorzystać z pomocy psychologa, by uporać się ze stratą. W przeżywaniu żałoby nieodzowne jest także wsparcie emocjonalne partnera oraz najbliższych krewnych.


Galeria

© rfphoto/depositphotos.com © rfphoto/depositphotos.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.06.2019

Komentarze