Choroby oczu - rodzaje i podstawowe zasady profilaktyki

XXI wiek zdecydowanie nie sprzyja zdrowiu oraz higienie naszych oczu. Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany telefonów, telewizorów oraz komputerów sprawia, że mamy ciągły kontakt ze światłem niebieskim, a nasze oczy rzadko kiedy mrugają, samoczynnie się w ten sposób nawilżając. Stąd już niedaleka droga do, chociażby, przesuszenia naszych gałek ocznych, które po czasie bolą i sprawiają niemały dyskomfort. Choroby oczu, to jednak nie tylko schorzenia, ściśle związane z naszym codziennym stylem życia. Istnieje bowiem wiele różnych przypadłości, które dotyka tę część naszego ciała. O czym należy wiedzieć i jak wygląda profilaktyka?

1

Dbanie o dobry wzrok

Dbanie o dobry wzrok

Nie zawsze mamy wpływ na to, z jakim wzrokiem przyjdzie nam się urodzić. Choroby oczu towarzyszą nam bowiem niejednokrotnie już od urodzenia i nie zawsze jest to spowodowany przez nas samych, wspomniany już na wstępie, zespół suchego oka czy też np. zapalenie spojówek To również różnej maści przypadłości genetyczne oraz najzwyczajniej w świecie, choroby oczu związane ze starszym wiekiem.W przypadku tej drugiej grupy, bardzo częstą przypadłością jest zwyrodnienie plamki żółtej. Na czym ono polega i jakie są tego rodzaje?


2

Dwa rodzaje AMD

Wskazuje się, że, charakteryzujące się zniekształceniem plamki żółtej, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) można podzielić na dwie odmiany, a mianowicie na suche oraz wysiękowe. Suche powoduje powolne pojawienie się utraty głównego obszaru widzenia, a wysiękowe odbywa się znacznie szybciej. Niestety nie ma jednego głównego sposobu na to, żeby zapobiec takiemu stanowi rzeczy. Oczywiście można spowolnić cały proces, prowadząc odpowiedni styl życia (np. spożywając zielone warzywa liściaste, owoce jagodowe czy też unikając palenia tytoniu), a na co dzień pomagając sobie dostosowaniem odpowiedniego oświetlenia, powiększaniem czcionki, niekiedy operacją laserową czy też lekarstwami, ale takiej choroby oczu nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować.


3

Kosmetyki, natura, pory roku a oczy

Choroby oczu mogą również wiązać się z używaniem kosmetyków, które nas uczulają (tj. tusz do rzęs, eyeliner, krem pod oczy) oraz sezonowym pyleniem, powodując, że bardzo często dokucza nam męcząca alergia oczu. Towarzyszy jej dodatkowo niejednokrotnie świąd, kichanie, obrzęki oraz zaczerwienienie. Najbardziej sprawdzonym sposobem jest tutaj ustalenie, co dokładnie nas uczula i wyeliminowanie tego składnika, ale jako, że jest to niezwykle trudne, warto wspomóc się kroplami antyalergicznymi, bądź też specjalnymi płynami do przemywania oczu z nagromadzonych alergenów.


4

Zapalenie spojówek - choroba czerwonych oczu

Schorzenie to dotyka ogromnej liczby osób. Zapalenie spojówek, bo o nim tutaj mowa, jest nazywane właśnie chorobą czerwonych oczu. Pojawia się ono wówczas, gdy w oku dochodzi do wytworzenia się stanu zapalnego, przez co oko boli, łzawi i piecze.Zapalenie spojówek może być spowodowane przez bakterie, wirusy, a nawet alergie i niekiedy wymaga właśnie leczenia antyhistaminowego, bądź też antybakteryjnych kropli z antybiotykiem, ale zazwyczaj przechodzi samo, mniej więcej po okresie dwóch tygodni.Mimo wszystko, jeżeli zaobserwujemy wspomniane wyżej objawy, a nawet dodatkowe pojawienie się ropnej wydzieliny z oka, to warto skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi czy oby na pewno jest to zapalenie spojówek, czy też może trzeba będzie wdrożyć inne leczenie.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.03.2023

Komentarze