Ból, rozpieranie, uczucie pełności. Skąd te uszne dolegliwości?

Takie objawy wskazują, że coś niedobrego dzieje się w twoim uchu – może rozwijać się w nim stan zapalny. Uczucie rozpierania, nasilający się ból podczas pociągnięcia za małżowinę uszną, świąd, ból głowy czy wysięk z ucha to typowe objawy zapalenia ucha zewnętrznego inaczej nazywanego uchem pływaka.

1

Proces zapalny. Czym jest?

Proces zapalny. Czym jest?

Proces zapalny w obrębie ucha pojawia się najczęściej na skutek infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej. Atakuje przeważnie błonę bębenkową, małżowinę uszną lub kanał słuchowy. Zapalenie ucha zewnętrznego charakteryzuje się kłującym bólem ucha promieniującym aż do żuchwy, gorączką, a niekiedy również problemami ze słuchem.


2

Objawy zapalenia ucha

Do czynników sprzyjających zapaleniu ucha zewnętrznego należą: nadmierna wilgotność, zmiana pH w przewodzie słuchowym, uszkodzenie nabłonka.Zapalenie ucha zewnętrznego przeważnie objawia się:uczuciem rozpierania w uchu
bólem ucha, który nasila się w trakcie ruszania żuchwą np. podczas jedzenia
bólem głowy
uczuciem napięcia skóry
świądem ucha
gorączką
zaczerwienioną, obrzękniętą skórą
czasami pojawia się wysięk z ucha


3

Leczenie

Bólu ucha nie należy bagatelizować – może zamienić się w zapalenie ucha środkowego, które czasem skutkuje nawet niedosłuchem, a to już niesie za sobą poważne konsekwencje. Kiedy pojawią się pierwsze objawy zapalenia ucha zewnętrznego, w aptece możemy kupić specjalne krople łagodzące ból i podrażnienia. Gdy objawy nie ustąpią, a infekcja będzie się rozwijać, należy udać się do laryngologa na konsultację.


4

Zapobieganie

Jeśli mamy skłonności do występowania infekcji ucha, warto stosować kilka zasad:uszy czyścimy tylko za pomocą przeznaczonych do tego kropli, w żadnym wypadku nie używamy do tego celu patyczków higienicznych
starajmy się nie dopuszczać do zamoczenia uszu podczas kąpieli, a po niej dokładnie je osuszajmy
w trakcie kąpieli na basenie zakładajmy czepek
unikajmy przeciągów
wzmocnijmy swoją odporność
nigdy nie bagatelizujmy problemów usznych. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, zgłośmy się do lekarza.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.fonix.pl/bol-uszu/infekcje-uszu-postepowanie


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.10.2021

Komentarze