Badania hormonalne dla kobiet – kiedy i jakie warto wykonać?

Cykl miesiączkowy jest regulowany przez żeńskie hormony płciowe wytwarzane w ramach osi podwzgórze–przysadka mózgowa–jajnik. Zaburzenia cyklu często są związane z nieprawidłowymi stężeniami tych hormonów. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny zaburzeń hormonalnych u kobiet i które hormony warto monitorować w ocenie cyklu. Sprawdź, gdzie możesz wykonać badania hormonalne i z jakim lekarzem należy konsultować wyniki.

1

Przyczyny zaburzeń hormonalnych u kobiet

Przyczyny zaburzeń hormonalnych u kobiet

Równowaga w gospodarce hormonalnej u kobiet jest uzależniona od prawidłowego funkcjonowania osi podwzgórze–przysadka–jajnik. Zależności pomiędzy kolejnymi ogniwami tego łańcucha wyglądają w następujący sposób:
1. podwzgórze produkuje gonadoliberynę (GnRH), która kieruje wydzielaniem hormonów przysadki mózgowej, tj. lutropiny (LH) i folikulotropiny (FSH);
2. LH i FSH stymulują jajniki do produkcji estrogenu i progesteronu w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego;
3. stężenie estrogenu i progesteronu jest informacją zwrotną dla podwzgórza i przysadki mózgowej, na podstawie której regulują one wydzielanie GnRH, LH i FSH.
Zaburzenia hormonalne mogą mieć różne przyczyny. Możemy mówić o tzw. zaburzeniach pierwotnych, które są uwarunkowane genetycznie i pojawiają się u młodych kobiet już przed okresem dojrzewania. Przyczyny zaburzeń wtórnych pojawiają się w późniejszych okresach życia kobiety. Należą do nich m.in. niewydolność jajników czy guzy przysadki mózgowej. Poważne zakłócenia na osi podwzgórze–przysadka–jajnik może powodować też przewlekły stres, ponieważ kortyzol hamuje wydzielanie GnRH przez podwzgórze.


2

Zadbaj o profilaktykę gospodarki hormonalnej

Hormony, które biorą udział w regulowaniu cyklu menstruacyjnego można badać nie tylko w przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych. Badania hormonalne można wykonywać także profilaktycznie, np. przed planowaną wizytą u ginekologa lub endokrynologa. Zapoznanie się z wynikami pozwoli lekarzowi szybciej ocenić stan zdrowia pacjentki.
Poza profilaktyką wskazaniem do wykonania badań hormonalnych są objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach. Należą do nich m.in.:
• zaburzenia cyklu miesiączkowego (np. nieregularne cykle, obfite lub przedłużające się krwawienia, ostry ból, dodatkowe krwawienia lub plamienia z dróg rodnych);
• nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS);
• obniżone libido;
• pogorszenie samopoczucia i zaburzenia nastroju.


3

Gdzie wykonać badania hormonalne?

Jeśli lekarz podejrzewa u Ciebie zaburzenia hormonalne i zaleca wykonanie odpowiedniej diagnostyki, możesz skorzystać z usług ALAB laboratoria, gdzie dostępne są badania hormonalne dla kobiet - pojedyncze oraz w pakietach ukierunkowanych na diagnostykę konkretnych nieprawidłowości. Dostępne pakiety pozwalają monitorować hormony płciowe kobietom:
• z zaburzeniami miesiączkowania;
• chcącym monitorować owulację;
• przechodzącym menopauzę;
• planującym ciążę.
Badania hormonalne w ALAB laboratoria można zakupić online, wyniki swoich badań również można odebrać przez internet. Materiał do badania można oddać w Punkcie Pobrań wybranym spośród ponad 600 placówek na terenie całej Polski.


4

Konsultacja wyników badań hormonalnych z lekarzem

Lekarzem zajmującym się leczeniem zaburzeń hormonalnych jest endokrynolog lub ginekolog. W przypadku zaburzeń związanych z cyklem menstruacyjnym lub niepłodnością pacjentki najczęściej zgłaszają się do ginekologa. Do endokrynologa częściej udają się natomiast pacjentki z zespołem policystycznych jajników czy takimi problemami jak nadmierne owłosienie.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.07.2023

Komentarze