Wszystko o technologii LTE – inny wymiar jakości internetu mobilnego

Jeszcze do niedawna internet w technologii 3G był spełnieniem marzeń wielu użytkowników urządzeń mobilnych. Od pewnego czasu wypiera go jednak standard LTE, którego użytkowanie ma być jeszcze szybsze i bardziej stabilne. Nasze telefony i tablety mają coraz większe możliwości, ale by móc z nich w pełni korzystać potrzebujemy zazwyczaj połączenia z internetem. Głównie z tego powodu technologia 3G powoli okazuje się niewystarczająca. Co zatem potrafi internet LTE?

1

Dlaczego 3G przestaje nam wystarczać?

Dlaczego 3G przestaje nam wystarczać?

Technologia 3G, uznawana wcześniej za synonim szybkości i komfortu korzystania z internetu, pozwala użytkownikom urządzeń mobilnych na swobodne surfowanie w sieci w niemal dowolnej lokalizacji. Jednak parametry standardu 3G nie są zadowalające dla wymagających internautów, którzy muszą liczyć się z wahaniami transmisji danych.Choć do zwykłego przeglądania stron, odbierania i wysyłania maila czy korzystania z komunikatorów przepustowość jest wystarczająca, tak oglądając materiały wideo w wysokiej jakości lub grając online, możemy napotkać już na spore utrudnienia.


2

Co gwarantuje nam LTE?

Internet w standardzie LTE ma zapewniać korzystanie z sieci za pomocą smartfona czy tabletu na jeszcze lepszym poziomie, oferując szybsze i bardziej stabilne połączenie, a dodatkowo dłuższą żywotność baterii w urządzeniu działającym w tej technologii.Operatorzy proponujący internet LTE gwarantują nam sprawne pobieranie dużych plików oraz skrócenie czasu oczekiwania na wczytywanie stron oraz plików wideo. LTE ma też utrzymywać stabilne parametry połączenia nawet w przypadku osiągania przez użytkownika dużych prędkości, przykładowo w trakcie jazdy samochodem.


3

Na co zwrócić uwagę przed zakupem LTE?

Zanim zdecydujemy się na zakup internetu w technologii LTE, musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych faktów. Zasięg LTE, oferowanego między innymi przez Inea.pl, nie pokrywa całego kraju. LTE jest obecnie dostępne głównie w największych polskich miastach oraz aglomeracjach. Warto jednak podkreślić, że zasięg LTE cały czas się zwiększa, do czego przyczynia się również konkurencja między operatorami.


4

Wybór odpowiedniego urządzenia

Musimy także pamiętać, że oprócz wykupienia odpowiedniego pakietu oraz posiadania zasięgu LTE, musimy posiadać urządzenie, które działa w tej technologii. Oczywiście operatorzy nie zostawiają nas samych w tej sytuacji i razem z internetem proponują smartfony oraz tablety, na których bez problemu będziemy mogli korzystać z LTE.


5

Częstotliwości LTE

Ale to niestety nie wszystko. O ile problem w postaci nieodpowiedniego urządzenia można łatwo rozwiązać, tak trudności wywołane niewłaściwą częstotliwością mogą sprawić, że nie wszędzie będziemy mogli cieszyć się naszym szybkim internetem.Dotyczy to przede wszystkim osób, które często podróżują, głównie do Stanów Zjednoczonych. W Europie technologia LTE korzysta z częstotliwości 1800 MHz, natomiast za oceanem standard ten działa na częstotliwościach 700 lub 2100 MHz.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.10.2015

Komentarze