Telewizor z technologią OLED, czyli nowe znaczy lepsze

Gdy kilkanaście lat temu na rynku pojawiły się telewizory z technologią LCD, okazało się to wielkim postępem w tej dziedzinie. Następnie zaoferowano nam technologię LED, która również znalazła swoich fanów, chociaż okazała się jedynie zmianą podświetlenia ekranu. Dlatego patrząc na nowe propozycje, możemy odnieść wrażenie, że gdzieś już to widzieliśmy i niekoniecznie chcemy się w to zagłębiać. Jednak w tym przypadku warto to zrobić, ponieważ teraz nowe znaczy lepsze. Poznajmy więc technologię OLED.

1

Czym jest OLED TV?

Czym jest OLED TV?

By móc zrozumieć, czym jest technologia OLED, warto wspomnieć raz jeszcze o starszej siostrze, czyli LCD. Ekrany te obecne w naszych domach od, zdaje się, już wieków, to nic innego, jak ekrany ciekłokrystaliczne, które wymagają podświetlenia. Składają się z kilku warstw, a podświetlenie to jest właśnie na pierwszym planie. Oczywiście jest ono niezbędne, lecz nie pozbawione wad. Wiadomo, że ekrany LCD, w których zastosowano nawet diody LED do podświetlenia nie będą idealne w odbiorze. Obraz będzie zawsze nierówno podświetlony, czerń będzie po prostu szara, a dla wprawnego i wymagającego oka jest to duża wada. Dlatego technologia OLED to wciąż niedoceniania młodsza siostra, w dodatku od innej matki. Tutaj bowiem znajdziemy połączenie telewizorów LCD oraz plazm, z tą różnicą, że OLED nie posiada podświetlenia. Jego rolę pełnią organiczne elementy półprzewodnikowe, czyli diody OLED, umieszczone nie na krawędziach ekranu, lecz na całej jego powierzchni. Możliwe to jest dzięki ich wielkości. Diody OLED mogą stanowić budulec matrycy, dzięki temu, że są tak małe. W niektórych modelach na jeden piksel przypadają nawet aż 4 diody OLED. Różnica między telewizorami LCD czy LED a OLED jest więc diametralna. I to już na pierwszy rzut oka.


2

Efekt OLED TV

Wiemy już, z czego zbudowane są ekrany OLED TV, jednak, co nam, widzom pragnącym czystego i wyraźnego obrazu, daje? Otóż daje i to bardzo dużo. Obraz jest przede wszystkim wysoce kontrastowy. Tam, gdzie na czarnym tle pojawi się biały obiekt, zobaczymy prawdziwą czerń i ostre krawędzie, czego nie dostrzeżemy w szarościach udających czerń na ekranach z podświetleniem LED. Sam parametr kontrastu statycznego w OLED TV mówi sam za siebie, bo wynosi 100000:1, a nie 5000:1 jak w LED-ach. Oprócz idealnego kontrastu, triumfy święci tu także niezwykła płynność ruchu. Z tego cieszyć się będą na pewno fani transmisji sportowych, gdzie ruch musi być zauważalny i nierozmyty. Lecąca do bramki piłka nie będzie już tylko smugą na ekranie, lecz doskonałym w swojej krągłości obiektem. Dzieje się tam, dlatego że technologia OLED steruje pracą każdego piksela. Dlatego najlepsze LED-y o czasie reakcji 2 ms w żadnym wypadku nie dorównują 0,02 ms OLED-ów.


3

Zakrzywiony, czy idealnie prosty?

Same zalety? To dołóżmy jeszcze jedną: świetny kąt widzenia w każdej płaszczyźnie. W końcu telewizji nie oglądamy zwykle sami, a w przypadku większego grona odbiorców, każdy będzie mógł podziwiać idealny wyraźny obraz, bez przebarwień i zakrzywień. Bez względu na to, czy siedzi dokładnie na przeciw ekranu, czy zerka na niego z kuchni. Same telewizory z technologią OLED TV (http://www.lg.com/pl/telewizory) są bardzo cienkie i lekkie. I znowu wszystko sprowadza się do braku podświetlenia. Dzięki temu telewizory te mogą mieć nawet jedyne 4 mm grubości. A do tego na rynku dostępne są modele również zakrzywione. Najlepiej prezentują się ekrany zakrzywione o bardzo dużych przekątnych, powyżej 50 cali. Zakrzywienie na pewno zwiększa postrzeganie głębi i wydaje się prawdziwą gratką dla kinomaniaków. Wśród ekranów zakrzywionych możemy też znaleźć takie z funkcją regulowania zakrzywienia, co poszerza grono odbiorców.


4

OLED-y też mają wady

A raczej jedną - cenę. Na szczęście, tak jak kiedyś telewizory LCD czy LED nie były dostępne cenowo dla większości klientów, tak rzecz się ma również z technologią OLED TV. W końcu i one zagoszczą w większości domów. Faktem jest, że OLED, mimo swojej bardzo mylącej nazwy (porównywalnej do LED), jest zupełnie inną technologią, lepszą i zdecydowanie bardziej przyszłościową.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.08.2016

Komentarze