Rodzaje kart SIM. Czym się różnią i jak je rozpoznać?

Karta SIM jest niezbędna do korzystania z najważniejszych funkcji telefonu – dzwonienia, wysyłania SMS-ów, transmisji danych w sieci komórkowej. Udostępnia ją operator, czy to po zakupie oferty "na kartę", typu prepaid, czy też po podpisaniu umowy na abonament. Do wyboru są jednak różne rodzaje kart SIM o odmiennych wymiarach, a czasem też funkcjonalnościach. Czym różnią się takie karty, jak rozpoznać ich rodzaje oraz złącza w telefonie?

1

Jakie są rodzaje kart SIM – najczęściej używane warianty

Jakie są rodzaje kart SIM – najczęściej używane warianty

We współczesnych telefonach najczęściej używane są niewielkie fizyczne karty SIM, czyli Subscriber Identity Module przechowujące przede wszystkim informacje o abonencie konfiguracji usług. Są wykonane z tworzywa o grubości 0,67 mm lub 0,76 mm, w którego wnętrzu kryje się microchip. Na powierzchni posiadają złącza umożliwiające komunikację z telefonem. Najczęściej są to:
• karty nano-SIM o wymiarach 12,3 mm x 8,8 mm, używane w najnowszych smartfonach i iPhone,
• karty micro-SIM mające 15 mm x 12 mm, popularne jeszcze w przypadku klasycznych komórek oraz starszych lub prostszych smartfonów,
• karty standard, mini-SIM mierzące 25 mm x 15 mm, coraz rzadziej stosowane.
Oprócz tych fizycznych kart, które należy włożyć do czytnika w telefonie, aby możliwe było ich użytkowanie, na popularności zyskuje standard eSIM. W uproszczeniu jest to elektroniczny moduł zaszyty w telefonie, na którym można dokonać konfiguracji konta abonenta sieci komórkowej. 


2

Różnice pomiędzy dostępnymi kartami SIM

Jak nietrudno zauważyć, poszczególne typy kart SIM różnią się przede wszystkim wymiarami. Największa obecnie dostępna to mini-SIM, która może mieścić w sobie micro-SIM oraz nano-SIM dzięki odpowiednim nacięciom. Standardowa grubość kart wynosi 0,76 mm, natomiast karty SIM o zwiększonej wytrzymałości mogą mieć jedynie 0,67 mm. Dodatkowo operatorzy mogą przypisywać do kart określoną konfigurację, przez co różnią się one na przykład:
• obsługą wybranych typów sieci GSM, CDMA, obydwu,
• prędkością transmisji danych – wparciem dla LTE, 5G,
• poziomem bezpieczeństwa – szyfrowanie danych, autoryzacja.
Dodatkowo starszy typ kart mini-SIM oraz micro-SIM mógł mieć inną strukturę złącza, o większej powierzchni, która może nie być kompatybilna ze współczesnymi telefonami. Większość operatorów w razie braku zgodności karty SIM dla usług bez problemu może wymienić ją na nową. Poszczególne karty mogą różnić się także pojemnością – zakodowane na nich są często nie tylko dane abonenta, ale także książka telefoniczna czy aplikacje operatora.


3

Jak rozpoznać, jaki to rodzaj karty SIM?

Jak rozpoznać, jaki to rodzaj karty SIM?

Rodzaj karty SIM rozpoznaje się przede wszystkim po rozmiarach. Nawet jeżeli nie dysponujesz akurat linijką czy inną miarką, możesz zauważyć, że karta nano-SIM ma metalowe złącze w złotym kolorze z jednej strony niemal na całej powierzchni, natomiast w przypadku karty micro widać wyraźnie ramkę z tworzywa. Z kolei mini-SIM, czy po prostu karta SIM w rozmiarze standard będzie mieć złącze zajmujące blisko połowę powierzchni z jednej strony.
Najłatwiej będzie porównać dwie karty o różnych wielkościach, by wskazać ich typ. Można też do tego celu wykorzystać adapter do kart SIM, który umożliwia "powiększenie" karty do standardu mini-SIM lub micro-SIM. Aby szybko znaleźć najważniejsze informacje o rodzajach kart SIM, sprawdź krótki przewodnik po kartach SIM na blogu Plusha: https://www.plushbezlimitu.pl/blog/karta-sim-micro-i-nano-krotki-przewodnik. Ułatwi ci on zidentyfikowanie posiadanej karty czy też wymogów, jakie powinna spełniać nowa.


4

Jak sprawdzić, na jaką kartę SIM jest telefon?

W przypadku chęci zweryfikowania, na jaką kartę SIM jest telefon, najlepiej po prostu sięgnąć do instrukcji obsługi. Nie każdy oczywiście przechowuje ją po zakupie, dlatego można informację o obsługiwanych kartach SIM w telefonie znaleźć na portalach branżowych – wpisując model i markę telefonu w wyszukiwarce. 
Alternatywnie możesz też otworzyć slot kart SIM – miejsce, gdzie się je umieszcza i na podstawie rozmiarów gniazda lub napisów tam zawartych określić, jaki rozmiar karty będzie odpowiedni. Na szczęście operatorzy zwykle proponują obecnie karty SIM typu 2 w 1 albo 3 w 1, z możliwością dopasowania rozmiaru do aktualnie posiadanego urządzenia.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.04.2023

Komentarze