Jaki laptop wybrać zakładając firmę, jak sfinansować jego zakup?

Osoba zakładająca działalność gospodarczą lub rozwijająca małą firmę nie obejdzie się bez sprzętu komputerowego. Prowadzenie praktycznie każdego rodzaju działalności gospodarczej wymaga dostępu do Internetu. Jaki laptop sprosta wymaganiom początkującego przedsiębiorcy? Zapraszam do lektury tekstu.

1

Czy potrzebujesz urządzenia ultra-mobilnego?

Czy potrzebujesz urządzenia ultra-mobilnego?

Jeżeli istotnym elementem Twojej działalności są częste podróże, to uzasadniony może okazać się zakup laptopa o małej przekątnej ekranu. Takie urządzenia są mają małe gabaryty, są lekkie, więc zmieszczą się bez problemu w torbie podróżnej, nie zabiorą dużo miejsca w bagażu podręcznym podczas podróży samolotem. Przy zakupie ultra-mobilnego laptopa należy także wziąć pod uwagę czas pracy na baterii. Urządzenie bez zasilania na niewiele się przyda początkującemu przedsiębiorcy. Wadami urządzeń tego typu jest z reguły cena, a także mała przekątna ekranu.


2

Jak duży ekran wybrać?

Jeżeli praca przy komputerze zajmuje więcej niż 50% Twojego czasu pracy, to powinieneś wybrać laptop o większej przekątnej ekranu niż 13’. Taką właśnie przekątną ekranu mają z reguły urządzenia ultra-mobilne opisane w poprzednim akapicie. Świetnym rozwiązanie jest wyposażenie laptopa mobilnego w dodatkowy ekran zewnętrzny o dużej przekątnej oraz peryferia – myszkę oraz dodatkową klawiaturę. To wygodne i ergonomiczne rozwiązanie, niestety także dość kosztowne.


3

Jakie parametry są ważne przy zakupie laptopa?

Ogólnie do standardowej pracy z dokumentami, pocztą elektroniczną i internetem wystarczają urządzenia o podstawowych lub średnich parametrach, tj. szybkością procesora oraz ilością pamięci podręcznej. Wyjątkiem są osoby, które pracują z programami wymagającymi wysokich parametrów technicznych, np architekci, graficy komputerowi, programiści lub osoby zajmujące się edycją wideo. Do tych specjalistycznych celów niezbędne są mocniejsze laptopy, z dużą pamięcią podręczną i odpowiednią mocą procesora.


4

Jakość serwisu i gwarancja

Przy zakupie laptopa do firmy warto wziąć pod uwagę długość gwarancji przy zakupie na firmę. Większość producentów oferuje niestety w takim modelu zakup krótszą gwarancję (z reguły 12-miesięczną). Prowadząc firmę ważny jest nieprzerwany dostęp do sprzętu oraz oszczędność czasu, dlatego warto zapoznać się z opiniami na temat serwisów poszczególnych marek. Niektórzy producenci oferują tzw. serwis door-to-door. Oznacza to, iż nie musimy odwozić lub wysyłać laptopa do serwisu, zajmuje się tym sam producent sprzętu. Także naprawiony sprzęt trafi bezpośrednio do naszego domu lub firmy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.


5

Czy warto oszczędzać na zakupie laptopa?

Nie ma bezpośredniego związku z ceną komputera a jego awaryjnością. Tańsze komputery mają także wystarczające parametry do codziennej pracy. Pozostaje jeszcze kwestia prestiżu oraz wyglądu. Dobrej jakości komputer w wielu branżach może budować prestiż samego przedsiębiorcy w bezpośrednich kontaktach z klientem. Na pewno warto szukać promocji na zakup sprzętu. Źródłem wiedzy o promocjach może być gazetka Komputronik, dostępna np w serwisie Qpony.pl. Dzięki korzystaniu z promocji możemy sporo oszczędzić.


6

Jak sfinansować zakup komputera?

Gdy nie dysponujemy wysokim kapitałem na inwestycje, a firma tworzy nowe stanowiska pracy wymagające takowych, warto zastanowić się nad kredytem lub leasingiem. Często te formy finansowania nie są dostępne dla początkujących przedsiębiorców. Ciekawym sposobem finansowania wydaje się zakup z wykorzystaniem debetu na karcie kredytowej, które są powszechnie oferowane przez banki. Łączny koszt finansowania może być nawet niższy niż przy kredycie konsumenckim.Źródło zdjęcia: Pixabay.com


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.01.2017

Komentarze