Jak zrobić jailbreak iPhone'a (na maku)?

Bardzo często słyszymy o nowych funkcjach iPhone'a, jak wymiana plików przez bluetooth czy kalendarz na lockscreenie, które dostępne są jednak tylko dla użytkowników z jailbreakiem. Wszystkie instrukcje zawarte poniżej wykonujesz na własną odpowiedzialność. Jeśli masz zmiar "jailbreakować" swojego iPhone'a tylko po to, żeby wgrywać na niego nielegalne gry czy programy - nie rób tego. Jeśli stać Cię na telefon za 2 500 PLN, stać Cię też na 6 czy 7 złotych za grę. Nie powstają one przecież za darmo, powstają w pocie czoła, a nawet sama ich publikacja w AppStore kosztuje każdego programistę conajmniej $100 rocznie.

  • iPhone, Mac, iTunes
1

Podłącz swojego iPhone'a do iTunes by wykonać kopie zapasową. Jeśli nie zmieniałeś ustawień, powinna się wykonać samoczynnie.


2

Pobierz program PwnageTool w najnowszej dostępnej wersji. Linki znajdziesz na http://blog.iphone-dev.org/ Po ściągnięciu uruchom program.

Za każdym razem zwracaj uwagę na komunikaty na ekranie.


3

Wybierz swoje urządzenie: iPhone wczesnych generacji, iPod Touch bądź iPhone 3G/3Gs. Kliknij "Next".


4

Program poszuka teraz pliku z oryginalnym oprogramowaniem do iPhone'a. Pliki te ściąga iTunes podczas automatycznej aktualizacji oprogramowania. Wybierz najnowszą i kliknij dalej.

Jeśli PwnageTool nie może nic znaleźć, kliknij w iTunes przycisk "Uaktualnij", lecz anuluj proces pozwalając plikowi jedynie by się pobrał, a nie zainstalował, a następnie spróbuj jeszcze raz z PwnageTool.


5

"Teraz stworzymy plik .ipsw którego będziesz mógł użyć by przywrócić swojego iPhone'a w iTunes. Plik zostanie stworzony wprost na pulpicie. Czy chcesz kontynuować?"

Jeśli tak, klikamy Yes.


6

Pojawia się pytanie dotyczące aktywacji iPhone'a. Pytanie dotyczy pochodzenia telefonu: czy jest z abonamentu (contract), wtedy klikamy Yes, czy sklep, sprzedaż detaliczna (wtedy No).

Jeśli nie jesteś pewien, kliknij Yes.


7

Rozpoczyna się proces przerabiania oprogramowania. Może potrwać, w zależności od komputera.

Program może też prosić o hasło admina, należy mu je podać (na wlasne ryzyko!).


8

Pojawia się pytanie, czy iPhone był wcześniej łamany (czy ma logo ananasa podczas startu). Jeśli nie jesteś pewien, wybierz "nie".

Wyłącz iTunes.


9

Wprowadzamy iPhone w tryb DFU. Teraz liczy się szybkość i uwaga. Możesz próbować wiele razy, więc nie martw się jeśli się nie uda (-:

Na początek wyłącz telefon.


10

Za 5 sekund naciśnij i trzymaj przyciski Home i Power (czyli praktycznie wszystkie na iPhonie...). Spokojnie, program wypika dokładnie 5 sekund i będzie na bieżąco informował o pozostałym czasie na ekranie.


11

Trzymaj przyciski wciśnięte przez 10 sekund, a następnie puść przycisk power.


12

Trzymaj przycisk Home przez kolejne 10 sekund.


13

Jeśli Ci się nie udało, możesz ponowić próbę (Yes / No). Możliwe że będziesz musiał ponownie włączyć i wyłączyć iPhone'a.


14

Jeśli Ci się udało, zobaczysz taki komunikat. Czas udać się wprost do iTunes.


15

iTunes przywita nas takim oto komunikatem. Bez obaw, tak właśnie ma być.

Kliknij teraz przycisk "Przywróć" trzymając wciśnięty ALT (option).


16

Pojawi się okienko wyboru pliku. Przejdź na pulpit i odnajdź tam plik o wdzięcznej nazwie "iPhone1,2_3.1.2_7D11_Custom_Restore.ipsw" lub podobnej, w zależności od użytej wersji oprogramowania.
Po kliknięciu "Otwórz" rozpocznie się proces wgrywania oprogramowania do iPhone'a.


17

Po skończeniu procesu iTunes może zapytać czy chcesz przywrócić dane z kopii zapasowej iPhone'a. Prawdopodobnie chcesz, by zachować wszystkie ustawienia, smsy, dane z "poprzedniego życia".


18

Et. voila. Dobrą praktyką jest nie instalować najnowszej wersji iTunes ani uaktualnień dopóki inni nie wybadają czy nie przynosi to żadnych problemów użytkownikom łamanych iPhone'ów.

Rozszrzeniea dla iPhone'a możesz instalować teraz przez Cydię.


19

Uwagi i spostrzeżenia

  • Tracisz gwarancję, pojawiają się pewne programy z działaniem, wszystko robisz na swoją odpowiedzialność.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.04.2010

Komentarze

Tak, ale iPhone musi działać by móc go przywrócić... a oddajesz do serwisu zazwyczaj kiedy nie działa. Na których iPhone'ach ta metoda nie działa? Mnie jakoś zawsze się udawało, nie przypominam sobie problemów (poza wykrzaczaniem aplikacji).
Nie tracisz gwarancji - restore do czystego oprogramowania i działa. A ta metoda nie działa na wszystkich iPhone.