Jak zostać zawodowym blogerem?

Wielu ludzi jest świadomych tego, że na blogu można zarabiać, niewielu jednak wie, jak tego dokonać. A jeszcze mniejsza grupka osób wie, jak można zostać zawodowym blogerem, czyli takim, którego dzienna praca to właśnie blogowanie, które na dodatek pozwala się utrzymać. Problogging nie jest łatwy do osiągnięcia, ale jeżeli będziesz się trzymał poniższych porad, z pewnością znajdziesz się na właściwej ścieżce.

  • WordPress
  • Własny serwer
  • Własna domena (a nawet kilka)
1

Wpierw otwórz swojego pierwszego bloga. Może znajdować się na darmowym serwerze Blogger.com albo WordPress.com. Ważne jest, by zacząć pisać i oswajać się z blogowaniem. Unikaj serwisów o złej renomie typu Onet Blog, gdzie ciężko będzie Ci stworzyć dobrego bloga. Polecam WordPress.com, Blogspot, Blox.pl.


2

Przygotuj sobie biznesplan - określ co jest Twoim hobby, co lubisz i o czym chciałbyś pisać. Nakreśl po kolei, który blog stworzysz pierwszy, a który ostatni. Przygotuj dla blogów modele biznesowe (to znaczy: określ, jak chcesz na tych blogach zarabiać - czy będą to reklamy, sprzedaż własnego ebooka czy płatny consulting, czy może coś innego). Cały plan musisz posiadać już na początku.


3

Otwórz swojego pierwszego profesjonalnego bloga - wykorzystaj skrypt WordPress i zainstaluj go na własnym serwerze, wykup własną domenę. Zacznij pisać i wdrażać model biznesowy dla pierwszego bloga.


4

Rozwijaj swojego pierwszego bloga. Pisz regularnie i ciekawie, serwuj czytelnikom przydatną treść. Wymieniaj się linkami, korzystaj z serwisów społecznościowych. Dbaj o to, by Twój blog zdobywał popularność.


5

Gdy osiągniesz pierwsze cele ze swojego biznesplanu i pierwszy blog zacznie przynosić zyski, otwórz kolejnego bloga i potwórz proces jego rozwoju. Tym sposobem stwórz wszystkie zaplanowane blogi.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Biznesplan można modyfikować, ale nie za bardzo. Blogowanie zawodowe to biznes jak każdy inny, a biznesplan jest tutaj Twoim drogowskazem do sukcesu.

  • Nie każdy blog zdobędzie popularność - niektóre mogą być chybionymi pomysłami. Niektóre blogi będziesz zamykał, w tym samym czasie będziesz wpadał na pomysły innych blogów.

  • Czasem lepiej mieć dwa wielkie blogi, niż dwadzieścia małych. Pamiętaj o tym, by z każdego bloga wycisnąć ile się da.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.07.2010

Komentarze

Dobra porada. Warto wspomnieć, że przed rozpoczęciem bloggowania dobrze jest sprawdzić czy się nie powiela czyjegoś pomysłu dostępnego na swoim rynku. Lepiej pisać oryginalnie niż kopiować to co inni już robią.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-02 13:29:00