Jak znaleźć zimny lut?

Urządzenia elektroniczne zawierają dużą ilość połączeń lutowanych. Czasami połączenia okazują się niedoskonałe i pojawia się zjawisko zimnego lutu. Najpopularniejszy objaw to konieczność wykonania uderzenia serwisowego w celu odzyskania sprawności urządzenia lub odpowiednie dociśnięcie fragmentu urządzenia, tak żeby w ogóle działało.

  • Wprawne oko.
  • Umiejętność lutowania i wiedza jak dobry lut powinien wyglądać
  • Termometr elektroniczny.
1

Zimny lut to bardzo uciążliwy rodzaj uszkodzenia elektroniki. Pojawia się głównie tam, gdzie jakość produkcji urządzenia była niewystarczająca, bądź też projektant niedostatecznie ocenił ryzyko jego powstania. Częstym miejscem występowania zimnych lutów są elementy mocy nagrzewające się do dużych temperatur oraz elementy indukcyjne pracujące z wysokimi częstotliwościami.


2

W przypadku elementów gorących zimny lut pojawia się powoli i objawia się np. zanikami funkcji urządzenia po dłuższej pracy i powrotem funkcji po ostygnięciu urządzenia. Zjawisko ma charakter cykliczny lub przypadkowy. Procedurę poszukiwania takiego lutu należy, więc rozpocząć od znalezienia miejsc silnie nagrzewających się. Następnie należy za pomocą szkła powiększającego dokładnie ocenić optycznie połączenia lutowane. Jeśli końcówki elementu gorącego zaczynają być matowe i struktura lutu jest spękana, możliwe jest, że to właśnie taki lut jest przyczyną przerywanej pracy urządzenia.


3

Odmiennym rodzajem zimnego lutu jest powstanie go na końcówkach elementów indukcyjnych w.cz. . Tutaj przyczyną straty jakości są wibracje elementu. Lutu traci kontakt mechaniczny. Warto jest rozpocząć jego poszukiwanie od delikatnego przeginania płyty w obszarze dużych elementów indukcyjnych i obserwowania położenia końcówek lutownych połączeń. Jeżeli zauważymy przemieszczenie końcówki, najprawdopodobniej jest to właśnie element powodujący niestabilną pracę układu jako całości.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie należy dokonywać oględzin pod napięciem sieciowym, jest to napięcie groźne dla życia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.10.2011

Komentarze

dobrze wiedziec

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 12:02:24

Zimny lut to najlepszy przykład na złośliwość rzeczy martwych. Jeśli jakieś urządzenie elektroniczne zepsuje się i chcemy go naprawić to po rozkręceniu całości i pierwszej próbie lokalizacji usterki, urządzenie złośliwie zaczyna działać i... możemy wszystko poskręcać. Po skręceniu całości czekamy z nadzieją ponownie, aż urządzenie przestanie działać, aby zlokalizować usterkę. Gdy tak się stanie próbujemy rozkręcać urządzenie i znowu...zaczyna działać. Kółko się zamyka. Zimny lut to najlepszy przykład materializacji prawa Murphyego: "Jeśli coś może źle pójść, to... na pewno tak się stanie"!

Ostatnio zmieniony: 2011-10-11 15:54:41