Jak znaleźć pożeracze prądu w naszej instalacji elektrycznej?

Rachunek za prąd często cię elektryzuje? Płacisz dużo, ale właściwie nie wiesz za co? Czas znaleźć przyczynę dziury w portfelu. Jak można to zrobić?

  • Gniazdkowy miernik mocy
  • Przekaźnik sterowany zegarem
1

Skąd taki rachunek za prąd?

Skąd taki rachunek za prąd? 8,760 kWh rocznie pobierze 1 ładowarka komórki podłączona 24h/dobę do sieci. A ile pobiorą pozostałe ładowarki...

Wiemy o tym, że każde podłączone do sieci urządzenie pobiera jakiś prąd. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jak to się przekłada na nasze opłaty za energię? Najlepiej jest móc stwierdzić naocznie efekty wyciekania naszych pieniędzy z kieszeni. Właśnie dla takich celów na rynku pojawiły się urządzenia do indywidualnego pomiaru i przeliczania kosztów zużycia energii przez dany sprzęt.
Szczególnie ważny jest pomiar urządzeń nie posiadających wyłącznika, stale włączonych do sieci, gdyż pobierają energię całodobowo.


2

Urządzenie pomiarowe

Urządzenie pomiarowe Prosty mierniczek pokaże nam co kradnie energię cały dzień i noc.

Na przykładzie SBC-500 oferowanego przez firmę Conrad spróbuję pokazać procedurę samodzielnego pomiaru sprzętów domowych. Ten przykładowy miernik wykrywa już zużycie energii na poziome 1W i mierzy moc urządzeń aż do 500W. Miernik nie wymaga instalacji, więc żeby sprawdzić pobór mocy wystarczy włączyć go do gniazdka sieciowego i podłączyć do gniazdka wyjściowego naszą ładowarkę, lampkę z transformatorem, czy inne urządzenie, którego nie podejrzewaliśmy o kradzież energii.
Procedura pomiaru wymaga naciśnięcia przycisku START/MODE i poczekania na wynik pomiaru. Otrzymujemy wynik w W/VA. Kolejne przyciskanie przycisku START/MODE powoduje wyświetlenie prognozowanego zużycia energii na miesiąc lub na rok. Tu możemy uzyskać szczegółową prognozę i przeliczyć ją zgodnie z opłacaną taryfą za zużycie 1 kWh.
Wyniki, szczególnie w skali roku, mogą przerazić.


3

I co dalej?

I co dalej? Zegar tygodniowy odłączy zbędne urządzenia automatycznie zgodnie z programem, więc nie musimy się martwić o prąd zużywany bez potrzeby.

Czas sie zastanowić, czy wszystkie podłączone urządzenia naprawdę muszą działać ciągle, całą dobę. Rozwiązaniem dla urządzeń używanych sporadycznie takich jak: ładowarki telefonów, radio, stacje dokujące MP3 jest podłączenie ich przez listwę zasilająca z wyłącznikiem i pilnowanie, aby przed wyjściem z domu i przed położeniem się spać wyłączyć tę listwę.
W przypadku urządzeń, z których nie korzystamy w określonych porach rozwiązaniem może być przekaźnik sterujący z kalendarzem tygodniowym, np. EMT707RCC firmy Conrad. Takie urządzenie pozwala na realizację 4 programów włącz/wyłącz zależnych od dnia tygodnia i czasu. Np. router sieciowy spokojnie można wyłączyć w okresie między, 24.00 - 7.00 następnego dnia, podobnie z telefonem stacjonarnym zasilanym z sieci, czy nawet telewizorem. Sam przekaźnik do pracy potrzebuje tylko 2W mocy, a może odłączać zbiorczą moc obwodu nawet 3680 W.Kolejnym rozwiązaniem może być, poszukiwanie urządzeń zużywających coraz to mniej energii do czego przyda nam się miernik mocy, wprowadzenie alternatywnego źródła energii elektrycznej z jakim są ładowarki słoneczne z wbudowanym akumulatorem, czy też po prostu odłączanie zbędnych urządzeń od sieci energetycznej.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.05.2014

Komentarze