Jak zmniejszyć duży plik AutoCad 2008/2009 LT?

Praca w Autocadzie niesie często ze sobą niespodzianki. Opisany w artykule problem dotyczy zjawiska dramatycznego wzrostu wielkości pliku po każdym zapisie. Jeśli plik rozrośnie się do makabrycznych rozmiarów rzędu kilkudziesięciu MB, pomimo zawierania niewielkiej ilości elementów, jego dalsze obrabianie, zapisywanie i drukowanie będzie się ciągnęło w nieskończoność. Jak można go zmniejszyć plik do rozsądnych rozmiarów nie tracąc naszej pracy?

  • Program do usuwania zbędnych zapisów w liście skal.
1

Skąd biorą się problemy?

Skąd biorą się problemy? Plik zawiera wiele niepotrzebnych danych z powierzonych plików i starych projektów.

Problem dramatycznego rozrostu plików jest głównie związany z korzystaniem z powierzonych plików oraz wykorzystywaniem do kolejnych opracowań poprzednich projektów i bibliotek z niepewnego źródła. Pliki tworzone przez programy innych firm niż AutoDesk generują własne listy skal. Takie pliki mogą również zawierać elementy nieedytowalne w programie AutoCad, a nawet elementy, których nie da się pod AutoCadem bezpośrednio usunąć.


2

Procedura "Usuń"

Procedura "Usuń" Okno USUŃ pozwala na usunięcie zbędnych elementów niewykorzystywanych w aktualnym opracowaniu.

Pierwszym etapem zmiany rozmiaru pliku może być zastosowanie procedury USUŃ. Powoduje ona usunięcie wszelkich zbędnych bloków, warstw i schematów linii. Pozbywamy się elementów zbędnych dla naszego opracowania, zawartych w bazie pliku dwg. Jeśli ta czynność nie przyniesie znaczącego zmalenia pliku, a przy zapisie plik nadal dramatycznie rośnie naszym problemem jest zbyt wielka ilość skal w rysunku.


3

Edycja listy skal z programu AutoCad

Edycja listy skal z programu AutoCad Wewnętrzne polecenie AutoCada do edycji listy skal.

Dalszym krokiem jest pozbycie się zbędnych skal z listy skal.
Każde użycie kopiowania plików za pomocą schowka i wstawianie plików Wstaw Blok jest związane ze skopiowaniem list skal do naszego rysunku.
Dostęp do edycji listy skal mamy przez polecenie Narzędzia->Opcje->Parametry Użytkownika->Edycja listy skal.
Jeśli pojawi nam się okno oznacza to, że możemy poleceniem Resetuj usunąć zbędne skale.
Niestety często lista skal przekracza ilość pozycji obsługiwanych przez to polecenie i otrzymujemy błąd krytyczny Autocad i musimy skorzystać z zewnętrznego programu.


4

Lekarstwo od AutoDesk "Scale CleanUp List Utility"

Lekarstwo od AutoDesk "Scale CleanUp List Utility" Nasza broń ostateczna do usuwania listy skal poza środowiskiem AutoCad.

Jeżeli nie możemy zresetować listy skal wewnątrz AutoCada potrzebujemy programu Scale List CleanUp Utility. W zależności od posiadanej wersji systemu operacyjnego i wersji AutoCada powinniśmy pobrać archiwum 32 lub 64 bitowe np. Scale_List_Cleanup_Utility_32bit.exe lub Scale_List_Cleanup_Utility_64bit.exe.
Plik rozpakowujemy i wyodrębnione pliki: CleanupScales.exe oraz CleanupScalesRes.dll umieszczamy w katalogu instalacji AutoCada w Program Files .
Plik korzysta z naszych elementów systemu AutoCad dll. bez konieczności otwierania całego programu. Nie ma ograniczeń co do długości listy skal, więc poradzi sobie z każdą ich ilością.


5

Procedura czyszczenia i efekty

Procedura czyszczenia i efekty Pojawienie się tego ekranu oznacza nasz sukces.

Uruchamiamy skopiowany plik CleanupScales.exe z katalogu AutoCada i w oknie wybieramy nasz ogromny plik. Proces jest bardzo powolny dla pliku rzędu 15 MB trwa do godziny , plik o pojemności 35 MB będzie obrabiany, aż 3 godziny.
Komputer wykazuje objawy zawieszenia procesu, jednak program działa, aż do skutku, wystarczy cierpliwie poczekać.
Proces kończy się nadpisaniem starego pliku w tej samej lokalizacji.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze to plik DWG powinien zmaleć poniżej MB do kilku MB.
I znów możemy pracować komfortowo, wszelkie procesy obróbki zachodzą bardzo dynamicznie.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.07.2014

Komentarze