Jak zmierzyć prędkość internetu światłowodowego?

Światłowód to technologia przyszłości. Ultraszybkie łącze światłowodowe pozwala korzystać z sieci ze stałą, najwyższą prędkością, nawet przez kilku użytkowników jednocześnie. To zdecydowanie stabilniejsze rozwiązanie niż np. internet mobilny. Niektórzy pewnie zastanawiali się, jaką prędkość, realnie osiąga światłowód, z którego korzystają. Można to łatwo sprawdzić. Jak? O tym przeczytacie w naszym artykule.

1

Internet światłowodowy a mobilny

Internet światłowodowy a mobilny

Prędkość internetu będzie się różnić w zależności od rodzaju łącza, z którego korzysta użytkownik. Na częste zmiany prędkości, zarówno pobierania, jak i wysyłania danych, najbardziej są narażone osoby, które korzystają z internetu mobilnego. W tym przypadku bardzo łatwo o zakłócenia spowodowane np. brakiem zasięgu czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Również korzystanie z Wi-Fi nie zawsze daje zadowalające rezultaty. Do obniżenia prędkości internetu może dojść, chociażby wtedy, gdy kilka osób jednocześnie połączy się z siecią. W przypadku internetu światłowodowego jest zupełnie inaczej. Straty w prędkości nie są odnotowywane nawet wtedy, gdy z internetu w tym samym momencie korzysta wiele osób.


2

Prędkość światłowodu – jak ją zmierzyć?

Żeby sprawdzić prędkość światłowodu w T-Mobile (https://www.t-mobile.pl/internet/formularz-adresowy), należy wykonać tzw. speedtest. W internecie można znaleźć całą masę stron, które oferują wykonanie testu prędkości internetu zupełnie za darmo. Jednak aby otrzymane wyniki były wiarygodne, należy zastosować się do kilku zaleceń. Jakich? O tym poniżej.
  1. Użyj modemuŻeby sprawdzić, jaką prędkość ma internet światłowodowy, z siecią najlepiej połączyć się bezpośrednio za pomocą modemu. To sprawi, że połączenie będzie stabilne, a otrzymane wyniki wiarygodne.
  1. Wyłącz zbędne programy i zakładkiZanim przejdziesz do przeprowadzania speedtestu, wyłącz wszystkie uruchomione w tle programy, aplikacje i zakładki w przeglądarce, których działanie mogłoby zniekształcić wyniki pomiaru.
  1. Ogranicz liczbę użytkownikówW trakcie przeprowadzania speedtestu z internetu powinien korzystać tylko jeden użytkownik.
  1. Wykonaj kilka testówSpeedtest najlepiej wykonać kilka razy w kilkuminutowych odstępach, a otrzymane wyniki uśrednić. Wtedy pomiar będzie bardziej rzetelny.


3

Prędkość internetu światłowodowego – wyniki speedtestu

Po każdorazowym przeprowadzeniu speedtestu na ekranie użytkownika wyświetlą się uzyskane wyniki. W prezentowanych wynikach kluczowe będą trzy pojęcia, na które należy zwrócić szczególną uwagę, a mowa o pojęciach:
• download – maksymalna prędkość, z jaką użytkownik może pobierać dane z sieci,
• upload – maksymalna prędkość, z jaką użytkownik może wysyłać dane do sieci,
• ping – maksymalny czas, w jakim użytkownik uzyskuje od serwera odpowiedź na wysłane zapytanie.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.10.2021

Komentarze