Jak zgrać zawartość płyty do obrazu *.iso/*.mds?
Często sami mamy taką potrzebę, by zgrać płytę do jednego pliku na dysk, zamiast ciągle po nią sięgać. Bądź mamy zamiar pożyczyć ulubioną płytę z muzyką rodzinie. Chcemy nagrać płytę ze zdjęciami - zrobić jej kopię. Nie posiadamy jednak drugiego napędu by przegrać płytę. Zrobienie obrazu i nagranie płyty za jego pomocą wydaje się więc najlepszym rozwiązaniem. Co więc musimy mieć, by dokonać tego "cudu"? Wystarczy nam jedynie program CDBurnerXP.
- • CDBurnerXP - http://cdburnerxp.se/

Jeśli nie posiadamy programu CDBurnerXP, możemy pobrać go ze strony http://cdburnerxp.se/. Po pobraniu oczywiście instalujemy program.

Zaraz po uruchomieniu programu pokazuje się nam menu wyboru. Mamy do dyspozycji kilka opcji. Nas interesuje zgranie płyty do jednego pliku (tzw. obrazu). Program oferuje możliwość zgrania płyty do obrazu *.iso, oraz *.mds.
Ten pierwszy obraz jest dość specyficzny, gdyż za jego pomocą nie zgramy płyty audio na dysk. Umożliwia on zapis tzw. "jednej ścieżki". Jeśli jednak chcemy zgrać płytę z danymi - ok, możemy użyć *.iso.
W przeciwnym razie decydujemy się na *.mds.
Klikamy na przedostatnią opcję "Kopiuj lub zrzuć obraz płyty".

Wsadzamy płytę do napędu.
W źródle definiujemy napęd, w którym znajduje się nośnik. Pozostałych opcji możemy nie zmieniać. Przechodząc następnie do sekcji "Cel" decydujemy się na zgranie płyty na dysk, a nie na płytę.
Wybieramy jako "cel" - "Twardy dysk".

Zajmujemy się zdefiniowaniem typu pliku. Do wyboru mamy *.mds, oraz *.iso. Definiując rodzaj danych na płycie wybierzemy odpowiedni plik. Jeśli jest to płyta audio, zmuszeni jesteśmy wybrać *.mds.
Ja chcę zgrać płytę z systemem Ubuntu. Pozostawiaj więc *.iso. Jest jeszcze jedna różnica między tymi formatami. Jeśli poeksperymentujecie i zapiszecie obraz do *.iso, potem porównacie z *.mds dostrzeżecie na pewno różnicę rozmiarów, na niekorzyść *.mds (pliki te są większe).
Na koniec definiujemy ścieżkę zapisu pliku. Ja robię to na Pulpicie w folderze "zaradni".
Klikamy "Kopiuj płytę".

Rozpocznie się proces tworzenia obrazu płyty. Możemy zaobserwować czas, który upłynął od rozpoczęcia kopiowania (1), oraz PRZYBLIŻONY czas zakończenia (2).
W momencie, gdy kopiowanie zostanie zakończone, otrzymamy odpowiedni komunikat o tym.

Udając się do lokalizacji, którą zdefiniowaliśmy w kroku 4, odnajdujemy nasz obraz płyty.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Ikona płyty użyta w zdjęciu glównym udostępniona jest na licencji GNU.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:41:10
Ostatnio zmieniony: 2011-02-21 15:18:43
Dodaj komentarz