Jak zdalnie pomóc znajomemu, który ma problem z komputerem?
Znajomy potrzebuje pomocy, Ty wiesz, jak mu pomóc z jego komputerem, ale opisanie samego procesu zajęłoby zbyt wiele czasu. Pójście do niego i zrobienie tych rzeczy osobiście nie wchodzi w grę, bo pogoda jest brzydka. Idealnym rozwiązaniem okazać się może - pomoc zdalna! Za pomocą odpowiedniego programu możesz pomóc swojemu koledze nie wychodząc z domu, ba! nie odchodząc od komputera własnego. Możesz przejąć kontrolę nad całym pulpitem kolegi, robiąc za niego wszystko. Może nam do tego celu posłużyć narzędzie wbudowane w system Windows - RDP, możemy też skorzystać z klienta/serwera VNC, ale to wszystko nie zda egzaminu jeśli nasz znajomy nie ma publicznego adresu IP i nie potrafi skonfigurować routera. Co zatem? Posłuży nam do tego celu program TeamViewer.
- • Program TeamViewer - http://teamviewer.com
Zarówno klient (osoba sterująca), jak i host (osoba, której pomagamy) musi pobrać program TeamViewer. Zrobimy to wchodząc na stronę producenta http://teamviewer.com i przechodząc do działu "Do pobrania". Wybieramy nasz system operacyjny spośród "Windows", "Linux", "Mac".
Zarówno dla klienta, jak i dla hosta program wygląda dokładnie tak samo. Klient, zamiast pobierać program może równie dobrze skorzystać z 'przeglądarkowej” wersji programu, ale wymaga to posiadania własnego konta.
Host uruchamia program/usługę. Czynność prosta, jak uruchomienie Gadu-Gadu, czy dowolnie innej aplikacji. Oczywiście pierw program należy zainstalować, ale zakładam, że ta czynność została uczyniona.
Uruchomiona aplikacja = uruchomiona usługa. Nas jako host interesuje podanie jedynie dwóch danych dla klienta. Jest to numer ID, oraz hasło. Dane te odnaleźć można w lewej kolumnie, zatytułowanej "Czekaj na sesję".
Zarówno ID, jak i hasło należy podać osobie, która chce nam pomóc w problemie z komputerem.
Teraz klient wykonuje tę samą czynność. Uruchamia program. W tym przypadku jednak, klient musi wpisać w prawej kolumnie "Utwórz sesję" identyfikator. Następnie program poprosi o hasło do sesji. Dane te otrzymamy oczywiście od osoby, która uruchomiła program na komputerze - hoście.
Pozostałymi danymi do wyboru jest rodzaj połączenia. Możemy całkowicie przejąć kontrolę nad pulpitem kolegi, wybierając opcję pierwszą. Podejrzeć, co nasz kolega robi u siebie na komputerze, wysłać mu plik, bądź utworzyć prywatną sieć.
W momencie, gdy podamy niezbędne dane, którymi jest identyfikator i hasło możemy przejąć całkowitą kontrolę nad pulpitem naszego znajomego. Czynności, które wykonane zostaną na komputerze hoście, widoczne będą u nas na kliencie i vice versa. Przedstawia to zrzut ekranu obok.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Program TeamViewer jest bezpłatny do użytku domowego/niekomercyjnego. Klienci biznesowi muszą wykupić licencję na program.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:43:36
Dodaj komentarz