Jak zbudować lampkę LED do łazienki?

Diody LED są coraz popularnieszym źródłem światła. Dostępne są zarówno żarówki LED jaki i odpowiedniki żarówek halogenowych. Większość opraw świetnie nadaje się do pomieszczeń suchych. W pomieszczeniach wilgotnych konieczne jest jednak zastosowanie urządzeń odpornych na takie warunki.

  • Obudowa plafonu używana lub nowy plafon
  • Płytka uniwersjalna do montażu diod
  • Diody LED białe
  • Rezystor mocy do diod LED
  • Kostki i przewody elektryczne
  • Zasilacz 12 V stabilizowany np. od laptopa
1
Diody LED - tanie źródło światła. Diody LED - tanie źródło światła.

Diody LED wymagają do pracy zasilania prądem stałym. Typowe napięcie białej diody to 3-3,3V. Świecenie diody jest zależne od wartości przepływającego prądu oraz od stabilności tego prądu. Wskazane jest więc stabilizowanie prądu przepływającego przez diodę lub zastosowanie zasilacza stabilizowanego i szeregowo rezystora ustalajacego prąd.


2
Przykładowa oprawa typu plafon. Przykładowa oprawa typu plafon.

Lampka łazienkowa powinna ponadto być szczelna. Najłatwiej jest wykorzystać obudowę plafonu ze standardową oprawką E27 i kloszem wkręcanym lub uszczelnianym. Pracę zaczynamy od usunięcia elementów oprawy związanych z dotychczasowym źródłem światła np. żarówką 60W lub świetlówką. Staramy się uzyskać jak największą powierzchnię płaską wewnątrz oprawy. Przygotowujemy tulejki dystansowe do montażu płytki uniwersalnej na której wlutujemy matrycę diod LED.


3
Zasilacz do laptopa - jest już szczelny i posiada obudowę chroniącą przez napięciem sieciowym. Zasilacz do laptopa - jest już szczelny i posiada obudowę chroniącą przez napięciem sieciowym.

W zależności od rodzaju posiadanych diod LED możemy wykonać szereg różnych połączeń matrycy LED. Najprostsze to połączenie po trzy diody w szereg i dodanie w każdej gałęzi rezystora 10 - 22 Ohm.
Rezystor powinien mieć min 0,5 W mocy, aby pełnić jednocześnie rolę grzałeczki do utrzymywania stałej temperatury w oprawie. Spowoduje to ogrzanie powietrza i powstanie naturalnego nadciśnienia w oprawie , przez co lampa będzie odporna na wnikanie wilgoci.
Taka gałąź LED rezystor świetnie będzie współpracować z zasilaczem stabilizowanym 12V. Jako zasilacz najłatwiej jest wykorzystać zasilacz od laptopa lub innego urządzenia elektronicznego, drukarka etc. Zamiast kabla sieciowego stosujemy kostkę połączeniową na stałe, zaś zamiast wtyku podłączamy na złączce do płytki uniwersalnej. Dobrze by było gdyby zasilacz zmieścił się we wnętrzu plafonu.


4

Diody na płytce uniwersalnej lutujemy tak aby maksymalnie rozproszyć powstające światło , a jednocześnie zachować odstępy pomiędzy poszczególnymi diodami LED. Świetnie do tego nadają się diody typu Super Flux z czterema nóżkami. Oczywiście ilość otrzymanego światła ściśle zależy od jasność zakupionych diod i ich łącznej ilości. Sumaryczny prąd nie powinien jednak przekroczyć połowy wydajności zasilacza.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Prace należy wykonać zgodnie z wymogami norm elektrycznych. Nie pozostawiać połaczeń skręcanych. Napięcie sieciowe może być groźne dla życia

  • Bewzględnie sprawdzić poprawność połączeń elektycznych oraz polaryzację zasilacza przed połączeniem w obwód.

  • Lampa po wykonaniu połączeń nie powinna się znacząco grzać w sytuacji zauważenia iskrzenia lub silnego grzania elementów przeanalizować połączenia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.07.2011

Komentarze

super pomysł

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 12:02:44

To bardzo fajne rozwiązanie oświetleniowe. Ja w kuchni mam zamontowae nad blatem taką taśmę, na której jest umieszczonych wiele lampek LED i fajnie to świeci bardzo jasno. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-28 20:44:37

Będzie trudne, ale przydatna porada.

Ostatnio zmieniony: 2011-10-20 16:36:05

dzięki za porady

Ostatnio zmieniony: 2011-08-11 20:09:27