Jak zaprogramować mikrokontroler ADUC814?

Świat mikro-kontrolerów jedno układowych okazał się dostępny dla wielu amatorów dzięki mikro-kontrolerom wielokrotnego programowania z pamięcią programu Flash. Jedną z prostszych w programowaniu rodzin kontrolerów jest rodzina kontrolerów 80C52. Jej dobrze wyposażonym przedstawicielem jest malutki ADUC 814 firmy Analog Devices. Jak szybko i tanio można go zaprogramować?

  • Port RS-232 trzy pionowy.
  • Płyta PCB z procesorem
  • Język programowania.
  • Program WASP pod Windows.
1

Czy jest ten magiczny procesorek i na co nam pozwoli?

Czy jest ten magiczny procesorek i na co nam pozwoli? Maleństwo a tyle możliwości.

Generalnie jest to procesor rodziny 80C52. Zgodny pod względem kodu z Intelem, co sprawia, że jego kodowanie jest szeroko opisane w sieci. Procesor posiada własną pamięć RAM 256B, Pamięć programu 64 kB i nieulotnej pamięci danych 640 B, szereg wejść i wyjść, w sumie dwa porty P1 i P3 z szeregiem dodatkowych funkcji. Kodowanie można przeprowadzać w KeilC w asm51 lub Pascalu. Procesor jest skonstruowany do pracy z maleńkim rezonatorem kwarcowym 32.768 kHz. Dzięki czemu łatwo jest w nim zaimplementować funkcje zegara czasu rzeczywistego, ma nawet do tego przeznaczone specjalne rejestry w SFR.


2

Port szeregowy do połączeń z urządzeniami i programowania jednocześnie?

Port szeregowy do połączeń z urządzeniami i programowania jednocześnie? Prosty program ładuje nasz soft.

Port szeregowy RS-232 może tu służyć jednocześnie do komunikacji i programowania pamięci kodu. Tryb ustalamy stanem pinu DLOAD. Gotowy plik HEX można wczytać do procesora przez port szeregowy RS-232. Nie są do tego potrzebne żadne specjalistyczne programatory, dodatkowe napięcia zasilania, czy wyjmowanie układu z podstawki. Wystarczy trzy-pionowy konwerter TTL-RS232 np. MAX-202 i możemy rozpocząć zabawę w programowanie i testowanie naszego kodu.


3

Co z tym można zrobić?

Zawarte w procesorze układy pozwalają na czytanie wielkości analogowych i cyfrowych oraz wystawienie danych cyfrowych i analogowych na wyjściach procesora. Poszczególne złącza mogą pracować jako obsługa przycisków i czujników. Mikroprocesor posiada również własny termometr wbudowany we wnętrze układu. Szczególnie ciekawa jest funkcja WatchDog, która zresetuje procesor jeśli ulegnie zawieszeniu jego oprogramowanie na ustalony czas. Rodzina 80C52 obsługuje przerwania wewnętrzne i zewnętrzne. Wbudowane liczniki mogą służyć do zliczania impulsów i generowania interwałów czasowych.
Jak widać procesor pomimo naprawdę niewielkich rozmiarów może dużo.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.02.2014

Komentarze