Jak zaprogramować AT89C2051?

Mikroprocesory jednoukładowe pozwalają sprowadzić problem elektroniczny w świat programistyczny. Oznacza to, że zamiast obliczać żmudne układy i obwody, możemy je poprostu zaprogramować i szybko uzyskać oczekiwane działanie układu.

  • Programator
  • Software do przygotowania frimware
1
To maleństwo to całkiem fajny komputerek. To maleństwo to całkiem fajny komputerek.

Procesor AT89C2051 należy do popularnej rodziny procesorów 8051. Producent Atmel zaproponował procesor z pamięcią Flash 2kB, Ram 128 i szeregiem funkcji w jednym układzie. Procesor jest dostarczany między innymi w 20 nóżkowej obudowie DIL. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że można go stosunkowo łatwo umieszczać w podstawce DIL na płycie docelowego układu. Brak możliwości programowania SPI jest zarówno wadą i zaletą. Ponieważ raz zaprogramowany procesor nie na szans być już nigdy samoczynnie skasowany i płyta PCB nie wymaga dodatkowych układów SPI, a ewentualne uszkodzenie procesora nie powoduje konieczności żmudnego wylutowywania układu scalonego.


2

Programowanie procesora o takich zasobach można wykonać zarówno w Keil C, Embeded Pascal lub Bascom. Jednak naprawdę efektywne wykorzystanie 2k Bajtów pamięci Flash da dopiero Assembler. Darmowym assemblerem jest asm51.exe w wersji pod DOS ( lub FreeDos).
Najprostszy przykładowy program to pętla zapalająca diodę LED.


3

Jeśli do pinu nr 1 portu P1 podłączymy diodę LED z rezystorem 510Ohm to poniższy program w
assemblerze zacznie ją cyklicznie zapalać i gasić.

org 30h
start:
mov R0,#255
skok:
setb P1.1
djnz R0,skok
mov R0,#255
skok2:
clr P1.1
djnz R0,skok2
ajmp start


4

Pozostaje kwestia programatora, jednym z tańszych jest Tail Programer lub WillemProg. Oba współpracują z oprogramowaniem firmware w wersji Bin lub Hex. Oba również pozwalają na zaprogramowanie procesora poza układem i zabezpieczenie waszej ciężkiej pracy programistycznej przed kopiowaniem.
Taki zestaw urządzeń pozwoli szybko rozpocząć pracę z tym tanim procesorem, którego wartość nie przekracza 2$.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Procesor rodziny 8051 jest prosty w programowaniu i niezawodny.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.04.2012

Komentarze