Jak zaktualizować Androida na tablecie, na przykładzie Modecom Freetab 1002 IPS X2?
Tablet jest urządzeniem najczęściej bezdyskowym. Zasada jego działania opiera się trochę na działaniu jego poprzedników palmtopów, a jednocześnie odnosi się do takich osiągnięć współczesnych jak WiFi, USB i karty pamięci SD. Liczba akcesoriów i aplikacji oraz ich obsługa powodują, że czasem system Android traci stabilność i tablet ulega zawieszeniu. Jak można mu przywrócić fabrycznie czysty system i zacząć zabawę z tabletem od nowa?
- • Obraz systemu dedykowany dla danego tabletu
- • Program do aktualizacji/odtwarzania systemu
- • Czas
Po co to robimy?
System Android na tablecie jest rodzajem systemu operacyjnego bezdyskowego. Oznacza to, że pracuje z pamięci operacyjnej tabletu nie korzystając z zapisów na dysku twardym, jak ma to miejsce w komputerach PC i laptopach z systemie Windows czy Linux. Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo szybki czas reakcji na zdarzenia systemowe, łatwość dostępu do aplikacji. Wadą niestety niestabilność w sytuacjach awaryjnych. Jedyny moment, w którym system zostanie zapisany z pamięci nieulotnej to funkcja reboot lub shutdown. Wówczas zmiany w systemie są nanoszone na obraz pamięci w obszarze pamięci storage flash w tablecie. Taki zapis powoduje jednocześnie utrwalenie problemow z systemem. Problemy pojawiają się, gdy stracimy zasilanie tabletu lub wykonamy niedozwoloną operację na pamięci operacyjnej np. przez niestabilną lub niepewną aplikację.
Tablet może się wówczas zawiesić, a jeśli nawet hard reset (naciśnięcie przycisku Reset) nie pomaga to konieczne staje się ponowne wgranie fabrycznego systemu Android do Tabletu.
Jak zaktualizować lub odtworzyć system Android?
Procedurę chciałbym omówić na przykładzie tabletu 10-calowego firmy Modecom Freetab 1002 IPS X2.
Generalnie jest ona przenośna z drobnymi różnicami na większość tabletów innych dostawców.
Proces sprowadza się do następujących kroków.
- •Pobrania Firmware dla urządzenia ze strony producenta.
- •Naładowaniu baterii tabletu do pełna.
- •Wprowadzeniu tabletu w tryb debug pozwalający na zmianę firmware.
- •Wgraniu firmware i weryfikacji poprawności przeniesienia systemu.
- •Pierwszego uruchomienia tabletu z pierwszą konfiguracją.
Oprogramowanie
W przypadku naszego przykładowego tabletu jest to plik "Firmware_1002_android_4.1.1_wersja_1.zip". Archiwum zip zawiera wszelkie niezbędne składniki potrzebne do aktualizacji systemu. Oprogramowaniem roboczym na PC do przeprowadzenia operacji jest program RKBatchTool_v1.7. zaś plikiem obrazu systemu plik "Firmware_1002_android_4.1.1.img".
Wprowadzenie tabletu w tryb debug
Podłączamy tablet kablem USB do komputera PC.
W przypadku cytowanego tabletu tryb debug uzyskujemy poprzez wciśnięcie i przytrzymanie wciśniętego przycisku VOL+, a następnie wciśnięciu drucikiem ze spinacza przycisku Reset.
Przycisk VOL+ trzeba przytrzymać jeszcze ok. 5 sekund po wciśnięciu przycisku Reset.
Tablet w systemie Windows zostanie wykryty jako „Nieznane urządzenie”, system oczekuje na dodanie sterowników, które należy dodać za pomocą Menedżera urządzeń z katalogu rozpakowanego z archiwum ...\RKBatchTool_v1.7\Rockusb_v3.5\Rockusb.
System powinien teraz wykryć urządzenie USB RK30.
Oprogramowanie do wgrania firmware do tabletu
Uruchamiamy program RockChip Batch Tool v1.7 i podajemy mu ścieżkę do pliku Firmware_1002_android_4.1.1.img.
Oprogramowanie zasygnalizuje nam wykrycie tabletu poprzez pojawienie się ikony FreeTab podświetlonej na zielono.
Proces uruchamiamy przyciskiem w aplikacji "Nagraj".
Ikona z podpisem FreeTab powinna zmienić się z zielonej na żółtą.
Obserwujemy okno główne aplikacji do czasu zakończenia procesu wgrywania i weryfikacji oraz otrzymania komunikatu "Wgrywanie zakończone sukcesem!".
Pierwszego uruchomienia tabletu z pierwszą konfiguracją.
Tablet odłączamy od portu USB komputera i wyłączamy przyciskiem Power, a następnie włączamy. Powinna nam się pojawić znajoma ikona robota Android.
Proces uruchomienia i konfiguracji obejmie kalibrację dotyku, ustawienie czasu,
podanie haseł do sieci WiFi.
I tablet jest gotowy do pracy.
Jeśli wgrywanie nie zakończy się powodzeniem oznaczać to może bardziej poważne uszkodzenie fizyczne tabletu, a co za tym idzie konieczność skorzystania z usług serwisu producenta.
UWAGA! Nie należy wgrywać wersji firmware nie dedykowanej dla naszego urządzenia, gdyż można trwale uszkodzić to urządzenie.
Dodaj komentarz