Jak zaktualizować Androida na tablecie, na przykładzie Modecom Freetab 1002 IPS X2?

Tablet jest urządzeniem najczęściej bezdyskowym. Zasada jego działania opiera się trochę na działaniu jego poprzedników palmtopów, a jednocześnie odnosi się do takich osiągnięć współczesnych jak WiFi, USB i karty pamięci SD. Liczba akcesoriów i aplikacji oraz ich obsługa powodują, że czasem system Android traci stabilność i tablet ulega zawieszeniu. Jak można mu przywrócić fabrycznie czysty system i zacząć zabawę z tabletem od nowa?

  • Obraz systemu dedykowany dla danego tabletu
  • Program do aktualizacji/odtwarzania systemu
  • Czas
1

Po co to robimy?

Po co to robimy? Możesz naprawić Android na swoim tablecie.

System Android na tablecie jest rodzajem systemu operacyjnego bezdyskowego. Oznacza to, że pracuje z pamięci operacyjnej tabletu nie korzystając z zapisów na dysku twardym, jak ma to miejsce w komputerach PC i laptopach z systemie Windows czy Linux. Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo szybki czas reakcji na zdarzenia systemowe, łatwość dostępu do aplikacji. Wadą niestety niestabilność w sytuacjach awaryjnych. Jedyny moment, w którym system zostanie zapisany z pamięci nieulotnej to funkcja reboot lub shutdown. Wówczas zmiany w systemie są nanoszone na obraz pamięci w obszarze pamięci storage flash w tablecie. Taki zapis powoduje jednocześnie utrwalenie problemow z systemem. Problemy pojawiają się, gdy stracimy zasilanie tabletu lub wykonamy niedozwoloną operację na pamięci operacyjnej np. przez niestabilną lub niepewną aplikację.
Tablet może się wówczas zawiesić, a jeśli nawet hard reset (naciśnięcie przycisku Reset) nie pomaga to konieczne staje się ponowne wgranie fabrycznego systemu Android do Tabletu.


2

Jak zaktualizować lub odtworzyć system Android?

Jak zaktualizować lub odtworzyć system Android? Wsparcie Modecom i nasz model.

Procedurę chciałbym omówić na przykładzie tabletu 10-calowego firmy Modecom Freetab 1002 IPS X2.
Generalnie jest ona przenośna z drobnymi różnicami na większość tabletów innych dostawców.

Proces sprowadza się do następujących kroków.




  1. Pobrania Firmware dla urządzenia ze strony producenta.

  2. Naładowaniu baterii tabletu do pełna.

  3. Wprowadzeniu tabletu w tryb debug pozwalający na zmianę firmware.

  4. Wgraniu firmware i weryfikacji poprawności przeniesienia systemu.

  5. Pierwszego uruchomienia tabletu z pierwszą konfiguracją.


3

Oprogramowanie

W przypadku naszego przykładowego tabletu jest to plik "Firmware_1002_android_4.1.1_wersja_1.zip". Archiwum zip zawiera wszelkie niezbędne składniki potrzebne do aktualizacji systemu. Oprogramowaniem roboczym na PC do przeprowadzenia operacji jest program RKBatchTool_v1.7. zaś plikiem obrazu systemu plik "Firmware_1002_android_4.1.1.img".


4

Wprowadzenie tabletu w tryb debug

Podłączamy tablet kablem USB do komputera PC.
W przypadku cytowanego tabletu tryb debug uzyskujemy poprzez wciśnięcie i przytrzymanie wciśniętego przycisku VOL+, a następnie wciśnięciu drucikiem ze spinacza przycisku Reset.
Przycisk VOL+ trzeba przytrzymać jeszcze ok. 5 sekund po wciśnięciu przycisku Reset.
Tablet w systemie Windows zostanie wykryty jako „Nieznane urządzenie”, system oczekuje na dodanie sterowników, które należy dodać za pomocą Menedżera urządzeń z katalogu rozpakowanego z archiwum ...\RKBatchTool_v1.7\Rockusb_v3.5\Rockusb.
System powinien teraz wykryć urządzenie USB RK30.


5

Oprogramowanie do wgrania firmware do tabletu

Oprogramowanie do wgrania firmware do tabletu I tak wygląda efekt końcowy.

Uruchamiamy program RockChip Batch Tool v1.7 i podajemy mu ścieżkę do pliku Firmware_1002_android_4.1.1.img.
Oprogramowanie zasygnalizuje nam wykrycie tabletu poprzez pojawienie się ikony FreeTab podświetlonej na zielono.
Proces uruchamiamy przyciskiem w aplikacji "Nagraj".
Ikona z podpisem FreeTab powinna zmienić się z zielonej na żółtą.
Obserwujemy okno główne aplikacji do czasu zakończenia procesu wgrywania i weryfikacji oraz otrzymania komunikatu "Wgrywanie zakończone sukcesem!".


6

Pierwszego uruchomienia tabletu z pierwszą konfiguracją.

Tablet odłączamy od portu USB komputera i wyłączamy przyciskiem Power, a następnie włączamy. Powinna nam się pojawić znajoma ikona robota Android.
Proces uruchomienia i konfiguracji obejmie kalibrację dotyku, ustawienie czasu,
podanie haseł do sieci WiFi.
I tablet jest gotowy do pracy.
Jeśli wgrywanie nie zakończy się powodzeniem oznaczać to może bardziej poważne uszkodzenie fizyczne tabletu, a co za tym idzie konieczność skorzystania z usług serwisu producenta.



UWAGA! Nie należy wgrywać wersji firmware nie dedykowanej dla naszego urządzenia, gdyż można trwale uszkodzić to urządzenie.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.11.2013

Komentarze

Przycisk Reset znajduje się w otworku w tylnej ściance tabletu obok otworku napis RESET. Naciska się go ostrą wykałaczką lub innym niezbyt twardym patyczkiem, nie używaj igły tylko coś tępego co wejdzie w ten otworek. W instrukcji jest to pozycja nr 11 na str. 5.
Sorry, ale albo jestem ślepy, albo ten tablet nie ma przycisku RESET. Nawet w instrukcji nie ma informacji o takim przycisku.