Jak zabezpieczyć swój komputer?

Każda osoba korzystająca z komputera musi być uważna. Codziennie nasz komputer jest narażony na ataki hakerów lub zalanie spamem. Oto kilka prostych porad jak szybko zabezpieczyć swój komputer.

  • Poszczególne programy (można znaleźć w internecie lub jako dodatki do różnych czasopism komputerowych).
1

Nie muszę chyba przypominać o antywirusie. Komputer połączony z internetem (bez aktywnego antywirusa) jest bezpieczny przez kilka sekund. Wybór zależy od nas, możemy skorzystać z płatnych programów jednak w internecie można znaleźć także i darmowe. Należy pamiętać, że skaner antywirusowy pokaże nam jedynie że komputer jest zainfekowany ale nie usunie problemu.


2

Dużo osób, zapewne większość korzysta z Windowsa (wersja jest obojętna). System oczywiście oferuje swoje zabezpieczenia. Jeżeli otworzymy Panel Sterowania znajdziemy tam Centrum Zabezpieczeń (lub Zaporę) oczywiście należy ją włączyć. Jeżeli będzie blokowała dostęp do potrzebnych nam programów (o których wiemy że nie są szkodliwe) należy dodać je do wyjątków przez co będą działać normalnie.


3

Wiele osób korzysta zapewne z poczty internetowej. Jeżeli codziennie dostajemy ogrom spamu wystarczy zaopatrzyć się w program, który będzie blokował niechcianych nadawców.


4

Zostając przy poczcie należy pamiętać, aby NIGDY nie otwierać wiadomości od nieznajomych.


5

Dużym problemem jest oprogramowanie szpiegowskie (spyware). Służy ono do wykradania haseł, klucz i różnego rodzaju informacji z naszego komputera. W internecie można znaleźć wiele programów służących do walki z tym oprogramowaniem. Niektóre antywirusy również mają tę opcję wbudowaną.


6

Wspominając o hasłach zawsze należy zwracać uwagę na strony internetowe, które odwiedzamy. Jeżeli korzystamy z konta bankowego poprzez internet zwracajmy uwagę na znaczek "kłódki". Niektóre witryny "podszywają się" (jedynie wyglądają jak) strony banków i różnego rodzaju organizacji, ale służą jedynie do wykradania danych.


7

Ostatnie, ale nie mniej ważne jest podawanie swoich danych. Jeżeli ktoś prosi nas o podanie naszych danych osobistych należy się sprawdzić i upewnić czy jest to bezpieczne i czy dany serwis godny zaufania.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeżeli pobieramy darmowe oprogramowanie należy upewnić się czy nie jest ono szkodliwe!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.06.2010

Komentarze

Jeżeli chodzi o program antywirusowy to polecam http://jakisprzet.com.pl/avg.html

Ostatnio zmieniony: 2013-06-15 20:11:53