Jak wzbogacić swoją stronę o gotową wyszukiwarkę dla przeglądarki Firefox?

Obecnie wszystkie strony internetowe (bardziej, lub mniej popularne) posiadają własną wyszukiwarkę. Bez znaczenia czy strona oparta jest na systemie WordPress, Joomla, czy jest to zwykłe forum dyskusyjne. My jako użytkownicy często korzystający z owych serwisów korzystamy również z ich wyszukiwarki. Po co więc utrudniać sobie życie każdorazowym wejściem na stronę i klepaniem w polu "input" interesującej nas frazy, skoro możemy to zrobić bezpośrednio z przeglądarki. Sposoby przeszukiwania stron możemy podzielić na te, które pobierane są metodą GET, oraz POST. GET odróżnia się od POST tym, że fraza wyszukiwania jest wyświetlana na pasku adresu. W przypadku POST jednak dane te są "niewidoczne". Chciałbym opisać obydwa sposoby, jednakże z racji na samą specyfikę metody POST i mnogość stron internetowych - jest to niemal niemożliwe. Głównie zajmiemy się więc metodą GET, gdyż jest o wiele prostsza.

  • Notepad++
  • Strona WWW
1

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest zgromadzenie niezbędnych danych:
- informacji z pasku adresu wskazujących na metodę wyszukiwań (jeśli nasza fraza będzie w pasku adresu, będzie to metoda GET)
- faviconkę (opcjonalne)


2
Odnajdywanie lokalizacji frazy Odnajdywanie lokalizacji frazy

Korzystamy z wyszukiwarki na naszej stronie, wpisując kontrolną/testową frazę, np. zaradni. Przyuważyć możemy, że na mojej stronie metodą przesyłania danych do wyszukiwarki jest GET (fraza widnieje na pasku adresu). Dokładnie jest to: domena/?s=FRAZA. W przypadku innych skryptów/serwisów, które wykorzystują metodę GET będzie identycznie, jednakże fraza może znajdować się w dowolnie innym miejscu, np.
- domena/szukaj/FRAZA
- domena/index.php/wyszukiwarka/podstrona/FRAZA
- domena/index.php?search=FRAZA

Czy też całkiem inne bardziej ekstremalne konfiguracje. Nawet google korzysta z metody GET i wygląda to domyślnie tak: http://www.google.pl/search?q=FRAZA


3
Kod Kod

Zgromadziwszy powyższe informacje rozpoczynamy tworzenie pliku wyszukiwarki. Otwieramy edytor tekstu i rozpoczynamy od wklejenia poniższego kodu (dla metody GET):UTF-8
data:image/x-icon;base64,
4
Uzupełnione pola Uzupełnione pola

Rozpoczynamy uzupełnianie naszego pliku w niezbędne dane.
-
| - pole to uzupełniamy wpisując pomiędzy >,a
-
| - między >, a
- UTF-8
| - odpowiada za kodowanie przesyłanych znaków. Większość stron obecnie korzysta z kodowania UTF-8. W skrajnych przypadkach może to być ISO-8859-2, bądź windows-1250.

- data:image/x-icon;base64,
| - tym zajmiemy się w kolejnym kroku. Tutaj wkleimy dane faviconki. Właściwie samą faviconę, ale zakodowaną w base64

-
| - między >, a
-
| - przed ostatnimi dwoma znakami "> należy cały adres strony z frazą, np. domena/index.php?search={searchTerms}


5

Przechodzimy do kodowania favicony do base64. Rozwiązanie dla niektórych może wydać się całkowitą abstrakcją, ale...

Są dwie możliwości zakodowania - skorzystanie z odpowiednich narzędzi online, bądź Notepada++. Ja wybieram opcję nr 2. Otwieramy plik favicony w notepadzie (tak!). Nic nie modyfikujemy! Zaznaczamy wszystko (ctrl+a), a następnie z menu Pluginy wybieramy MIME Tools / Base64 Encode. Otrzymany kod wklejamy do modyfikowanego wcześniej pliku po: data:image/x-icon;base64,


6

Tak otrzymany plik zapisujemy jako plik xml. Jeśli chcemy tylko my korzystać z tej wyszukiwarki to wystarczy skopiować ją do profilu użytkownika, np.: c:\Users{USER}\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles{ID}.default\searchplugins

Jeśli zaś chcemy by każdy miał możliwość pobrania wyszukiwarki bezpośrednio poprzez naszą stronę internetową. Musimy wysłać plik na nasz serwer WWW i odpowiednio zmodyfikować nagłówek.


7

Jeśli korzystamy z gotowego systemu, prawdopodobnie musimy zedytować plik header.php. Poniższe zmiany możemy wprowadzić gdziekolwiek w kodzie. Ważne jednak by znajdował się przed .

Doklejamy poniższą linię:


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Powyższa porada działa tylko dla metody GET i przeglądarki Mozilla Firefox

  • POWINNO działać również dla Internet Explorera z racji na wspieranie przez obydwie przeglądarki OpenSearch. W praktyce - nie działa. Prawdopodobnie kwestia modyfikacji kilku linii kodu.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.10.2010

Komentarze

fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:39:44

warto wiedzieć

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 20:28:45