Jak wyświetlanie grafik PNG w Internet Explorer 7 lub 8 pod Windows XP?

Darmowy otwarty format grafiki PNG stał się cenionym formatem wielu elementów i grafik w internecie. Okazuje się, że przeglądarka Internet Explorer 7 lub 8 ma problemy z obsługą tego formatu. W skrajnym przypadku nie potrafi wyświetlić grafiki i zastępuje ją znakiem krzyżyka w czerwonym kolorze. Jak można przywrócić poprawne wyświetlanie tych grafik? Po analizie różnych metod proponuje podjęcie działań o różnych stopniach komplikacji i czasochłonności.

  • Plik "Fix IE.zip"
  • Plik "IE8-WindowsXP-x86-PLK.exe".
1
Darmowe a zawojowało świat. Darmowe a zawojowało świat.

Coraz częściej składnikiem stron internetowych jest plik w formacie PNG. Zapis w tym formacie jest dostępny dla takich programów jak Inkscape, CorelDraw czy innych w tym windowsowego Painta. Jednocześnie coraz więcej skryptów (min. portal Allegro, DobreProgramy) stosuje do wykonywania poleceń, pasków i przycisków właśnie ten format grafiki, ze względu na bogatą paletę barw i obsługę przeźroczystości lepszą niż w formacie GIF.
Niestety przeglądarka Internet Explorer w wersjach na Windows XP obsługuje ten format pliku nieco protezowo. Po ataku wirusa lub trojana stabilność obsługi bywa zachwiana i duża część stron staje się nieobsługiwana z poziomu IE, w miejscu przycinków i opisów poleceń pojawia się krzyżyk braku możliwości wyświetlenia pliku. Uszkodzenie IE można zauważyć, jeśli ta sama strona w Operze lub Firefoxie działa poprawnie.


2

Prawie pewną metodą przywrócenia IE do działania jest jego ponowna instalacja. Na przykład do ponownej instalacji IE8 należy pobrać plik "IE8-WindowsXP-x86-PLK.exe". Przed jego uruchomieniem warto jest przegrać katalog "Ulubione" oraz używane przez nas Pluginy i instalacje dodatków.
Podczas ponownej instalacji IE najpierw usunie wszelkie składniki starej instalacji, a potem zresetuje system i ponownie go uruchomi w trybie poszukiwania szkodliwych plików. Instalacja przebiega pomyślnie i mamy IE o zbliżonym wyglądzie jak poprzednia instalacja, ale wymagający dostosowania ustawień i instalacji niezbędnych pluginów. Niestety ten proces trwa najdłużej, warto zaparzyć dobrą kawę.


3

Uszkodzoną wersję IE 8 można próbować odratować także na kilka innych sposobów. Pierwszym jest ponowne zarejestrowanie istniejących w systemie składników dll i ocx związanych z IE7 lub IE8.
Przykładem programu robiącego to automatycznie jest dostępny w sieci program "Fix IE Utility.exe" dystrybuowany w pliku "Fix IE.zip". W zależności od sposobu utraty obsługi PNG użycie tego programu może usunąć niechciane efekty. Nie działa niestety we wszystkich konfiguracjach systemu oraz przy awariach wywołanych uszkodzeniem wewnętrznym składników IE oraz kilkoma zdarzeniami infekcyjnymi naraz. Tu Fix IE Utility nie pomoże. - Ta metoda bywa najszybsza.


4

Drugim z alternatywnych sposobów jest podjęcie próby przywrócenia systemu sprzed pojawienia się błędu związanego z plikami PNG za pomocą funkcji Windows XP - "Przywracanie systemu". Kreator przywracania najłatwiej uruchomić z poziomu panelu pomocy Windows wyszukując hasło "kreator przywracania systemu". Jeśli uszkodzenie instalacji wynika z uszkodzenia rejestru to przywrócenie systemu z daty sprzed pojawienia się problemu powinno przywrócić pełną funkcjonalność działania IE. Jeśli jednak wirus lub program antywirusowy usunął składniki IE lub dokonał zmiany plików ocx, dll pozostaje krok ostatni. - Ta metoda jest o tyle kłopotliwa że znikną nam instalacje i dane dodane do rejestru po dacie przywrócenia systemu.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Wbrew pozorom Internet Explorer jest najchętniej wspomagany przez producentów kamer IP (ActiveX), warto go odratować.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.10.2012

Komentarze

No rzeczywiście taniocha.
Myślę jednak , że obecni użytkownicy Windows XP nie mają problemu w samą wersją Windows :).
Problemem mogą być "optymalne' wymagania sprzętowe Windows 7 i Windows 8, trzeba by zebrać pare więcej ecipeci na nowy hardware ;) i tu już nie jest tak różowo. Ale chyba nie o to chodziło w tym arcie, żeby namawiać kogokolwiek na zakup nowej maszyny. Skoro coś działa i daje się używać pomożmy tym, którym porada może się przydać:) Dzięki za info.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-31 15:20:12

Oferta ważna od 26 X 2012 r. do 31 I 2013 r.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Windows 8 Pro: Aktualizacja z XP/Vista/7 - 129 zł (wersja cyfrowa)
Windows 8 Pro: Aktualizacja z XP/Vista/7 - 249 zł (wersja pudełkowa)
http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows/buy?ocid=GA8_O_WOL_DIS_ShopHP_FPP_Light
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Windows 8 Pro: Aktualizacja z 7 (komputer zakupiony od 2.06.2012 do 31.01.2013) - 69 zł
Więcej: http://windowsupgradeoffer.com/pl-PL/home/programinfo
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ostatnio zmieniony: 2012-10-31 06:57:54

Całkowicie się zgadzam z ASYA jeśli chodzi o najnowszze maszyny komputerowe, na których systemy operacyjne klasy Windows 7 i Windows 8 będą działać szybko i sprawnie. Rzeczywiście Internet Explorer 9 i 10 nie ma z PNG żadnych problemów. Ale cóż nie każdy posiada najnowszy sprzęt? Czasem ktoś miał pecha i trafił na Windows Vistę, więc wrócił do stabliniejszego Windowsa XP. A czasem ludzi poprostu nie stać na zmianę aplikacji użytkowych "firmy z Redmont" dostosowanych do platform Windows 7 i Windows 8, więc utrzymują przy życiu "staruszka" XP. Właśnie dla takich ludzi jest ta porada. Praca na stronach w IE 8 bez menu "zbudowanego z plików PNG" np. Allego nie jest zbyt komfortowa.
Pozdrawiam Użytkownik zarówno: FreeDos, WIndows 3.11, WIndows 95, Windows 98, Windows XP jak i Windows 7 - jdsoul.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-26 19:14:08

Nie należę do grona osób które programu InternetExplorer używają tylko i wyłącznie do pobrania innej "słusznej" przeglądarki tak więc: ehh/ahh.... IE7, IE8, XP - bez urazy ale kiedy to było...:)
Za około 500 dni (08.04.2014) definitywnie kończy się wspieranie przez MS systemów XP-SP3. Gigant z Redmond "trąbi" o tym już od 1,5 roku....
Z całym szacunkiem więc dla obecnych Użytkowników w/w platformy, ale może zamiast uczyć się łatać-naprawiać "dziury" w czymś co i tak odchodzi do lamusa - to po prostu może warto by zawczasu i na poważnie rozważyć migrację do nowszych systemów operacyjnych obsługujących już IE z cyferką 9 czy też 10. Tu problemów z wyświetlaniem grafik w formacie PNG nie ma. Ponadto przecież i tak taka migracja nikogo nie ominie - czy to w zaciszu domowym czy też w miejscu pracy.
I myślę że im wcześniej - tym lepiej :)
Proces "przesiadki" na nowszego "Win-a" (zwłaszcza w średnich i większych firmach) trochę trwa i nie jest już taki.... Ale to inny temat :)
Przy próbie 'naprawy' przeglądarki poprzez jej reinstalację "po ataku wirusa lub trojana" - nie zalecam wykonywania sobie żadnych kopii dodatków (akceleratorów). Ze względu na bezpieczeństwo dodatki te należy ponownie pobrać i zainstalować - "na nowo".
--------
http://www.microsoft.com/en-us/windows/endofsupport.aspx

Ostatnio zmieniony: 2012-10-26 10:15:45