Jak wykonać zrzut ekranu, automatycznie wysłać go na serwer i otrzymać do niego odnośnik?
Na pewno każdy z użytkowników komputera spotkał się już z klawiszem PrintScreen (służącym do robienia tzw. zrzutów ekranowych). Jednak przy użyciu samego klawisza, zrzut nie jest zapisywany do żadnego pliku, a co gorsza musimy go również ulokować na jakimś serwerze, by móc go pokazać innym. Idealnym rozwiązaniem byłoby więc zastosowanie programu, który potrafi zrobić te 3 rzeczy: - zrobić zrzut; - zapisać go do pliku; - wysłać na serwer podając adres URL. Dążę do opisu POLSKIEGO programu, który posiada właśnie te 3 funkcje.
- • Program ScreenShooter
By móc posługiwać się programem - musimy się w niego zaopatrzyć. Wchodzimy więc na stronę ScreenShooter.net i udajemy się do sekcji "Pobierz".
Przechodzimy proces instalacyjny programu, który nie różni się od instalacji innych aplikacji.
Po poprawnie przeprowadzonej instalacji uruchamiamy program ScreenShooter.
Jak widać, program nie posiada wielu fajerwerków. Jedyne na czym powinniśmy się skupić, to jego klawiszologia i kilka przydatnych opcji.
Programem posługujemy się (domyślnie) za pomocą dwóch klawiszy:
1 - PrtScr, który tworzy zrzuty CAŁEGO pulpitu, oraz
2 - F9 do tworzenia zrzutów pojedynczych okien.
W opcjach oczywiście możemy zmienić domyślną klawiszologię programu. Udamy się właśnie do ustawień programu, by włączyć automatyczne wysyłanie zrzutów na serwer, wraz z kopiowaniem odnośnika do schowka.
W opcjach podstawowych domyślnie mamy zaznaczony automatyczny start z systemem, oraz wyświetlanie tzw. "balonu powiadomień".
Oczywiście zaznaczamy opcje dowoli. Ja osobiście zostawiłbym jednak włączony autostart z systemem, a odznaczył balon - potrafi być irytujący na dłuższą metę. Opcja druga - pokazywanie programu po zrobieniu zrzutu ekranu - opcjonalna. Ja jednak jej nie zalecam, chyba że często dodajecie jakieś dodatkowe informacje do zrzutów.
Najważniejsze ustawienia programu, które są dla nas niezbędne.
"Pokaż okno powiększenia podczas zrzutu ekranu" - w chwili, gdy będziemy wykonywać zrzut ekranu, w jednym z rogów ekranu pokaże się prostokąt z powiększeniem danego obszaru, na którym znajduje się kursor. Dla mnie mało przydatna opcja.
"Automatycznie wysyłaj" - zaznaczamy jeśli jest odznaczona. Dzięki temu, automatycznie po zrobieniu zrzutu ekranu jest on wysyłany na serwer aplikacji.
"Automatycznei kopiuj URL do schowka" - zaznaczamy. Dzieki temu, po wysłaniu zrzutu na serwer będziemy mieli odnośnik do niego od razu w schowku (wystarczy użyć CTRL+V / Wklej).
"Opóźnienie zrzutu dla pokazanej aplikacji" - zostawmy 300ms.
"Folder zrzutów ekranu" - wg własnych upodobań. W zależności gdzie chcemy zapisywać zrzuty na naszym dysku.
"Folderu cache" - podobnie, jak wyżej.
W zakładce "Jakość" zalecałbym zmianę formatu pliku z JPG na PNG z racji na o wiele lepszą jakość. Ostatnie dwie zakładki nie są na tyle istotne by je omawiać.
Po skonfigurowaniu możemy wykonać nasz pierwszy zrzut. Dokonamy tego za pomocą klawisza PrScr. Program automatycznie wyśle nam zrzut na serwer, a w schowku mamy adres do tego pliku (przykład).
Za pomocą zasobnika, znajdującego się po prawej stronie możemy zmodyfikować zrzut dodając np. "zakreślenie" treści. Dodanie obramowania, czy też tekstu. Po dokonanych zmianach plik jest nadpisywany na serwerze aplikacji.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Autor zastrzega sobie prawo do skasowania zrzutu ekranu z serwera bez podania przyczyny!
- •Program udostępniany jest na licencji GPL - jeśli chcesz, możesz go zmodyfikować.
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:51:46
Ostatnio zmieniony: 2011-03-10 16:19:45
Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 16:48:04
Ostatnio zmieniony: 2010-07-11 22:20:44
Dodaj komentarz