Jak wydłużyć żywotność baterii w notebooku?

Chcesz zaoszczędzić pieniądze? Zamiast wydawać je na nową baterię do notebooka dbaj o starą a wydłużysz jej żywotność i czas pracy bez ładowania.

1

Przede wszystkim staraj się NIE utrzymywać w baterii stanu maksymalnego naładowania (100%). Niektórzy producenci notebooków dodają do swoich produktów oprogramowanie pozwalające na ustawienie maksymalnego naładowania na poziomie 80% - skorzystaj z tego - wydłuża to żywotność baterii.


2

Staraj się w systematyczny sposób pielęgnować swoją baterię. Jeśli korzystasz z opcji, którą opisałem w punkcie pierwszym w regularnych odstępach czasu zmień ustawienia programu na maksymalne naładowanie 100% baterii. Również w regularnych odstępach czasu rozładuj baterię do samoczynnego wyłączenia się komputera - jednak nie rób tego podczas włączonego systemu operacyjnego - uruchamia on wszelkie tryby oszczędzania energii i co chwila będzie usypiał, bądź hibernował komputer. Rób to z poziomu BIOSa (aby do niego wejść wystarczy przytrzymać klawisz F2 podczas uruchamiania się systemu (zaraz po naciśnięciu włącznika) - klawisz ten może być inny dla różnych producentów - musisz przeczytać informację na pierwszym wyświetlanym ekranie zaraz po naciśnięciu włącznika (PRESS ... TO ENTER SETUP) - jednak w większości przypadków jest to F2. Wtedy komputer będzie nieprzerwanie pracował, aż do kompletnego rozładowania się baterii. Jego czas pracy będzie dużo dłuższy, niż gdyby był włączony system operacyjny - nie kieruj się tym czasem określając czas pracy na baterii.
Jednak nie przeprowadzaj tych czynności zbyt często - bo to z drugiej strony może zaszkodzić baterii.


3

Kolejna ważna sprawa - używaj baterii. Od czasu do czasu - dużo częściej niż czynności opisane w poprzednim punkcie - odłącz zasilanie sieciowe i korzystaj z zasilania bateryjnego. Korzystaj z niego, aż do momentu osiągnięcia poziomu 40% naładowania i wtedy podłącz z powrotem zasilanie elektryczne.
Oczywiście, kiedy nie masz możliwości podłączenia komputera do prądu nie rezygnuj z używania go, kiedy poziom naładowania osiągnął wspomniane 40%, bateria - jak sam notebook - jest po to, żeby jej używać - nie może Ci to przeszkadzać lub nawet uniemożliwiać pracy.


4

BARDZO WAŻNE: nawet jeśli używasz zasilania sieciowego NIE WYCIĄGAJ baterii z komputera. Jej miejsce jest tam - NIGDZIE indziej. Ogromnym błędem jest wyciąganie baterii na czas korzystania z gniazdka elektrycznego - przechowywanie baterii w warunkach pokojowych pogarsza jeszcze bardziej jej stan niż kiedy jest włożona do komputera, a on sam pobiera energię z gniazdka elektrycznego.
Wystrzegaj się tego typu praktyk, osobiście spotkałem się z osobami, które PODCZAS PRACY po podłączeniu go gniazdka elektrycznego wyciągały baterię (powtórzę: podczas pracy komputera) - to tylko może trwale uszkodzić baterię, która po którymś z kolei razie będzie kompletnie nieużyteczna.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.04.2011

Komentarze