Jak właściwie ustawić czas otwarcia migawki?
To właśnie migawka, obok przysłony, jest najważniejszym elementem lustrzanego aparatu cyfrowego. Regulując czas otwarcia migawki wpływamy na ilość światła padającego przez obiektyw. W automatycznym trybie fotografowania aparat „sam” dobiera właściwą wartość migawki. Warto jednak samodzielnie wybrać czas naświetlania, aby mieć większą kontrolę nad efektem, jaki chcemy osiągnąć na zdjęciu.
- • aparat fotograficzny z możliwością manualnej regulacji migawki
- • statyw
- • aparat fortograficzny z funkcją "czas B"
Migawka znajduje się pomiędzy obiektywem a materiałem światłoczułym (kliszą w aparatach analogowych) lub matrycą (w cyfrówkach). Klisza lub matryca są zasłonięte przez migawkę jak przez kurtynę. W momencie, kiedy robimy zdjęcie, migawka na określony czas otwiera się i odsłania matrycę. Od długości czasu otwarcia migawki zależy ilość światła, jakie pada na matrycę czy kliszę. Logiczne, że im dłużej otwarta jest migawka, tym więcej światła przechodzi przez obiektyw.

Typowe czasy otwarcia migawki to 1/30, 1/60, 1/100, 1/200, 1/500, 1/1000 sekundy. Krótkie czasy (powyżej 1/500) pozwalają na fotografowanie z zachowaniem ostrości nawet takich obiektów, które znajdują się w ruchu. Co prawda automatyczny tryb w aparacie pozwala nam na wykonanie tzw. zdjęć sportowych – po wybraniu tej opcji aparat dobierze możliwie najkrótszy czas naświetlania, na jaki pozwalają warunki oświetleniowe.

Regulacja migawki nie zawsze jest konieczna. Niektóre zdjęcia wymagają pierwszeństwa przysłony, tak jak np. portrety, gdzie manipulujemy głębią ostrości. Pierwszeństwo migawki potrzebne jest głównie w przypadku zdjęć obiektów znajdujących się w ruchu. W niektórych profesjonalnych aparatach czas otwarcia migawki może wynieść nawet 1/3000 sekundy. Tak krótki czas naświetlania umożliwia np. zrobienie zdjęcia pojedynczej kropli wody. Jednak dla amatorskich celów wystarczy czas 1/500 sekundy – z powodzeniem można na nim wykonać zdjęcie szybko przejeżdżającego auta czy przelatującego samolotu.

Ciekawą możliwością, jaką daje nam migawka, jest czas B. W tym trybie przyciśnięcie spustu odsłania migawkę i blokuje ją aż do momentu, gdy spust zostanie naciśnięty po raz drugi. W ten sposób można osiągnąć czas naświetlania liczący nawet kilkanaście minut. W ten sposób można fotografować obiekty znajdujące się w bardzo słabym oświetleniu, np. księżyc, oraz trudnych do uchwycenia, takich jak błyskawica czy rozbłyskujące na krótko fajerwerki. W tym trybie konieczne jest ustawienie aparatu na statywie, aby fotografia nie była „poruszona”.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-01-27 01:21:03
Dodaj komentarz