Jak właściwie ustawić czas otwarcia migawki?

To właśnie migawka, obok przysłony, jest najważniejszym elementem lustrzanego aparatu cyfrowego. Regulując czas otwarcia migawki wpływamy na ilość światła padającego przez obiektyw. W automatycznym trybie fotografowania aparat „sam” dobiera właściwą wartość migawki. Warto jednak samodzielnie wybrać czas naświetlania, aby mieć większą kontrolę nad efektem, jaki chcemy osiągnąć na zdjęciu.

  • aparat fotograficzny z możliwością manualnej regulacji migawki
  • statyw
  • aparat fortograficzny z funkcją "czas B"
1

Migawka znajduje się pomiędzy obiektywem a materiałem światłoczułym (kliszą w aparatach analogowych) lub matrycą (w cyfrówkach). Klisza lub matryca są zasłonięte przez migawkę jak przez kurtynę. W momencie, kiedy robimy zdjęcie, migawka na określony czas otwiera się i odsłania matrycę. Od długości czasu otwarcia migawki zależy ilość światła, jakie pada na matrycę czy kliszę. Logiczne, że im dłużej otwarta jest migawka, tym więcej światła przechodzi przez obiektyw.


2

Typowe czasy otwarcia migawki to 1/30, 1/60, 1/100, 1/200, 1/500, 1/1000 sekundy. Krótkie czasy (powyżej 1/500) pozwalają na fotografowanie z zachowaniem ostrości nawet takich obiektów, które znajdują się w ruchu. Co prawda automatyczny tryb w aparacie pozwala nam na wykonanie tzw. zdjęć sportowych – po wybraniu tej opcji aparat dobierze możliwie najkrótszy czas naświetlania, na jaki pozwalają warunki oświetleniowe.


3

Regulacja migawki nie zawsze jest konieczna. Niektóre zdjęcia wymagają pierwszeństwa przysłony, tak jak np. portrety, gdzie manipulujemy głębią ostrości. Pierwszeństwo migawki potrzebne jest głównie w przypadku zdjęć obiektów znajdujących się w ruchu. W niektórych profesjonalnych aparatach czas otwarcia migawki może wynieść nawet 1/3000 sekundy. Tak krótki czas naświetlania umożliwia np. zrobienie zdjęcia pojedynczej kropli wody. Jednak dla amatorskich celów wystarczy czas 1/500 sekundy – z powodzeniem można na nim wykonać zdjęcie szybko przejeżdżającego auta czy przelatującego samolotu.


4

Ciekawą możliwością, jaką daje nam migawka, jest czas B. W tym trybie przyciśnięcie spustu odsłania migawkę i blokuje ją aż do momentu, gdy spust zostanie naciśnięty po raz drugi. W ten sposób można osiągnąć czas naświetlania liczący nawet kilkanaście minut. W ten sposób można fotografować obiekty znajdujące się w bardzo słabym oświetleniu, np. księżyc, oraz trudnych do uchwycenia, takich jak błyskawica czy rozbłyskujące na krótko fajerwerki. W tym trybie konieczne jest ustawienie aparatu na statywie, aby fotografia nie była „poruszona”.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.09.2009

Komentarze

Fajnym efektem i jednocześnie niezaprzeczalnym dowodem na to, że Ziemia się obraca jest wycelowanie obiektywu w niebo i przy użyciu czasu B, otworzenie migawki na np. 45min. Dobrym obiektem do tego eksperymentu jest np. Gwiazda Polarna.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-27 01:21:03